ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Czy ustawa o ustroju rolnym uderzy w działki budowlane?

wykres


To już ostatni dzwonek na zakup ziemi rolnej przed wejściem w życie rządowych ograniczeń. Eksperci zgodnie twierdzą, że trudno przewidzieć konsekwencje, jakie niesie ze sobą nadchodząca ustawa. Pewne problemy mogą dosięgnąć osób, które chcą w przyszłości kupić działkę i wybudować na niej dom.


W maju bieżącego roku mija okres ochronny dla polskiej ziemi, który skutecznie uniemożliwiał obcokrajowcom zakup gruntów rolnych na terenie naszego kraju. W związku z tym rząd zapowiedział wprowadzenie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która ma na względzie dalsze zabezpieczenie gruntów w Polsce przed spekulacyjnym wykupem przez cudzoziemców. Najważniejszym ograniczeniem jest przepis określający, iż jedynym nabywcą ziemi rolnej może być tylko rolnik indywidualny z kwalifikacjami rolniczymi, który przynajmniej od 5 lat mieszka i osobiście prowadzi własne gospodarstwo w danej gminie. Do tego dochodzą m.in. ograniczenia powierzchni prowadzonego gospodarstwa do 300 ha.


Skutkiem tego zarówno zakup, jak i sprzedaż ziemi po wejściu w życie ustawy okaże się bardzo mocno utrudniony. Około 95 procent Polaków nie będzie w stanie nabyć gruntów rolnych w celach innych niż rolnicze. Oznaczać to może całkowite zatrzymanie obrotu ziemią rolną i spadek wartości gruntów.


Duży problem mogą mieć również osoby, które chcą kupić działkę i postawić na niej dom. Zdaniem Kuby Karlińskiego, eksperta z serwisu DziałkaDlaCiebie.pl działek objętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, które nie będą objęte nową ustawą jest bardzo niewiele.


- Około 75% powierzchni Polski nie jest objęte planami miejscowymi, także w miastach. Grunty, które nie są objęte planem zagospodarowania, będą traktowane jako rolne. Po 1 maja ten stan rzeczy mocno skomplikuje sytuację osób, które zamierzają kupić działkę i postawić dom. Będą one skazane na poszukiwanie działek przeznaczonych w planie miejscowym pod zabudowę – ocenia Kuba Karliński z serwisu DziałkaDlaCiebie.pl.


Z racji tego, że do maja pozostało już niewiele czasu, coraz więcej osób stara się jak najszybciej znaleźć dla siebie odpowiedni grunt i rozpocząć procedury administracyjne związane z budową domu. Jeśli ktoś chce zbudować dom na działce, która nie jest objęta MPZP, musi uzyskać dla tej inwestycji decyzję o Warunkach Zabudowy, na podstawie których można uzyskać pozwolenie na budowę. Formalności administracyjne będzie można przeprowadzić po zakupie, ale kupić działkę trzeba przed 30.04.2016, bo jeśli ustawa zostanie uchwalona w zaproponowanym brzmieniu, potem będzie to niemożliwe. Wzmożone zainteresowanie zakupem gruntów budowlanych zauważają również firmy zajmujące się sprzedażą działek pod zabudowę. Tak duże zainteresowanie jest podyktowane strachem kupujących przed raptowną podwyżką cen gruntów nieobjętych ustawą, na których można będzie zbudować dom.


- Zgłaszają się do nas osoby, które pragną jak najszybciej kupić swoją wymarzoną działkę i zacząć budować dom. W naszej ofercie posiadamy specjalnie wyselekcjonowane grunty w okolicach Warszawy, które są w pełni przygotowane do budowy i zamieszkania. Oferujemy też naszym klientom pomoc związaną z formalnościami niezbędnymi do rozpoczęcia budowy – opisuje Kuba Karliński z serwisu DzialkaDłaCiebie.pl.


Jak zaznacza ekspert z DziałkaDlaCiebie.pl, ziemia jest dobrem ograniczonym, którego siłą rzeczy nie można wytworzyć więcej, dlatego też w dłuższej perspektywie będzie zwiększała swoją wartość. Mocne ograniczenie obrotu ziemią rolną odbije się na cenach działek budowlanych. Dotychczas wahania cenowe na rynku nieruchomości gruntowych następowały powoli, natomiast nowa ustawa zwiastuje rewolucję dla rynku gruntów. Dlatego do końca kwietnia 2016 r. warto kupić działkę pod budowę domu – jeśli nie ma dla niej planu miejscowego, potem będzie to niemożliwe, a jeśli plan obowiązuje, to później będzie trzeba za nią zdecydowanie więcej zapłacić.


Autor: Agata Szlęzak


Źródło: DziałkaDlaCiebie.pl

18.03.2016


Tagi: hotele


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...