ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Przyszłość REIT-em stoi

wykres


Popularny na całym świecie REIT (Real Estate Investment Trust), fundusz nieruchomości, który daje możliwość pozyskiwania znacznych zasobów kapitału z rynku wkrótce zadebiutuje w Polsce. Największym powodzeniem cieszy się w krajach zachodnich – ponad połowa wszystkich funduszy działa na terenie Stanów Zjednoczonych. W Polsce trwają prace nad zmianą prawa, które ma umożliwić także u nas tworzenie REIT-ów, ze wszystkimi preferencjami podatkowymi.


Popularne od wielu lat na całym świecie fundusze i spółki REIT, stały się alternatywą dla obligacji czy lokat bankowych. Model ten powoli wkracza do Polski. Coraz więcej firm myśli o stworzeniu własnego funduszu, którego główne zalety to zwolnienie z podójnego opodatkowania pod warunkiem wypłaty zysków w postaci dywidendy. Nie dziwi więc fakt, że inwestorzy indywidualni i instytucjonalni chętnie lokują swój kapitał właśne w tę formę biznesu.


– Do tej pory sieci inwestowały w zakup nieruchomości na własność, teraz coraz częściej decydują się na długoterminowy wynajem – mówi Bartosz Kazimierczuk, prezes warszawskiej spółki deweloperskiej, Tower Investments, która planuje tworzenie własnego Funduszu. – REIT zapewnia inwestorom szereg korzyści – wysoką płynność i stopę zwrotu, zwolnienie z podatku CIT, czy wreszcie regularną wypłatę dywidendy na poziomie aż 80-90% zysku. To bardzo atrakyjcna oferta. Z analiz rynku wynika, że najpopularniejszymi obiektami inwestycji REIT-ów są biurowce, czy centra handlowe. Widzimy potencjał w akumulacji tych lokazliacji, które przeznaczone będą na powierzchnię handlowo-usługowe – dodaje Bartosz Kazimierczuk.


Polska uważana jest za ciekawy rynek inwestycji w nieruchomości komercyjne, o czym świadczą liczby – około 90% z nich znajduje się w rękach zagranicznych właścicieli, np. Złote Tarasy, czy Galeria Mokotów. W marcu br jeden z największych funduszy REIT w Republice Południowej Afryki pozyskał, aż 75% udziałów w spółce grupy Echo Investments, kontrolującej większość obiektów biurowych i handlowych w Polsce.


Powodzenie Funduszy REIT na świecie można upatrzywać także w niespotykanej dotąd koncepcji – pozwala dokonywać inwestycji w nieruchomości na wynajem inwestorom indywidualnym. Mniejsze podmioty nie mają kapitału na samodzielną inwestycję na wynajem komercyjny, grupa inwestorów sumuje więc swój kapitał i wspólnie może zainwestowć w wybrany obiekt.


Mimo, że REIT istenieje od lat 60. XX wieku, w Polsce do dziś nie udało się przygotować regulacji prawnych, które pozwalają na wprowadzenie tego typu funduszy. W Ministerstwie Finansów trwają prace w tej sprawie, ale zmian można spodziewać się najwcześniej w 2018 roku. – Rozpoczęliśmy już prace nad tworzeniem własnego Funduszu. Jesteśmy przekonani, że spełni on oczekiwania inwestorów, co zaowocuje przyrostem kapitału finansującego bezpośrednie inwestycje w nasze nieruchomości – dodaje Prezes Tower Investments.


Docelowo REIT-y mają być spółkami najmu nieruchomości komercyjnych, które będą notowane na giełdzie – w ten sposób zasilą budżet Państwa. GPW podjęła się roli koordynatora prac nad przygotowaniem rozwiązania. Fundusze REIT na świecie wyceniane są na 1,6 bln dolarów.


Źródło: Tower Investments

09.09.2016


Tagi: fundusz nieruchomości, REIT


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...