ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
WCL

Znaczenie wiedzy technicznej w pracy zarządcy nieruchomością

Rozmowa z Jackiem Furmankiem, Członkiem Zarządu Stowarzyszenia Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości, dyrektorem zarządzającym Imielin ADM Sp. z o.o. Rozmowę prowadzi Katarzyna Kwiatkowska (KK).


KK: Jakie kompetencje powinien mieć idealny zarządca wspólnoty?


JF: Patrząc na kompetencje z perspektywy czasu za najważniejszą okazuje się być wiedza techniczna. Znajomość funkcjonowania podstawowych instalacji technicznych w jakie wyposażona jest nieruchomość, częstotliwość przeglądów oraz przeprowadzanie koniecznych konserwacji pozwala na bezawaryjne wydłużenie jej żywotności. Wymagane remonty nie stanowią w takim przypadku zaskoczenia dla właścicieli i można je zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu unikamy nieplanowanych wydatków, co w długim okresie przekłada się na obniżenie kosztów zarządzania nieruchomością przy wysokim standardzie usług oraz pozwala na umiejętne budowanie relacji z właścicielami.


KK: W jaki sposób można zapewnić niskie koszty zarządzania? Z tego co udało mi się dowiedzieć pana spółka specjalizuje się w obniżaniu kosztów eksploatacji:


JF: Imielin ADM kieruje się w swojej działalności zasadą utrzymania kosztów eksploatacyjnych na możliwie najniższym poziomie zapewniając wysoki standard obsługi dla właścicieli i nieruchomości. Na obiektach, które pozyskujemy do zarządzania przeprowadzana jest analiza aktualnych kosztów eksploatacyjnych. Wnioski z takiej analizy przedstawiane są Zarządowi Wspólnoty w celu podjęcia dalszych decyzji. Oczywiście bardzo ważna w tym przypadku jest też opinia właścicieli o firmach świadczących usługi na rzecz nieruchomości. Taka współpraca umożliwia obniżenie kosztów w perspektywie kilkuletniej od kilku do kilkunastu procent. Najczęściej dotyczy to takich składników kosztów jak energia elektryczna, sprzątanie czy ochrona.


KK: Wspomniał pan także o budowaniu relacji z mieszkańcami…


JF: Wspólnota Mieszkaniowa to nie tylko nieruchomości z lokalami, ale cała społeczność, która buduje rzeczywistość w już istniejącym świecie. Tę społeczność tworzą właściciele mieszkań, lokatorzy, firmy dostawcze - usługowe wspomagające i dbające o prawidłowe funkcjonowanie budynku, a także ludzie, którzy tymi budynkami zarządzają. Ten wykrojony świat może wchodzić w różnego rodzaju interakcje z otoczeniem, a także może stanowić obiekt, wobec którego są podejmowane działania władz. W takim otoczeniu musi umieć znaleźć się Zarządca, aby połączyć z jednej strony różne pomysły i poglądy właścicieli z prawidłowym, optymalnym funkcjonowaniem nieruchomości jak również utrzymaniem jej w należytym stanie technicznym, który zapewni właścicielom utrzymanie wartości nieruchomości. Zarządca może administrować zupełnie nowymi budynkami, gdzie wymagany będzie całkowicie inny zakres obowiązków niż w budynkach kilku lub kilkunastoletnich. W obydwu przypadkach jednak najważniejsza jest umiejętność pogodzenia różnych poglądów właścicieli oraz wiedza techniczna, przekładająca się na podejmowanie właściwych decyzji dotyczących kosztów utrzymania nieruchomości oraz remontów.


KK: Wróćmy do wiedzy technicznej. Czemu odgrywa ona tak ważną rolę?


JF:Jak już wcześniej wspomniałem bardzo ważna w pracy Zarządcy jest wiedza techniczna. Obecnie realizowane budynki mieszkalne wyposażone są w różnego rodzaju instalacje, mniej lub bardziej skomplikowane, mające na celu podnieść bezpieczeństwo nieruchomości oraz jej standard. Niestety mnogość takich instalacji powoduje też ich awarie. W takim przypadku nieoceniona okazuje się wiedza i doświadczenie Zarządcy, które pozwalają na szybkie i trafne podejmowanie decyzji, oczywiście w porozumieniu z właścicielami nieruchomości na zlecenie których, tak naprawdę Zarządca pracuje. Nigdy nie należy zakładać, że konserwator zajmie się każdym szczegółem. Potrzebny jest nadzór ze strony właścicielskiej, a nie zawsze opłacalne i celowe jest korzystanie z usług Inżyniera o odpowiedniej specjalizacji jako Inspektora Nadzoru. Tutaj pomocna okazuje się firma zarządzająca nieruchomością, która dysponuje wykwalifikowaną kadrą pracowniczą o szerokiej wiedzy technicznej.


KK: Dziękuje za rozmowę


Jacek Furmanek, członek zarządu, dyrektor zarządzający Imielin ADM Sp. z o.o.

15 lat doświadczenia w zarządzaniu wspólnotami mieszkaniowymi, licencja zarządcy nieruchomości nr 16635, licencja pośrednika w obrocie nieruchomościami nr 14454, wykształcenie wyższe inżynierskie - absolwent Politechniki Warszawskiej, studia podyplomowe z zakresu zarządzania i obrotu nieruchomościami.

Członek Zarządu Stowarzyszenia Ekspertów i Doradców Rynku NieruchomościŹródło: materiały prasowe

16.12.2014


Tagi: Imielin ADM, wspólnota mieszkaniowa, nieruchomości, zarządzanie


NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA PLAN RADAR

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - REALIZACJE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która w nowej siedzibie...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

NOWI MENEDŻEROWIE I AWANSE

foto

Z początkiem grudnia do firmy 7R dołączyła Joanna Lewandowska, obejmując stanowisko Head of Construction and Design. W nowej...