ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Occupier Economics: Rynek biurowy w Krakowie - I kw. 2019 roku

wykres


Zasoby krakowskiego rynku biurowego wzrosły w ciągu roku o ponad 15% i na koniec pierwszego kwartału 2019 r. wyniosły ponad 1,3 mln mkw. Według raportu „Occupier economics: Rynek biurowy w Krakowie Q1 2019” firmy doradczej Cresa, rynek biurowy w stolicy Małopolski w dalszym ciągu przyciąga kolejnych najemców, a zważywszy na potencjał ekonomiczny i kulturalny tego miasta, trend ten w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie.


Occupier Economics: Rynek biurowy w Krakowie - I kw. 2019 roku


- Warto zauważyć, że firmy dotychczas zlokalizowane na obrzeżach miasta przenoszą swoje siedziby bliżej centrum, co w połączeniu z łatwiejszym dostępem do komunikacji miejskiej i bogatszą ofertą usługowo-rozrywkową, pozwala im zwiększyć swoją atrakcyjność w oczach obecnych i przyszłych pracowników – mówi Artur Sutor, Dyrektor działu reprezentacji najemców biurowych w firmie Cresa Polska. – Jednocześnie rośnie zainteresowanie biurami elastycznymi, o czym świadczy między innymi ekspansja polskiej firmy Rise, która jest już obecna w trzech krakowskich kompleksach biurowych. Ponadto powierzchnia coworkingowa oferowana przez Business Link w budynku High Five cieszy się dużym zainteresowaniem – dodaje ekspert.


Wskaźnik pustostanów w Krakowie na koniec marca osiągnął poziom 10,1%, czyli był o 1,5 p.p. wyższy w porównaniu z poprzednim kwartałem. Czynsze wywoławcze wahają się między 12-15,5 EUR/mkw./mc w centrum, a 9,5-14 EUR/mkw./mc poza centrum.


Na początku tego roku do użytku oddano sześć nowych projektów o łącznej powierzchni ponad 46.000 mkw. Pod względem nowej podaży najbardziej dynamicznie rozwijają się dzielnice południowe i południowo-wschodnie, gdzie w niedługiej przyszłości powstanie m.in. Klimeckiego Office – kolejny budynek firmy Cavatina. W tej okolicy realizowane są również kolejne etapy inwestycji takich jak Bonarka for Business, Wadowicka 3 oraz Zabłocie Business Park.


W pierwszym kwartale 2019 roku wolumen transakcji najmu wyniósł 56.100 mkw., co stanowiło 35% rocznej średniej z lat 2013-2018. Największą transakcją pierwszego kwartału w Krakowie, a także w Polsce była renegocjacja umowy najmu przez firmę Akamai Technologies na 11,200 mkw. w Centrum Biurowym Vinci (w transakcji firmę Akamai reprezentowała firma Cresa).


- Wysoka podaż nowej powierzchni biurowej nie przełożyła się na dobry wynik absorpcji, która wyniosła zaledwie 21.900 mkw. i była o blisko 37% niższa od średniej kwartalnej z ostatnich 3 lat. Nie jest to jednak sygnał odwrócenia koniunktury, a jedynie chwilowa korekta, gdyż wskaźnik ten należy rozpatrywać w dłuższej perspektywie czasowej. Suma krocząca absorpcji z ostatnich czterech kwartałów wyniosła 144.600 mkw., co jest wciąż wynikiem o ponad 10% wyższym niż średnia porównywalnych wartości z lat 2016 – 2018 – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.


Zobacz raport: Occupier Economics: Rynek biurowy w Krakowie - I kw. 2019 roku


Źródło: Cresa Polska

03.06.2019


Tagi: rynek biurowy, Kraków


TOP WOMEN

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...