ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Krakowskie nieruchomości premium i luksusowe kuszą inwestorów

foto

Krakowski rynek nieruchomości premium i luksusowych, mimo wzrostu cen względem 2016 roku, cieszy się niesłabnącą popularnością wśród inwestorów – wynika z raportu Luxury Realty Map, autorstwa Poland Sotheby’s International Realty. Stolica Małopolski odnotowała aż 5 proc. udział w wycenianym w 2017 roku na 3,45 mld zł krajowym rynku, biorąc pod uwagę liczbę transakcji apartamentami i rezydencjami z wyższej półki, których cena wynosiła co najmniej 1 mln zł.


Próg ceny za mkw. apartamentu typu premium w Krakowie – wyznaczony ekspercko przez Poland Sotheby’s International Realty w oparciu o dane Cenatorium – szacowany jest na 11,5 tys. zł, co daje wzrost względem 2016 roku o 0,1 tys. zł.


wykres


O ile w 2016 roku krakowskie nieruchomości premium można było nabyć już od średnio 11,29 tys. zł za 1 mkw., o tyle w 2017 roku za 1 mkw. lokalu o podwyższonym standardzie trzeba było zapłacić już 11,56 tys. zł. Mimo wzrostu cen, sprzedaż utrzymała się na podobnym poziomie, a Kraków zajmuje – ex aequo z Wrocławiem – trzecie miejsce na krajowej mapie nieruchomości premium i luksusowych.


wykres


– Kraków to wyjątkowe miasto, zaczarowane swoją historią i napędzane duchem innowacyjności. Wyróżnia się jednak nie tylko pięknem architektury, ale stanowi również doskonałą lokalizację pod względem biznesowym. Dlatego niezmiennie cieszy się zainteresowaniem inwestorów zdecydowanych tak na zakup nieruchomości premium na użytek własny, jak też w celach turystycznych czy w kategoriach długofalowej inwestycji kapitału. Co ważne – to niezwykle atrakcyjny rynek, którego potencjał będzie rósł w kolejnych latach, a co za tym idzie – krakowskie nieruchomości luksusowe i premium również będą zyskiwać na wartości – zapowiada Michał Bysiek, dyrektor oddziału Poland Sotheby’s International Realty w Krakowie.


wykres


W raporcie Luxury Realty Map znalazło się aż 16 krakowskich inwestycji, przy czym nieruchomościowe epicentrum na mapie lokali luksusowych i premium zdecydowanie wyznaczają okolice Starego Miasta i Kazimierza. Nadal bardzo dużą popularnością cieszą się również apartamenty w inwestycji Angel Wawel przy ul. Sukienniczej. Ceny metra kwadratowego dochodzą tam nawet do 19 tys. zł. Drugim ważnym punktem jest apartamentowiec Angel Plaza przy ul. Zwierzynieckiej 24.


– Urok krakowskich kamienic zlokalizowanych na terenie Starego Miasta, w których nierzadko mieszkali i spotykali się wybitni polscy artyści, pisarze czy uczeni, zdecydowanie podnosi wartość nieruchomości, zwłaszcza przy ich atrakcyjności architektonicznej, wynikającej zarówno z dużej przestrzeni, wysokości pomieszczeń – wynoszącej nawet ponad 3 metry – czy dużych okien, jak i z lokalizacji, umożliwiającej wypicie porannej kawy na krakowskim rynku. Warto jednak podkreślić, że wartością dodaną, często wpływającą na decyzję o zakupie, są też pozornie prozaiczne kryteria, jak: winda, balkon czy miejsce postojowe. Nie można jednocześnie zapominać, że Kraków to nie tylko ponadczasowa architektura Starego Miasta i Kazimierza. Luksus i nowoczesność na tym rynku tworzą w dużej mierze również nowo powstające apartamentowce, stanowiące alternatywę dla lokali dostępnych w zrewitalizowanych kamienicach, cechujące się równie atrakcyjną lokalizacją. Nowe, krakowskie inwestycje – usytuowane wzdłuż Wisły, w tym na Starych Dębnikach, Salwatorze czy nostalgicznym Starym Podgórzu, jak też w cieszącej się od lat popularnością, najbardziej zielonej dzielnicy Krakowa, Woli Justowskiej – znacząco wzmacniają krakowski rynek premium, ciesząc kolejnych nabywców – dodaje Michał Bysiek.


Z raportu Luxury Realty Map wynika, że w Polsce w 2017 roku do nowych nabywców trafiło niemal 1,7 tys. nieruchomości luksusowych i premium, wycenionych jednostkowo na minimum 1 milion złotych, a wartość tego segmentu rynku w tym okresie szacowana jest na 3,45 mld zł.


Źródło: Poland Sotheby’s International Realty

21.06.2018


Tagi: nieruchomości luksusowe, Kraków


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...