ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
spotkania biznesowe
 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
WCL

Wieś Całowanie. Mikrodomy w zgodzie z naturą

wykres


Inwestor prywatny rusza z budową całorocznych domów wypoczynkowych na terenie wsi Całowanie. Pierwsze budynki powstaną w połowie 2017 roku.


Wieś Całowanie, położona na nizinie mazowieckiej, zlokalizowana jest 35 kilometrów od Warszawy (powiat otwocki, gmina Karczew). Ze względu na swoje bogactwo krajobrazowe oraz siedlisko wielu cennych gatunków ptaków i ssaków, teren objęty jest ochroną – znajduje się w granicach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego oraz obszaru Natury 2000.


Kompleks we wsi Całowanie to nowoczesne drewniane domy swoją filozofią odpowiadające idei skandynawskiej hytte – dostępnego przez cały rok i idealnie wkomponowanego w otaczającą przestrzeń sąsiedniego domu. Tutaj architektura przenika się z naturalnym otoczeniem tworząc spójną strukturę podporządkowaną przyrodzie.


Budynki zostały zaprojektowane w dwóch wariantach powierzchniowych: 40 m2 i 85 m2. Architekturę charakteryzują duże przeszklenia okienne regulowane przesuwanymi modułami ściennymi wkomponowanymi w elewację. Nowoczesna konstrukcja powoduje, że domy są ekologiczne i ekonomiczne w eksploatacji. Przemyślane rozwiązania wnętrzarskie sprawiają, że na niewielkiej przestrzeni mieści się wszystko co niezbędne, jednocześnie projekt daje możliwość indywidualnej aranżacji w zależności od potrzeb właściciela. Autorem koncepcji architektonicznej jest Andrzej Jurkiewicz.


Ogrody prywatne oraz przestrzeń wspólna siedliska, zaprojektowane przez Małgorzatę Tujko i Karolinę Mazurek z krakowskiego biura projektowego LandArch, pomyślane zostały w taki sposób, aby jak najbardziej wkomponować się w piękno otaczającej przyrody. Wykorzystane gatunki naturalnie występują na terenach podmokłych. Nasadzenia zaprojektowano w taki sposób, aby ogrody pozostawały pełne życia przez cały rok. Infrastruktura złożona z sieci pomostów oraz drewnianych traktów wraz z małą architekturą wykonana jest wyłącznie z naturalnych materiałów z poszanowaniem dla objętego ochroną terenu.


wykres


Roślinność na terenie Całowania charakteryzuje ogromna różnorodność, można tu spotkać m.in. brzozę niską – reliktowy gatunek brzozy, jedyny na ternie Polski, który przybiera charakter płożącego się krzewu. W okolicy odkryto salwinię pływającą – roślina znajduje się na polskiej „czerwonej liście”. Jest to jedyne udokumentowane stanowisko tego gatunku na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Ponadto w pobliżu znajduje się urokliwa ścieżka turystyczna pełna punktów widokowych i innych atrakcji. Co więcej Całowanie to ponad 145 gatunków ptaków. Teren został uznany za ptasią ostoję o randze europejskiej i jest Obszarem Specjalnej Ochrony znajdującym się na Shadow List. Można tam spotkać m.in. bociana czarnego, dzięcioła czarnego, żurawia, gąsiorka, derkacza, krwawodzioba, kszyka, kulika wielkiego, sowę błotną oraz dudka.


Źródło: Kostrzewa PR

08.11.2016


Tagi: Wieś Całowanie, mikrodomy, domy drewniane