ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Sektor usług zajmuje już 3 mln mkw. biur

wykres


Już 3 miliony mkw. biur zajmuje sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce, a w najbliższym czasie spodziewamy się kolejnych wzrostów - wynika z analizy firmy JLL.


- W pierwszym półroczu 2019 najemcy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu wynajęli niemal 190 000 mkw. biur, co przekłada się na jedną czwartą łącznego popytu w Polsce. Jeszcze większe znaczenie sektora widoczne jest na głównych rynkach poza Warszawą (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Katowice, Łódź, Lublin, Szczecin), gdzie prawie co drugi metr był wynajęty przez firmę reprezentującą tę branżę - wylicza Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.


Dwie z trzech największych transakcji najmu w I połowie roku zostało podpisanych w Kraków – Sabre zajęło 16 000 mkw. w Tischnera Office, natomiast Ailleron wynajął 8 600 mkw. powierzchni w Podium Park B. Z kolei w Gdańsku Nordea podpisała umowę na 10 800 mkw. w biurowcu Olivia Star.


Sektor na trzech milionach

Z danych ABSL wynika, że sektor usług dla biznesu zatrudnia dziś ok. 307 000 osób, z perspektywą wzrostu do 336 000 w I kw. 2020 r., a rozwój ten przekłada się bezpośrednio na sytuację na rynku biurowym.


- Z naszych szacunków wynika, że łącznie w całej Polsce centra usług dla biznesu zajmują już ok. 3 mln mkw., a patrząc na aktywność firm z tej branży w ostatnich latach, możemy spodziewać się wzrostu tego wolumenu w nadchodzących w nadchodzących miesiącach - dodaje Mateusz Polkowski.


Jak wynika z danych JLL, najwyższy (58%) udział sektora w zajętej powierzchni biurowej przypada na Kraków. Drugie miejsce, z 53%, przypadło Łodzi, a trzecie z 49% ponownie zajął Wrocław.


wykres


- Ambitne plany biznesowe sektora usług potwierdzają wysoką atrakcyjność inwestycyjną Polski. Są też istotną przesłanką dla podejmowania decyzji przez deweloperów oraz fundusze, planujące rozwój swojego biurowego portfolio na polskim rynku. Wielu najemców z tej branży rozważa zarówno ekspansję w ramach już zajmowanych projektów biurowych, jak i otwarcie kolejnych centrów w nowych lokalizacjach. To z kolei prowadzi do coraz szybszego wzrostu podaży nowoczesnej powierzchni biurowej w miastach regionalnych - komentuje Jakub Sylwestrowicz, Dyrektor ds. Reprezentacji Najemcy w JLL.


Dynamiczny rozwój sektora usług oznacza nie tylko mocny popyt, ale również zmianę funkcji i charakterystyki nowoczesnych przestrzeni biurowych oraz samych przestrzeni do pracy.


- Konkurencja o kadry, zmieniające się potrzeby pracowników, ale również zróżnicowanie pokoleniowe i osobowościowe w zespołach stawia przed firmami nowe wyzwania jeśli chodzi o dobór oraz organizację przestrzeni biurowych. Znaczenia nabierają elastyczność powierzchni oraz – co może się wydawać zaskakujące – emocje i doświadczenia z nią związane. A firmy z sektora usług dla biznesu zatrudniające tysiące pracowników stają się prekursorem zmiany na szeroko pojętym rynku przestrzeni biurowych - komentuje Anna Bartoszewicz-Wnuk, Dyrektor Działu Doradztwa ds. Miejsca Pracy, JLL.


Źródło: JLL

22.08.2019


Tagi: biura, sektor nowoczesnych usług biznesowych


BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

IntraLog Poland 2020