ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Najemcy na Śląsku migrują do Katowic

wykres


Według raportu „Occupier Economics” firmy doradczej Cresa, zasoby powierzchni biurowej w Katowicach wzrosły w ciągu roku o ponad 10% i na koniec pierwszej połowy 2019 r. wyniosły prawie 528 000 mkw. Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu z ostatnich 5 lat przekroczył 10%.


Według ekspertów firmy Cresa Katowice są najbardziej dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem w regionie. Z tego względu wiele firm, których oddziały znajdują się w innych miastach na Śląsku, decyduje się na przeniesienie swoich biur do stolicy województwa. Dzięki temu mogą łatwiej pozyskać dobrze wykwalifikowanych pracowników oraz zapewnić im dostęp do bogatej oferty kulturalno-rozrywkowej. Deweloperzy rozpoczynają więc realizację kolejnych inwestycji, które w najbliższych dwóch latach dostarczą na rynek około 150 000 mkw. nowej powierzchni biurowej.


- Firmy lokujące się w Katowicach mają obecnie możliwość wyboru biura w centralnych lokalizacjach, w biurowcach o wyższym standardzie wykończenia powierzchni, co jest kluczowe szczególnie dla branży IT. W tym momencie rozwoju rynku biurowego w Katowicach mogą również często wynegocjować lepsze warunki komercyjne niż w mniejszych miejscowościach – mówi Karolina Słysz, Doradca w dziale reprezentacji najemców biurowych w firmie Cresa Polska.


W pierwszej połowie roku do użytku oddano dwa budynki biurowe: Bracka 28 (2320 mkw.) oraz Bracka 28A (6070 mkw.), oba wybudowane zostały przez firmę Opal. W tym czasie podpisano umowy najmu na łączną powierzchnię 29 804 mkw. Jest to wynik o prawie 25% lepszy niż w roku poprzednim. Największy odsetek stanowiły umowy nowe (46%) oraz renegocjacje (43%).


Największe umowy najmu pierwszych sześciu miesięcy 2019 roku na katowickim rynku biurowym to: renegocjacja 7 300 mkw. w Nowym Katowickim Centrum Biznesu przez Unilever, wynajęcie 6 400 mkw. w Face2Face Business Campus przez Perform Group i renegocjacja 5 700 mkw. w Atrium przez Capgemini.


Absorpcja w drugim kwartale bieżącego roku wyniosła blisko 15 000 mkw. w porównaniu z zaledwie 76 mkw. w pierwszym kwartale. Ponadto łączna wartość absorpcji w pierwszym półroczu była o 20% niższa niż w analogicznym okresie roku 2018.


- Wskaźnik pustostanów w pierwszym półroczu wyniósł 7,4%, czyli był aż o 3,4 p.p. niższy w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim, i aktualnie znajduje się w silnym trendzie spadkowym (na początku 2016 roku wynosił 17,4%) – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.


Czynsze dla katowickich biurowców wyższej klasy wahają się między 13,50- 14,50 EUR/mkw./mc., natomiast cena w budynkach niższej klasy wynosi 9-12 EUR/mkw./mc.


Więcej informacji w raporcie: Occupier Economics: Rynek biurowy w Katowicach - I połowa 2019 r.


Źródło: Cresa Polska

06.09.2019


Tagi: Katowice, rynek biurowy, raport


SPOTKANIA BIZNESOWE

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...