ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce, 3 kw. 2016 r.

wykres


Sektor magazynowy w Polsce wciąż rośnie i nieprzerwanie znajduje się w doskonałej kondycji. W pierwszych trzech kwartałach 2016 roku, na polski rynek dostarczono łącznie 970 000 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, a ponadto w budowie znajduje się kolejne 920 000 mkw. Wysoka aktywność po stronie deweloperów wskazuje, iż rok 2016 będzie prawdopodobnie rekordowy pod względem wielkości nowo wybudowanej powierzchni.


Rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce - 3 kw. 2016 r.


Według najnowszego raportu Poland Industrial Market View – Rynek Przemysłowy i Logistyczny w Polsce po 3 kw. 2016 przygotowanego przez firmę CBRE wynika, że rynek jest w bardzo dobrej kondycji. Pomimo wysokiej aktywności deweloperów, silny popyt powoduje, że dostępność wolnej powierzchni magazynowej jest wciąż ograniczona. Nowo powstała powierzchnia jest szybko wchłaniana przez najemców poszukujących nowych lokalizacji. W pierwszych trzech kwartałach 2016 wynajęto 2,38 miliona mkw. powierzchni magazynowej ( 23% więcej niż w tym samym okresie w 2015 roku).


Jak dotąd Warszawa II wciąż utrzymuje się na pozycji najdynamiczniej rozwijającego się regionu (210 000 mkw. wybudowanej powierzchni w 2016 roku), za nim plasuje się Poznań (170 000 mkw.), Górny Śląsk (160 000 mkw.), oraz Polska Centralna (140 000 mkw.). Niemniej jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się nowe lokalizacje takie jak Szczecin, Bydgoszcz, Toruń oraz Zielona Góra. W regionie szczecińskim powstaje obecnie największy w tym roku projekt Goodman BTS Zalando o powierzchni 130 000 mkw.


- Rynek powierzchni magazynowych w Polsce nieustannie ewoluuje. W jego co raz większą rolę odgrywa branża e-commerce, skutkująca we wzroście udziału e-firm w rynku wynajmu powierzchni magazynowych. Uwzględniając coraz większą liczbę produktów w sieci, przypuszczamy, iż popyt na powierzchnie magazynowe dedykowane branży e-commerce będzie stale rósł. Obserwowane obecnie preferencje podmiotów branży intensyfikują zatem inwestycje typu ‘built-to-suit’ (BTS), które są dedykowane pod potrzeby konkretnych klientów. Inwestycja Goodman BTS na rzecz sklepu internetowego Zalando jest doskonałym tego przykładem - skomentował Aleksander Kuźniewski, Associate Director, Dział Wynajmu Powierzchni Przemysłowo - Logistycznych, CBRE./p>

Czynsze umowne pozostają na stałym poziomie, nie ukazując istotnych zmian w odniesieniu do poprzednich kwartałów. Obecnie najbardziej atrakcyjne powierzchnie przemysłowe i logistyczne wynajmowane są za około 2,40-3,90 EUR/mkw./m-c. Warszawa wciąż pozostaje najdroższą lokalizacją, ze stawkami czynszowymi na poziomie 4,00-5,50 EUR/mkw./m-c. Zauważalna jest coraz większa różnica między stawkami czynszów umownych i efektywnych.


Więcej informacji w raporcie: Rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce - 3 kw. 2016 r.


Źródło: CBRE

15.11.2016


Tagi: magazyny, obiekty przemysłowe, raport


SPOTKANIA BIZNESOWE

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

PlanRadar wchodzi na polski rynek. Aplikacja pozwala na zdalne, a jednocześnie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...