ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce - 2 kw. 2016 r.

wykres


W pierwszej połowie 2016 roku dynamiczny rozwój sektora powierzchni magazynowych i przemysłowych obserwowany był z każdej perspektywy. Bardzo duża aktywność deweloperów zaowocowała dostarczeniem 660 000 mkw. nowoczesnej powierzchni, co jest wynikiem blisko 50% lepszym niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Nieustanne utrzymuje się wysoki popyt na powierzchnię magazynową - w ciągu pierwszego półrocza 2016 r. najemcy wynajęli ponad 1,41 mln mkw. Obserwuje się, niskie wskaźniki powierzchni niewynajętych – obecnie poziom pustostanów dla Polski wynosi 5,7%.


Rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce - 2 kw. 2016 r.


Wysoka aktywność zarówno po stronie deweloperów jak i najemców pozwala przewidywać, iż rok 2016 będzie kolejnym rekordowym okresem – wynika z najnowszego raportu Poland Industrial Market View – Rynek Przemysłowy i Logistyczny w Polsce po 2 kw. 2016 r. przygotowanego przez firmę CBRE.


Aktywność deweloperów skupiona jest w najbardziej dojrzałych regionach Polski. W ciągu pierwszej połowy 2016 r. obszar Warszawa II powiększył się o 140 000 mkw., taką samą ilość powierzchni dostarczono w Polsce Centralnej, a w Poznaniu przybyło 120 000 mkw. Rynki te, wraz z Katowicami oraz Wrocławiem należą do pięciu najbardziej rozwiniętych rejonów magazynowo–przemysłowych w kraju. Obserwowany jest również rozwój rynków wschodzących takich jak: Bydgoszcz, Lublin, Rzeszów czy Szczecin, których pozycja rośnie dzięki większej dostępności pracowników oraz niższym kosztom pracy. W nadchodzących miesiącach spodziewamy się zwiększającego się zainteresowania tymi obszarami.


Patrick Kurowski, Dyrektor, Dział Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych, CBRE: - Polski rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych rozwija się bardzo intensywnie. Popyt w pierwszej połowie 2016 roku był o 7 p.p. wyższy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, 70% najemców podpisało nowe umowy najmu bądź powiększyło zajmowaną powierzchnię. Deweloperzy aktywnie reagują na potrzeby rynku. Aktualnie buduje się ok. 750 000 mkw., z czego ponad połowa powstaje spekulacyjnie, bez wcześniejszego zabezpieczenia umowami najmu. Analizując ruchy najemców oraz biorąc pod uwagę plany deweloperów, spodziewamy się, że obecny rok zakończy się rekordowym poziomem popytu.


Czynsze umowne pozostają na stałym poziomie, nie ukazując istotnych zmian w odniesieniu do poprzednich kwartałów. Obecnie najbardziej atrakcyjne powierzchnie przemysłowe i logistyczne wynajmowane są za około 2,40-3,90 EUR/mkw./m-c. Warszawa wciąż pozostaje najdroższą lokalizacją, ze stawkami czynszowymi na poziomie 4,00-5,50 EUR/mkw./m-c. Istotnym elementem warunków finansowych są także pakiety zachęt dla najemców, które w konsekwencji obniżają czynsze efektywne do bardzo atrakcyjnych wartości.


Więcej informacji w raporcie: Rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce - 2 kw. 2016 r.


Źródło: CBRE

18.08.2016


Tagi: magazyny, obiekty przemysłowe, raport


SPOTKANIA BIZNESOWE

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

PlanRadar wchodzi na polski rynek. Aplikacja pozwala na zdalne, a jednocześnie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...