Rozwój rynku magazynowego i logistycznego w regionie - jakie będę kierunki zmian
Colliers International prezentuje raport opisujący rozwój rynku logistycznego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz czynniki, które mają największy wpływ na zmiany zachodzące w tym sektorze.
Z raportu wynika, że obecnie najwięcej powierzchni magazynowej w Europie Środkowo-Wschodniej zajmują firmy z sektora handlu. W 2013 roku w Europie transakcje z udziałem najemców z tej branży stanowiły 35,2 proc. Z kolei powierzchnia zajmowana przez najemców specjalizujących się w e-commerce wzrosła czterokrotnie – z 1,9 proc. w 2011 roku do 8,4 proc. w 2013 roku (wzrost ze 102,5 tys. mkw. do 554,4 tys.).
W przypadku Polski wzrost popularności handlu elektronicznego spowodował ożywienie na rynkach Poznania i Wrocławia. Ogólnie rzecz biorąc najemcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego podwoili zajmowaną powierzchnię w ciągu ostatnich trzech lat. To spowodowało, że w 2013 roku blisko 40 proc. wszystkich transakcji na rynku magazynowym przypadło na ten sektor. W przypadku e-commerce bardzo dużą rolę odegrało stworzenie w Polsce trzech magazynów Amazona (w Poznaniu i Wrocławiu) o łącznej powierzchni 324 tys. mkw. (ich budowa ma zakończyć się w 2015 roku). Co istotne, nowe obiekty Amazona będą wykorzystywane w celu zaspokojenia popytu ze strony klientów z całej Europy, a nie tylko z Polski czy Europy Środkowo-Wschodniej.
Zobacz raport Colliers International w wersji angielskiej:
Industrial & Logistics Demand – What’s driving change?
Źródło: Colliers International
20.08.2014
Tagi: magazyny, centra logistyczne, powierzchnie przemysłowe