ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Rynek magazynowy w I połowie 2017 roku

wykres


Dane przygotowane przez analityków JLL pokazują, że za nami udane sześć miesięcy 2017 roku. Popyt brutto – uwzględniający przedłużenia istniejących umów – osiągnął poziom 1,719 mln m kw.. Na rynku pojawiło się ponad 715 tys. m kw. nowej powierzchni, dzięki czemu zasoby powierzchni magazynowej w Polsce wyniosły 11,895 mln m kw.


Rynek magazynowy w I połowie 2017 roku


To już koleiny raport pokazujący, że rynek magazynów bije rekordy. Przez pierwsze pół roku wynajęto aż 1 719 mln m kw. hal. To o 372 tys. m kw. więcej niż w tym samym okresem poprzedniego roku. W pierwszych sześciu miesiącach 2017 roku na nowe umowy przypadło 1 135 mln m kw. Najwięcej transakcji miało miejsce w Polsce Centralnej, na Górnym Śląsku oraz w Okolicach Warszawy. Tam klienci zapełnili – odpowiednio – 435 tys. m kw., 348,5 tys. m kw. i 318 tys. m kw.


– W ten sposób Polska stanęła na europejskim podium pod względem popytu netto, za Niemcami i Holandią. Tak wysoka aktywność najemców daje bardzo duże szanse na kolejny rekord – 3 mln m kw. popytu na koniec 2017 r. – wylicza Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych JLL w Europie Środkowo-Wschodniej w JLL.


Główni odbiorcy hal

Głównymi odbiorcami hal są sieci handlowe. To do nich należało ponad 35 procent rynku w pierwszych sześciu miesiącach roku. 27 procent rynku zajęli operatorzy logistyczni, a jedną piątą lekka produkcja. Polska cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem międzynarodowych firm z branży e-commerce, która jest najbardziej perspektywiczna dla polskiego rynku magazynowego. Umowy na wynajem w pierwszym półroczu podpisały między innymi: Amazon, H&M czy Castorama.


Aktywni deweloperzy

Popyt ze strony najemców spotyka się z szybką reakcją deweloperów. W pierwszym półroczu tego roku oddano do użytku ponad 715 tys. m kw. nowej powierzchni, a w budowie jest kolejne 1,660 mln m kw. z czego 391 tys. m kw. powstaje na zasadach spekulacyjnych, czyli bez wiążących umów najmu.


Mniej pustostanów

Współczynnik powierzchni niewynajętej jest najniższy od 2007 roku. Ten wskaźnik stopniowo spada od końca 2013 roku – do 5,8 procent na koniec pierwszego półrocza tego roku. Jak podaje portal magazyny.pl, najwięcej wolnej powierzchni jest w Krakowie – 10,5 procent. Z kolei magazynów dostępnych od ręki nie ma w tak zwanych rynkach wschodzących, czyli na przykład w Opolu.


Czynsze nadal niskie

Stawki czynszów nadal utrzymują się na stabilnym, niskim poziomie, a o utrzymaniu dotychczasowych poziomów będzie decydowała konkurencja pomiędzy deweloperami. Dane analityków JLL pokazują, że dla najemców i przyszłych klientów rynku magazynowo-przemysłowego to idealny moment na negocjacje warunków umów czy poszukiwanie nowych powierzchni na wynajem.


Więcej informacji w raporcie:

Rynek magazynowy w I połowie 2017 roku


Źródło: Magazyny.pl/JLL

16.08.2017


Tagi: magazyny, obiekty przemysłowe, raport


SPOTKANIA BIZNESOWE

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...