ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Konsolidacje siłą napędową warszawskiego rynku biurowego

wykres


Dostępność nowobudowanych projektów wielkopowierzchniowych skłoniła firmy do rewizji strategii najmu powierzchni biurowej, dzięki czemu już w pierwszej połowie roku podpisane zostały umowy na ponad 400 tys. mkw. Na uwagę zasługują zwłaszcza procesy konsolidacji siedzib takich firm jak mBank, Getin Noble Bank i Warta. Dzięki temu rok 2019 możemy nazwać rokiem konsolidacji i rekordów na warszawskim rynku biurowym.


Według raportu „Occupier Economics: Rynek biurowy w Warszawie – pierwsza połowa 2019 roku” firmy doradczej Cresa Polska w drugim kwartale tego roku odnotowano najwyższy w historii kwartalny poziom najmu – 265.800 mkw. Deweloperzy w pierwszym półroczu oddali do użytku projekty o łącznej powierzchni ponad 80 tys. mkw., co jest ponad dwukrotnie mniejszym wynikiem niż przed rokiem. Z racji małej podaży i dużego popytu, poziom pustostanów osiągnął najniższy wynik od około 6 lat – 8,5%. Sytuacja zmieni się w najbliższych latach, gdy wybudowanych zostanie kilka dużych projektów biurowych w centrum Warszawy.


- Po zeszłorocznym boomie na powierzchnie coworkingowe obserwujemy wzrost aktywności największych najemców, którzy zmieniają rynek biurowy w stolicy. Ze względu na dużą liczbę umów najmu na etapie negocjacji, przewidujemy, że do końca bieżącego roku wolumen transakcji najmu osiągnie poziom zbliżony do zeszłorocznego, czyli w granicach 800.000 mkw. – mówi Artur Sutor, Partner, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemców Biurowych w firmie Cresa Polska.


Wolumen transakcji najmu w pierwszej połowie 2019 roku wyniósł ponad 400 tys. mkw., co stanowiło 54,3% łącznego średniego wyniku odnotowanego w latach 2013-2018. W pierwszym półroczu największą umową w Warszawie było wynajęcie 18.500 mkw. w The Warsaw Hub C przez Getin Noble Bank, następną była umowa najmu podpisana przez firmę Warta w The Warsaw Unit (17.600 mkw.). Z kolei w lipcu 2019 roku podpisana została rekordowa na polskim rynku biurowym umowa najmu – mBank wynajął 45.600 mkw. w biurowcu Mennica Legacy Tower.


Zasoby powierzchni biurowej na rynku warszawskim wzrosły w ciągu roku o około 2,5% i aktualnie wynoszą 5,54 mln mkw. Wskaźnik pustostanów na koniec pierwszego półrocza wyniósł 8,5% i był niższy o 2,6 p.p. niż na koniec czerwca 2018 roku. Jest to najniższy poziom pustostanów od około 6 lat.


Na rynku warszawskim w pierwszej połowie roku oddano do użytku 10 nowych obiektów biurowych o łącznej powierzchni 80.544 mkw., w tym między innymi Vector+ (13.700 mkw., Profbud), Spark B (15.700 mkw., Skanska), The Park 6 (11.200 mkw., White Star Real Estate) i Moje Miejsce B1 (18.700 mkw., Echo Investment). Absorpcja powierzchni biurowej w pierwszej połowie 2019 roku wyniosła 86.455 mkw., czyli o połowę mniej niż przed rokiem.


- Pomimo słabszego w pierwszym półroczu wyniku absorpcji, najbliższe kwartały powinny pokazać, że rynek wciąż rozwija się w bardzo dobrym tempie. Prawdziwym testem będą jednak lata 2020 – 2021, kiedy w Warszawie do użytku trafi ok. 800 tys. mkw. nowej powierzchni – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w Cresa Polska.


Aktualne wywoławcze stawki czynszowe wynoszą od 13-14,5 EUR/mkw./miesiąc na Służewcu, przez 13,5-15,5 przy Alejach Jerozolimskich i 15,5-19,5 EUR na Nowej Woli, aż do 16-23,5 EUR/mkw./miesiąc w Centralnym Obszarze Biznesu.


wykres


Źródło: Cresa Polska

20.08.2019


Tagi: warszawski rynek biurowy


BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

IntraLog Poland 2020