ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Polski rynek nieruchomości wtórnych - listopad 2016

wykres


Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, w październiku, podobnie jak we wrześniu, obserwowaliśmy wzrost przeciętnych cen transakcyjnych na rynku nieruchomości wtórnych. Tym razem dotyczył on jednak tylko czterech monitorowanych miast. Trend ten jest spowodowany coraz częstszymi zakupami mieszkań z górnej półki cenowej. Dobrą wiadomością dla kredytobiorców jest to, że aż pięć banków zdecydowało się na obniżenie kosztów kredytów hipotecznych.


Polski rynek nieruchomości wtórnych - listopad 2016


Chętniej sięgamy po droższe mieszkania

Według danych Metrohouse i Expandera, przeciętne ceny mieszkań nabywanych w Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i Gdyni w ostatnim miesiącu ponownie wzrosły. Zwyżka obserwowana już od sierpnia ma związek z dużą aktywnością nabywców, którzy coraz chętniej wybierają lokale z wyższej półki cenowej. Tego typu nieruchomości wyszukiwane są między innymi przez inwestorów, którzy poszukują atrakcyjnej formy ulokowania zgromadzonego kapitału. – Średnio już co drugie mieszkanie z rynku wtórnego nabywane jest za gotówkę – komentuje Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Możliwość zrealizowania szybkiej transakcji skłania właścicieli mieszkań do obniżania cen, przez co nawet droższe lokale stają się bardziej dostępne.


Jak na razie zapowiedzi dotyczące programu Mieszkanie Plus nie wpłynęły na zachowania osób poszukujących mieszkań. Osoby, które dysponują środkami umożliwiającymi zaciągnięcie kredytu lub zakup gotówkowy nie wstrzymują się z zakupem, bowiem i tak nie mogą liczyć na skorzystanie z rządowego programu w pierwszej kolejności. Duża aktywność nabywców dysponujących znacznym kapitałem sprawiła, że również brak możliwości skorzystania z dopłat w ramach MdM nie odbił się niekorzystnie na kondycji rynku.


Poprawa oferty kredytowej

Na rynku kredytów hipotecznych w ostatnim czasie doszło do kilku pozytywnych zmian. Aż pięć banków zdecydowało się na obniżenie marży lub prowizji. – Instytucje, które zdecydowały się na korektę marży to ING Bank Śląski, Deutsche Bank, mBank Hipoteczny i Raiffeisen Polbank, a z naliczania prowizji zrezygnował Bank Millennium – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Trzeba jednak dodać, że poprawa nie jest zbyt duża. Średnia marża dla kredytów z najniższym wkładem własnym spadła z 2,33% do 2,26%. Jeszcze przed rokiem wynosiła jednak 1,98%. Poza tym obniżki najprawdopodobniej zostały wprowadzone tylko na chwilę i już od nowego roku oferta prawdopodobnie powróci do poprzedniego kształtu.


Warto zwrócić też uwagę na wycofanie przez BGŻ NBP Paribas oferty kredytów ze stałym oprocentowaniem. Jest to o tyle istotne, że w ostatnim czasie KNF namawia banki do wprowadzania takich ofert, a nie rezygnacji z nich. Działania komisji są związane z tym, że mamy obecnie rekordowo niskie stopy procentowe. Gdy w przyszłości zostaną one podniesione, wzrosną również raty kredytów. Czasowo ochronić przed tym mogą właśnie kredyty ze stałym oprocentowaniem. Niestety oferty znajdujące się obecnie na rynku gwarantują zwykle niezmienne oprocentowanie tylko przez okres 5 lat. Dlatego KNF planuje wprowadzenie rekomendacji zalecającej wydłużenie tego okresu do co najmniej 10 lat.


Więcej szczegółowych informacji w raporcie: Polski rynek nieruchomości wtórnych - listopad 2016


Źródło: Szybko.pl/Metrohouse/Expander

15.11.2016


Tagi: raport, mieszkania, rynek mieszkaniowy, kredyty hipoteczne, ceny ofertowe, ceny transakcyjne


TOP WOMEN

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...