ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Rynek biurowy w Warszawie - III kw. 2018

wykres


Dobra passa na warszawskim rynku biurowym trwa od początku roku. Zainteresowanie powierzchnią biurową nie słabnie, deweloperzy pozostają wciąż bardzo aktywni, a współczynnik pustostanów jest najniższy od 5 lat – wynika z najnowszego raportu “Rynek biurowy w Warszawie”, w którym eksperci Knight Frank podsumowali III kwartał 2018 roku.


Rynek biurowy w Warszawie - III kw. 2018


- Od początku roku na stołeczny rynek dostarczono piętnaście nowych projektów biurowych o łącznej powierzchni niemal 190.000 m2, a aktywność deweloperów nie słabnie. W pierwszych kwartałach deweloperzy rozpoczęli budowę ok. 233.000 m2 w dziewięciu projektach biurowych. Należą do nich m.in. długo oczekiwany kompleks wielofunkcyjny ArtN, którego deweloperem jest Capital Park, inwestycja wieżowa Forest realizowana przy rondzie Radosława przez HB Reavis czy biurowiec Central Point usytuowany na skrzyżowaniu dwóch linii metra, za którego realizację odpowiada Immobel Poland. W rezultacie, na koniec września 2018 roku, w budowie znajdowało się blisko 805.000 m2, co dało jeden z najwyższych wolumenów powierzchni biurowej w budowie w historii stołecznego rynku.


Zapotrzebowanie najemców na powierzchnię biurową również rośnie. Wolumen transakcji najmu odnotowany na koniec września 2018 roku osiągnął poziom 632.000 m2 i był najwyższym wynikiem odnotowanym po trzech pierwszych kwartałach w historii warszawskiego rynku. Strefy, które cieszą się wśród najemców największym zainteresowaniem to Centrum, Centralny Obszar Biznesu oraz Służewiec, z tym że w centrum miasta podpisywane są w głównej mierze nowe umowy, a na Służewcu dominują renegocjacje umów. W okresie od stycznia do września podpisano najwięcej nowych umów (62% całkowitego wolumenu transakcji), renegocjacje wyniosły 28% zawartych transakcji, natomiast 10% wszystkich umów stanowiły ekspansje.


Pozytywną informacją jest dalszy spadek współczynnika pustostanów, który na koniec września wyniósł tylko 10%, co dało około 543.000 m2 powierzchni dostępnej na wynajem od zaraz. W porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku, wskaźnik pustostanów spadł o 3 pp. dla całej Warszawy i aż 4,5 pp. dla stref centralnych. Średni współczynnik szacowany dla całej Warszawy nie oddaje jednak stanu faktycznego, ponieważ obserwujemy bardzo duże zróżnicowanie pod względem dostępności powierzchni w zależności od lokalizacji. Pustostany w centrum miasta spadły do bardzo niskiego poziomu i szacowane są na około 6,6%, podczas gdy dostępność powierzchni na Służewcu pozostaje relatywnie wysoka ze współczynnikiem pustostanów szacowanym na około 18,6%.


Pomimo znaczącego spadku współczynnika pustostanów, szczególnie w strefach centralnych, wywoławcze stawki czynszu pozostają na stabilnym poziomie ze względu na szeroką ofertę powierzchni biurowej w realizowanych inwestycjach. Czynsze wywoławcze w Centralnym Obszarze Biznesu, w nowych prestiżowych lokalizacjach oscylują w przedziale 20-24 EUR/m2/miesiąc, w pozostałych lokalizacjach centralnych między 13-21 EUR/m2/miesiąc, natomiast poza centrum 9-15 EUR/m2/miesiąc.


Więcej informacji w raporcie: Rynek biurowy w Warszawie - III kw. 2018


Komentarz: Elżbieta Czerpak, Dyrektor Działu Badań Rynku, Knight Frank


Źródło: Knight Frank

01.11.2018


Tagi: raport, warszawski rynek biurowy


TOP WOMEN

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...