ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Przybędzie biur w Szczecinie

wykres


Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Szczecinie sięgają 160 tys. m kw., co daje miastu ósme miejsce pod względem wielkości rynku w Polsce, ale zapotrzebowanie jest ciągle duże – wynika z raportu Cushman &Wakefield. Brakuje nowoczesnej powierzchni klasy A w centrum miasta.


Prawie 30 proc. powierzchni biurowej w mieście wynajmują firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. 43 centra zatrudniają 5600 pracowników z 11 krajów, głównie z Niemiec, Danii, Szwecji, Norwegii i Finlandii. W Szczecinie studiuje ponad 1400 cudzoziemców. Możliwości szczecińskiego rynku pracy mogą ich skłonić do pozostania w mieście. Według przewidywań firmy badawczej ABSL, utrzymujące się od dwóch lat na poziomie 50 proc. tempo wzrostu zatrudnienia w sektorze usług, gównie w branży IT, ma się utrzymać. W 2025 roku liczba zatrudnionych w centrach usług biznesowych ma osiągnąć 10 tys. osób.


Popularność miasto zawdzięcza coraz lepszej infrastrukturze drogowej, połączeniom morskim i lotniczym, poprawiającej się jakości życia mieszkańców i dobrej jakości powietrza. Według danych GUS 18,5 proc. powierzchni zajmują tu tereny zielone i parki. To nowoczesne miasto, które nie boi się odważnych rozwiązań architektonicznych. Ambicją Szczecina jest, zgodnie z założeniami realizowanej strategii, stać się do 2025 roku transgraniczną metropolią, ważnym i konkurencyjnym ośrodkiem miejskim w obszarze południowego Bałtyku. Stawki czynszu za wynajem powierzchni biurowych są tu bardziej atrakcyjne niż w największych lokalizacjach biznesowych kraju. W 2018 roku (według Cushman&Wakefield) kształtowały się na poziomie około 13,3 EUR za m. kw. miesięcznie.


Zapotrzebowanie na biura w Szczecinie zgłaszane przez najemców w ciągu ostatnich dwóch lat kilkukrotnie przewyższa podaż. W tym roku będą mogli wynająć kolejne 48 tys. m kw. powierzchni w nowych inwestycjach. Prawie połowę w projekcie biurowo-handlowo-usługowym Posejdon, resztę w obiektach: Cukrowa Office, Stettiner Business Center i Kamienica Dohrma w pobliżu Dworca Głównego.


W 2020 roku do użytku zostanie oddany prestiżowy apartamentowo-komercyjny budynek Hanza Tower, inwestycja J.W. Construction, jeden z najbardziej wyczekiwanych biznesowych obiektów w Szczecinie. Na powierzchni 5000 m kw. powstanie tu centrum biznesowe.


- W Szczecinie brakuje przede wszystkim małych biur, które nadają się dla inwestorów, zainteresowanych podnajmowaniem powierzchni coworkingowych. Takie właśnie są do kupienia w Hanza Tower. Na czterech kondygnacjach będą się tu mieścić biura o powierzchniach od 106 do 150 m kw. i większe o powierzchni 1500 m kw., a także sale konferencyjne z reprezentacyjnym holem i recepcją - mówi Małgorzata Ostrowska, członek Zarządu i Dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction. - Budynek osiągnął już trzy czwarte docelowej liczby kondygnacji. Zakończenie planowane jest na połowę przyszłego roku.


Najwyższy w mieście, bo liczący 104 metry wysokości, 27 kondygnacyjny wielofunkcyjny wieżowiec powstaje w centrum Szczecina przy al. Wyzwolenia. Ze znajdującego się na dachu, tarasu widokowego o powierzchni około 200 m kw., będzie można podziwiać panoramę miasta i okolic. Powierzchnia handlowa na parterze zajmie prawie 3000 m kw. i mniej więcej tyle samo lokale usługowe na piętrze oraz zajmująca 1000 m kw. strefa odpoczynku z basenem i SPA. Największą część liczącej ponad 54 tys. m kw. powierzchni budynku zajmą lokale mieszkalne. Na 22 tys. m kw. powstanie 480 luksusowych 1, 2, 3 i 4 pokojowych apartamentów o zróżnicowanych metrażach, od 24 do 220 m kw. W podziemiach powstaną miejsca parkingowe na 404 samochody i 120 rowerów.


Źródło: J.W. Construction

07.06.2019


Tagi: Hanza Tower


SPOTKANIA BIZNESOWE

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...