ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Jaka jest przyszłość warszawskiej Woli?

wykres


Wola, to dla Warszawy, dzielnica wciąż nieodkryta. Kiedyś pełniąca funkcję przemysłową, dzisiaj powiększa się o liczne biurowce i nowe przestrzenie mieszkaniowe. Czy ma szansę stać się nową tkanką miejską stolicy, dobrą nie tylko dla biznesu, ale również dla mieszkańców? Między innymi takie pytania stawiali studenci Koła Naukowego Inwestycji i Nieruchomości SGH w ramach debaty wchodzącej w program Real Estate Meeting 2019.


W debacie „Przyszłość warszawskiej Woli” studenci Katedry Inwestycje i Nieruchomości SGH rozmawiali z ekspertami w zrewitalizowanej przestrzeni Willi Schielego w Browarach Warszawskich, nowopowstającym kwartale miejskim na Woli. W spotkaniu udział wzięli: Szymon Wojciechowski architekt i współwłaściciel pracowni APA Wojciechowski, dr Mirosław Grochowski z Pracowni Katedry Geografii Miast i Planowania Przestrzennego UW, Wojciech Bartnik - Radny Dzielnicy Wola oraz Michał Gerwat - dyrektor projektu Browary Warszawskie z Echo Investment.


Stara i nowa Wola

Wola była nazywana kiedyś Dzikim Zachodem stolicy. Przez wiele lat po wojnie była żywą blizną miasta, straszącą ruinami, licznymi terenami przemysłowymi i chaotycznie stawianymi kamienicami. To, co kiedyś było wadą, dzisiaj staje się przestrzenią dla rozwoju współczesnej tkanki miejskiej - mówi Wojciech Bartnik, radny Dzielnicy Wola.


W tej części Warszawy szczególnie widać, jak przeszłość łączy się z przyszłością tworząc przestrzeń różnorodną, która staje się atrakcyjnym miejscem do pracy i życia. Eksperci rozmawiający o przyszłości warszawskiej Woli potraktowali Browary Warszawskie, miejsce, w którym spotkali, jako przykład, w jakim kierunku może pójść projektowanie miasta.


Wola idealnie wpisuje się w strategię miasta, która mówi o rozwoju. Miasto jest takie, jakim je społecznie wytwarzamy i jeżeli mamy pomysł na to, jak to miasto ma wyglądać, trzeba to przekuć w konkretny program, który projektanci miasta zaprojektują w zgodzie z zagospodarowaniem przestrzennym. Dobrym przykładem tego konceptu są Browary Warszawskie, w których właśnie się znajdujemy, a które są spójną i ciekawą koncepcją miasta w sercu miasta - mówi dr Mirosław Grochowski, Pracownia Katedry Geografii Miast i Planowania Przestrzennego Uniwersytetu Warszawskiego.


Wola dzielnica nowych inwestycji

Wola, to dzielnica, w której powstaje najwięcej nowych inwestycji. Zarówno komercyjnych jak i mieszkaniowych.


Warszawa nigdy nie będzie miastem kurczącym się, ale ludzie inaczej niż jeszcze parę lat temu, miejsca do życia będą szukali bliżej centrum zamiast na przedmieściach. Dlaczego? To dość oczywiste. Mamy do czynienia z powszechną 'uberyzacją' życia. Wartością nadrzędną staje się czas, szybkie dotarcie do pracy, załatwienie spraw w jednym miejscu - mówi Szymon Wojciechowski z pracowni APA Wojciechowski.


Dlatego młodzi coraz częściej wybierają mniejsze przestrzenie do życia, widząc wartość w aktywnym, miejskim życiu. Zmienia się także stosunek do własności. Ludzie już niekoniecznie chcą mieć własne mieszkanie czy samochód. Nie dziwi więc, że inwestorzy nie tylko projektują mieszkania, ale przede wszystkim tworzą projekty wielofunkcyjne.


Nasze inwestycje łamią schematy. Stawiamy na projekty wielofunkcyjne. Mieszkania, biura, szeroka część rozrywkowa. To one tworzą chemię miejsca, w których chce się być. Przyciągają nie tylko architekturą, ale przede wszystkim wytworzoną przestrzenią, którą na swój sposób można zawłaszczyć i wpasować we własny kawałek miejskiego świata. Zaletą Browarów, będą mieszkania przeznaczone na wynajem krótko i długoterminowy, tak zwane Resi4Rent. To odpowiedź na potrzeby rozwijającego się społeczeństwa mobilnego, które żyje dynamicznie, nie przywiązując się do miast czy państw - mówi Michał Gerwat, dyrektor projektu Browary Warszawskie.


Dynamicznie rozwijająca się dzielnica, to nie tylko szanse, ale także zagrożenia

Lekcja z Mordoru została odrobiona. Wola rozwija się w sposób zrównoważony. Dbamy by zarówno inwestycje komercyjne, jak i mieszkaniowe, powstawały według przemyślanych konceptów urbanistycznych. Te z kolei zasadniczo wpływają na atrakcyjność dzielnicy i miasta. Jedną z bolączek stolicy jest transport miejski. Całą Warszawę czeka odpowiedź na pytanie, jak rozwiązać problem rosnącego natężenia ruchu samochodowego. Niewątpliwie Wola ma znaczącą przewagę nad pozostałymi dzielnicami. Jest to wygodne miejsce, są dwie arterie komunikacyjne: tramwaje, sieć autobusów, metro a także kolej - mówi Wojciech Bartnik, radny Dzielnicy Wola.


Debata „Przyszłość warszawskiej Woli”, która 14 maja odbyła się w Willi Schiele w Browarach Warszawskich, była jednym z wydarzeń wpisujących się w wydarzenie Real Estate Meeting. To drugie po Real Estate Conference wydarzenie organizowane co roku przez SKN Inwestycji i Nieruchomości. Kilkudniowe spotkanie obejmuje dzień konferencji oraz dni viewingów w nowych inwestycjach w Warszawie przygotowanych dla przyjeżdżających na to wydarzenie studentów z kół naukowych z całej Polski.Źródło: SKNIiN SGH

17.05.2019


Tagi: Real Estate Meeting 2019, studenci, konferencja


TOP WOMEN

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...