ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Colliers: Rynek handlowy w Polsce - III kw. 2015

W III kw. 2015 r. w Polsce oddano do użytku centra handlowe o łącznej powierzchni najmu ok. 103,3 tys. mkw. Tym samym całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej wzrosły do poziomu ok. 10,6 mln mkw. Aż 33% oddanej do użytku powierzchni handlowej stanowiły rozbudowy.


Rynek handlowy w Polsce - III kw. 2015


Podaż

68% podaży dostarczonej na rynek w III kw. 2015 r. zlokalizowane było na terenie największych aglomeracji. Pozostała część przypadła na miasta duże (o populacji 200 tys. - 400 tys. mieszkańców).


Największym projektem ukończonym w analizowanym okresie jest Centrum Handlowo-Rozrywkowe Sukcesja zlokalizowane w centrum Łodzi (46,2 tys. mkw.). Warto również wspomnieć o kolejnym sklepie sieci IKEA w Polsce, którego otwarcie w Bydgoszczy miało miejsce 5 sierpnia br. Jest to dziewiąty market szwedzkiej sieci w naszym kraju.


Nasila się trend polegający na modernizacji/przebudowie starszych obiektów handlowych. W minionych trzech miesiącach roku ukończono m.in. rozbudowy trzech projektów – warszawskiego CH Wola Park oraz centrum wyprzedażowego Factory Ursus, a także Galerii Pomorskiej w Bydgoszczy. Łącznie powierzchnia rozbudów stanowiła 33% nowej podaży.


W III kw. ukończone zostały prace modernizacyjne na terenie poznańskiej Panoramy. Obiekt, który przeszedł kompleksowy remont, został ponownie otwarty dla klientów 19 września. Obecnie trwa m.in. przebudowa trzech gdańskich galerii – Galerii Morena, która po ukończeniu kolejnego etapu modernizacji i rozbudowy (w II kw. 2016 r.) oferować będzie ponad 80 lokali handlowo-usługowych na powierzchni 33 tys. mkw.; ETC Gdańsk (ukończenie prac planowane w I kw. 2016 r.) oraz Auchan przy ul. Szczęśliwej 3 (zakończenie prac w 2016 r.). Ponadto, w miejscu bydgoskiej galerii handlowej Glinki (Carrefour) planowane jest otwarcie w 2017 r. pierwszego centrum wyprzedażowego w mieście – Metropolitan Outlet Bydgoszcz.


Popyt

W III kw. 2015 r. w Polsce zadebiutowało kilka zagranicznych sieci, m.in. czeska sieć oferująca sprzęt sportowy, odzież i obuwie – Sportisimo (CH-R Sukcesja), turecka sieć odzieżowa Colin’s (Bonarka City Center) czy amerykańska marka kosmetyków naturalnych należąca do koncernu Estee Lauder – Origins (Galeria Mokotów). Nowości pojawiły się również w sektorze gastronomicznym – w lipcu w CH Wola Park otwarto pierwszy punkt amerykańskiej sieci barów szybkiej obsługi DQ Dairy Queen, a w Warsaw Financial Center powstał pierwszy lokal francuskiej sieci piekarni i restauracji Paul.


Rynek oczekuje wejścia kolejnych zagranicznych sieci, m.in. w Warszawie w tym roku pojawi się kawiarnia sieci Dunkin’ Donuts. W minionym kwartale potwierdzona została również informacja, że do Polski wejdzie znana amerykańska sieć odzieżowa Forever 21, a jej pierwsze sklepy pojawią się w 2017 r.


Obserwujemy ekspansję sieci sklepów multibrandowych. W III kw. swoje pierwsze w Polsce sklepy otworzyły sieci Sono Idoni (Stary Browar) oraz Lykke (Galeria Bronowice). Ponadto, w Galerii Kazimierz pojawił się inny sklep tego typu – May Way.


W minionym kwartale z rynku wycofała się rosyjska sieć sklepów obuwniczych Centro. W lipcu br. swoje sklepy w Polsce zamknęła również sieć GAP. Działalność zakończyła także polska marka Zień.


Osiem hipermarketów Real (Białystok, Bielsko-Biała, Czeladź, Legnica, Rzeszów, Sosnowiec, Szczecin, Wałbrzych) oraz dwa Auchan (Legnica, Wałbrzych) zostaną zastąpione przez nową na polskim rynku markę Bi1, której właścicielem jest spółka Schiever Polska. Pierwsze hipermarkety pod nowym szyldem zostały otwarte z początkiem września.


Prognozy

Na koniec III kw. 2015 r. w budowie znajdowało się łącznie ok. 760,7 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej, z czego ukończenie blisko połowy (45%) planowane jest do końca br.


Największe nowo powstające centra handlowe to Posnania (99 tys. mkw.), Wroclavia (64 tys. mkw.) oraz Galeria Północna (64 tys. mkw.), której budowa na terenie warszawskiej dzielnicy Białołęka rozpoczęła się w minionym kwartale.


- Szacowana suma nowej podaży w całym 2015 r. to ok. 620 tys. mkw. Będzie to wynik o ok. 37% wyższy od osiągniętego w 2014 r. i zbliżony do poziomu odnotowanego w rekordowym roku 2013, kiedy to oddano do użytku 645 tys. mkw. — mówi Dominika Jędrak, dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International.


Zobacz raport: Rynek handlowy w Polsce - III kw. 2015


Źródło: Colliers International

13.10.2015


Tagi: rynek handlowy, raport


IntraLog Poland 2020

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

IntraLog Poland 2020