ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Rynki biurowe rosną w siłę

wykres


Podaż biur rośnie, spada poziom pustostanów w porównaniu do zeszłego roku, a popyt napędzają firmy z sektorów IT, usług oraz produkcji – tak przedstawia się sytuacja na polskim rynku biurowym na koniec I kwartału 2019 r. wynika z analizy firmy doradczej JLL.


Popyt

Całkowity wolumen transakcji najmu w pierwszym kwartale tego roku wyniósł ponad 270 000 mkw., z czego 130 500 mkw. przypadło na główne rynki poza Warszawą , gdzie za 67% popytu odpowiadały Kraków (43%) i Wrocław (24%). Do największych transakcji zawartych w Polsce w tym czasie należało odnowienie umowy na 11 200 mkw. przez Akamai w Vinci Office w Krakowie, nowa umowa firmy Wirtualna Polska na 7 000 mkw. w Business Garden w Warszawie, nowa umowa firmy z sektora publicznego na 7 000 mkw. w budynku Vector+ w Warszawie, nowa umowa Perform Group (Perform Content i Perform Media) na 6 400 mkw. w Face2Face Campus w Katowicach oraz odnowienie umowy i ekspansja GlobalLogic na 6 300 mkw. w Bonarka for Business w Krakowie.


- Niezmiennie głównym motorem napędowym największych regionalnych rynków biurowych w Polsce jest sektor nowoczesnych usług biznesowych. Firmy z tej branży w pierwszym kwartale tego roku wygenerowały blisko 40% zapotrzebowania na biura poza Warszawą. Najwyższy udział branży BPO/SSC w popycie został odnotowany w Katowicach - blisko 74%, i Trójmieście - ponad 45% - informuje Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL.


Ponadto, coraz istotniejszą rolę na rynkach biurowych – nie tylko w Warszawie – odgrywają operatorzy elastycznych przestrzeni do pracy. Ponad 60 000 mkw. nowej powierzchni elastycznej jest już potwierdzone do otwarcia w 2019 r., a wolumen ten może być jeszcze większy.


Podaż

- Silną pozycję rynku biurowego w Polsce potwierdza wciąż rosnąca podaż. W Krakowie i Wrocławiu zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej wynoszą ponad milion mkw., w Trójmieście blisko 800 000 mkw., w Katowicach i Poznaniu przekroczyły 500 000 mkw., a Łódź osiągnie ten wynik już w tym roku. Natomiast łączne zasoby biurowe w Polsce, z uwzględnieniem Warszawy, to już prawie 10,7 mln mkw. - wylicza Łukasz Dziedzic, Starszy Konsultant, Dział Badań Rynku i Doradztwa, JLL.


W I kwartale na polski rynek dostarczono łącznie ponad 142 000 mkw., w tym ponad 120 000 mkw. na największych rynkach regionalnych.


- W budowie pozostaje blisko 1,6 mln mkw., z czego 800 000 mkw. na głównych rynkach regionalnych. Spośród nich najbardziej aktywny jest Kraków, Trójmiasto i Wrocław, gdzie powstaje Business Garden II, największy realizowany obecnie kompleks biurowy poza Warszawą, który już teraz cieszy się dużym zainteresowaniem najemców - dodaje Łukasz Dziedzic.


Do największych ukończonych w I kwartale projektów biurowych w Polsce należy m.in: pięć budynków drugiej fazy kompleksu Business Garden w Poznaniu (46 100 mkw., Vastint), V.Offices w Krakowie (21 700 mkw., AFI Europe) oraz Spark B w Warszawie (15 700 mkw., Skanska Property Poland).


Powierzchnie niewynajęte i czynsze

Średni poziom pustostanów w Polsce to 9,3%. W Warszawie 9,1% istniejących zasobów biurowych pozostaje do wynajęcia. Poza nią, najniższy (5,4%) współczynnik powierzchni niewynajętej charakteryzuje Trójmiasto, a najwyższy (15,8%) przypada na Poznań. Łącznie na rynkach regionalnych niewynajęte jest 9,4% zasobów.


Dodatkowo, po raz pierwszy współczynnik pustostanów został przeanalizowany w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i wyniósł 9,8% na koniec pierwszego kwartału 2019.


Obecnie na rynkach regionalnych najwyższe czynsze transakcyjne charakteryzują Kraków (13,5 – 15 euro za mkw. miesięcznie), a najniższe Lublin (10,5 – 11,5 euro za mkw. miesięcznie). Z kolei w szerokim centrum Warszawy czynsze dla najlepszych nieruchomości wynoszą od 17 do 24 euro za mkw. miesięcznie, a poza nim od 11 do 15 euro za mkw. miesięcznie.


Źródło: JLL

09.05.2019


Tagi: nieruchomości komercyjne, rynek biurowców


TOP WOMEN

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...