ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce - I półrocze 2018 roku

wykres


Polska to magazynowa potęga – tak wskazują dane z raportu CBRE „Rynek magazynowy w Polsce w I półroczu 2018 roku”. Obecnie w budowie znajduje się niemal 2,3 mln mkw. powierzchni magazynowych, o 45% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. To najwyższy wynik w historii. Rosnące tempo rozwoju rynku logistycznego potwierdza również aktywność najemców, którzy w I półroczu 2018 roku wynajęli 2,3 mln mkw. powierzchni. Eksperci CBRE prognozują, że na koniec 2018 roku zasób całkowitej powierzchni logistycznej w Polsce może wynieść 15 mln mkw., co będzie rekordowym wynikiem. Rośnie też znaczenie logistyki miejskiej, tzw. „ostatniej mili”.


Rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce - I półrocze 2018 roku


- Pierwsze półrocze 2018 roku było bardzo intensywne. Uczestnicy rynku logistycznego nabrali tempa, co widać zarówno we wskaźniku powierzchni magazynowej będącej w budowie, ponadprzeciętnej aktywności najemców oraz niskim wskaźniku pustostanów. W aż czterech regionach, czyli centralnym, północnym, zachodnim oraz Szczecinie, wskaźnik pustostanów znajduje się na poziomie poniżej 1%. Natomiast w pozostałych częściach Polski, poza Warszawą, wskaźnik pustostanów jest poniżej 10%. To historyczne wyniki, których nie zanotowaliśmy nigdy wcześniej – komentuje Wojciech Kosiór, Director Head of BTS & Integrated Services w CBRE.


wykres


Z raportu CBRE wynika, że obecnie na rynku znajduje się 14,3 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. W budowie znajduje się 2,3 mln mkw. powierzchni, aż o 45% więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku. W ciągu sześciu pierwszych miesięcy tego roku deweloperzy dostarczyli na rynek 729 tys. mkw. nowej powierzchni magazynowej. Efektem dużej aktywności inwestorów jest podpisanie umów najmu na 2,3 mln mkw., co oznacza 20% wzrost rok do roku. W związku z tym, że dostępność wolnej powierzchni magazynowej jest wciąż bardzo ograniczona, spada wskaźnik pustostanów. Po I półroczu 2018 roku wyniósł tylko 4%, co jest najniższym wynikiem w historii i oznacza spadek o 0,7 pp. w porównaniu do I kwartału 2018 roku.


Polska Centralna największym placem budowy

Dużą aktywność deweloperów widać nie tylko we wskaźnikach, które są rekordowe, ale też w dużej liczbie projektów logistycznych, które są w fazie wzrostu (nowe projekty lub rozbudowa istniejących). Łącznie takich obiektów w całej Polsce jest aż 65. Największe projekty rozpoczęte w drugim kwartale 2018 roku to m.in. Panattoni BTS Leroy Merlin, Panattoni Park Stryków III i Panattoni BTS Bolesławiec. Najwięcej buduje się w Polsce Centralnej, gdzie powstaje 28% całkowitej powierzchni magazynowej. Rynek nieruchomości logistycznych rozwija się dynamicznie również na Śląsku, we Wrocławiu i w regionie Wschodnim.


Logistyka miejska na topie

Eksperci CBRE zwracają uwagę, że w 2018 roku na znaczeniu zyskują mniejsze obiekty magazynowe położone bliżej miast. Popularność tego typu rozwiązań wynika z rosnącego znaczenia koncepcji „logistyki miejskiej”. Takie projekty powstają m.in. w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i Szczecinie.


- Logistyka miejska i jej rosnące znaczenie to pochodna rozwoju sektora e-commerce. Klienci oczekują, że otrzymają zamówienie ze sklepu internetowego tak szybko, jak to możliwe. Dlatego tworzy się zapotrzebowanie na logistykę "ostatniej mili", która właśnie umożliwia dostarczanie zamówień do klientów w maksymalnie krótkim czasie – podsumowuje Wojciech Kosiór.


Więcej informacji w raporcie:: Rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce - I półrocze 2018 roku


Źródło: CBRE

08.08.2018


Tagi: rynek magazynowy, raport


SPOTKANIA BIZNESOWE

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

PlanRadar wchodzi na polski rynek. Aplikacja pozwala na zdalne, a jednocześnie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...