ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
WCL

Intencje inwestorów w sektorze nieruchomości 2015

Firma CBRE ogłosiła na dorocznych targach nieruchomości MIPIM w Cannes wyniki Badania Intencji Inwestorów w Sektorze Nieruchomości.


W Europie priorytetem dla inwestorów jest poszukiwanie najbardziej opłacalnych stóp kapitalizacji, z tego względu dywersyfikują swoją strategię i przesuwają się w górę krzywej ryzyka. Przyjęte przez inwestorów strategie dywersyfikacji doprowadziły do wzrostu zainteresowania ‘alternatywnymi nieruchomościami’. W ciągu dwóch ostatnich lat, odnotowano duży wzrost zainteresowania restrukturyzacją zadłużenia nieruchomości, która wyniosła 49 miliardów euro w 2014 roku (w porównaniu do 10 miliardów euro w roku 2012). W 2015 r. 27% respondentów zadeklarowało zainteresowanie obiektami mieszkaniowymi dla studentów, nieruchomościami z sektora rozrywki i opieki zdrowotnej (17%) oraz domy dla seniorów (15%). Są to nowe trendy, nie obecne jeszcze w Polsce, choć w niedługim czasie mogą się pojawić również w naszym regionie.


Dla inwestorów, najbardziej atrakcyjnym sektorem pozostaje jednak sektor biurowy, a w szczególności budynki typu ‘prime’. W nachodzących miesiącach oczekiwane jest, że blisko połowa aktywności zakupowych będzie dotyczyła obiektów tego typu. Zainteresowaniem inwestorów cieszą się również obiekty przemysłowe i magazynowe, których dostępność jest mniejsza niż możliwości inwestycyjne, co wskazuje na duży popyt w tym sektorze i możliwość dalszej kompresji stóp kapitalizacji.


Biorąc pod uwagę poziom zainteresowania inwestorów, wzrost wartości kapitału zauważalny w ostatnich latach, naturalnym jest, że dostęp do konkurencyjnych cenowo portfeli nieruchomości jest dzisiaj najważniejszym wyzwaniem dla inwestorów. Prawie wszyscy badani (91%) wskazali ‘dostępność aktywów”, „ceny aktywów’ oraz „konkurencję ze strony innych inwestorów”, jako najtrudniejsze i najbardziej blokujące czynniki.


W związku z tym, inwestorzy coraz chętniej przypatrują się obiektom drugiej klasy, inwestycjom oportunistycznym, gdzie istotnym elementem inwestycji będzie wartość dodana. 10% więcej niż 2014 r. inwestorów zgłasza zainteresowanie właśnie takimi projektami.


Jako najbardziej atrakcyjny rynek w Europie, 31% respondentów wskazało Wielką Brytanię. Na drugiej pozycji znalazły się ex aequo Niemcy oraz Hiszpania – wskazane przez 15% badanych. Największą nowością było wskazanie Francji przez 10% inwestorów, jako najbardziej atrakcyjnego rynku w regionie EMEA (w roku 2014 – 5% wskazań), zwiększyło się również zainteresowanie rynkiem włoskim, wskazanym przez 6% badanych (w roku 2014 – 4%). Obydwa kraje, odnotowały znaczny wzrost aktywności inwestycyjnej w ostatnim kwartale 2014 roku, co sugeruje, że zainteresowanie tymi rynkami będzie się utrzymywać.


Wśród miast pozycję lidera utrzymuje Londyn, Madryt, Paryż i Mediolan. Jako bardzo atrakcyjne miejsce do inwestycji, 14% inwestorów wskazało główne niemieckie miasta.


Więcej informacji w raporcie w wersji angielskiej : EMEA Investor Intentions Survey 2015


Źródło: CBRE

11.03.2015


Tagi: nieruchomości komercyjne, intencje inwestycyjne