ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Rynek powierzchni biurowych w Warszawie w III kwartale 2018 roku

wykres


Jak wynika z raportu przygotowanego przez Dział Badań i Analiz Rynkowych BNP Paribas Real Estate Poland, w III kwartale 2018 roku popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie utrzymywał się na wysokim poziomie, co w połączeniu z niewielkim przyrostem podaży przyniosło spadek wskaźnika powierzchni niewynajętej. Nieznacznie wzrosły stawki czynszu najwyższej jakości aktywów w centrum miasta.


Rynek powierzchni biurowych w Warszawie w III kwartale 2018 roku


W raportowanym okresie, tj. od lipca do września br., popyt netto, obejmujący nowe umowy i powiększenia dotychczas zajmowanej powierzchni biurowej wyniósł w Warszawie prawie 139 tys. mkw., a od początku roku osiągnął poziom blisko 462 tys. mkw. Eksperci z Działu Badań i Analiz Rynkowych BNP Paribas Real Estate Poland szacują, że przy utrzymaniu dotychczasowego tempa wzrostu, wynik całoroczny ma szanse zbliżyć się lub nawet przekroczyć rekordowy rezultat z 2015 roku, kiedy to wynajęto ponad 660 tys. mkw. netto.


- Osiągnięty wynik to w dużej mierze zasługa nowych najemców i firm rozwijających swoją działalność, które poszukiwały lokalizacji bądź powiększały dotychczasowe siedziby. Podejmowaniu decyzji sprzyjała dobra dostępność powierzchni oraz korzystne warunki najmu - mówi Monika Wakulska, Senior Consultant z Działu Powierzchni Biurowych BNP Paribas Real Estate Poland


Przybywa operatorów coworkingowych

Coraz większy odsetek w gronie warszawskich najemców stanowią operatorzy powierzchni biurowych współdzielonych (tzw. coworking), którzy w trzech pierwszych kwartałach tego roku wygenerowali ok. 10% ogólnego popytu netto. Powierzchnia biur tego typu w stolicy, wliczając powierzchnie w nieukończonych jeszcze projektach, osiągnie ponad 160 tys. mkw.


- Polska wpisuje się w globalny trend rozwoju powierzchni coworkingowych. Duże zapotrzebowanie na tego typu usługi sprawia, że na rynku pojawiają się kolejni operatorzy. Typowa powierzchnia wynajmowana pod ten rodzaj działalności wynosi średnio ok. 2-4 tys. mkw. Rekordowa, pod względem wielkości, powierzchnia 14 tys. m kw. została wynajęta przez WeWork, co tyko pokazuje poziom popularności tego trendu na rynku biurowym - mówi Adrian Bojczuk, Zastępca Dyrektora z Działu Powierzchni Biurowych BNP Paribas Real Estate Poland


Niewielki odsetek powierzchni niewynajętej

Ograniczony wolumen nowej podaży oraz utrzymujący się wysoki popyt ze strony najemców. przełożyły się na zmniejszenie udziału niewynajętej powierzchni w III kwartale br. Średni wskaźnik pustostanów dla budynków biurowych w stolicy uległ obniżeniu do poziomu 10%, co oznacza spadek o 1,3 p.p. w porównaniu do stanu z końca 2017 roku.


- Spadek wskaźnika pustostanów oraz ograniczony wolumen powierzchni, której dostarczenie przewidziane jest do końca 2019 roku, przełożą się na wzmocnienie pozycji negocjacyjnej wynajmujących i powrót rynku do poziomu równowagi na linii: najemca - wynajmujący - mówi Patrycja Dzikowska, Dyrektor Działu Badań i Analiz Rynkowych, BNP Paribas Real Estate Poland


Dominacja Strefy Centralnej

Wyniki raportu wskazują jednoznacznie, że zarówno deweloperzy, jak i najemcy najczęściej koncentrują swoją uwagę na centralnej części Warszawy. Na strefę Centralną przypadło niemal 55% popytu netto zrealizowanego w ciągu trzech pierwszych kwartałów br. Na strefę Mokotów przypadło 17% popytu netto, a Korytarz Żwirki i Wigury przyciągnął kolejne 11%. W kontekście problemów komunikacyjnych w stolicy i rekordowo niskiego poziomu bezrobocia, dostępność komunikacji publicznej staje się kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o lokalizacji siedziby firmy.


Aktywność deweloperów skupia się w strefie Centrum. Udział podstrefy Centrum Zachód w wolumenie obecnie powstającej powierzchni biurowej wynosi 54%, a Centralnego Obszar Biznesu - 24%.


Stawki czynszu dla najwyższej jakości aktywów w centrum miasta odnotowują niewielki wzrost i obecnie mieszczą się w przedziale od 21,00 do 22,50 euro za m kw./m-c. W najbliższym czasie nie jest spodziewany skokowy wzrost stawek czynszu bazowego, chociaż w rezultacie rosnących kosztów obsługi i realizacji inwestycji zmniejszeniu ulega różnica pomiędzy stawkami bazowymi a efektywnymi.


Więcej informacji w raporcie: Rynek powierzchni biurowych w Warszawie w III kwartale 2018 roku


Źródło: BNP Paribas Real Estate Poland

04.12.2018


Tagi: warszawski rynek biurowy


TOP WOMEN

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...