ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Wyniki finansowe Lokum Deweloper po trzech kwartałach 2019 r.

wykres


Po trzech kwartałach 2019 r. Grupa Lokum Deweloper odnotowała przychody w wysokości 210,9 mln zł, czyli o 6% mniejsze niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Zysk netto wyniósł 47,6 mln zł w porównaniu do 51,1 mln zł wypracowanych rok wcześniej. Do końca września br. Grupa przekazała klientom 538 lokali, wobec 620 w tym samym okresie 2018 r.


Średnia marża brutto na sprzedaży lokali, które zostały rozpoznane w przychodach w pierwszych trzech kwartałach 2019 r. wyniosła 36,2%, co oznacza spadek o 0,6 punktu procentowego r/r. Rentowność netto w raportowanym okresie osiągnęła poziom 22,6% (-0,1 p.p. r/r).


Lokum Deweloper utrzymuje stabilną sytuację finansową. Na koniec III kwartału 2019 r. Grupa posiadała 102,2 mln zł środków pieniężnych, a zadłużenie finansowe netto wyniosło 23,7 mln zł.


- Bardzo dobry wynik finansowy Grupy po trzech kwartałach br. jest odzwierciedleniem planu przekazań lokali w tym okresie. Wszystkie inwestycje zrealizowaliśmy zgodnie z przyjętym harmonogramem. Pod koniec września zakończyliśmy budowę IX etapu osiedla Lokum di Trevi. Większość mieszkań z tej inwestycji zostanie przekazana w IV kwartale i ujęta w przychodach całego roku – mówi Bartosz Kuźniar, Prezes Zarządu Lokum Deweloper.


Po trzech kwartałach 2019 r. Lokum Deweloper odnotował 70-procentowy spadek sprzedaży mieszkań w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Na koniec września Spółki z Grupy miały podpisanych 235 umów deweloperskich i przedwstępnych, a umowami rezerwacyjnymi objętych było 25 lokali. Gorsze wyniki sprzedaży są efektem niewielkiej oferty mieszkań, którą determinują przedłużające się procedury administracyjne związane z pozyskiwaniem pozwoleń na budowę.


– Z powodu mocno przedłużającego się procesu uzyskania ostatecznego pozwolenia na budowę inwestycji Lokum Smart City, w sierpniu tego roku musieliśmy wycofać ten projekt ze sprzedaży. Poskutkowało to znacznym pomniejszeniem naszej oferty, którą jednak staramy się systematycznie uzupełniać. W Krakowie w III kwartale br. otrzymaliśmy pozwolenie na budowę 357 lokali, a w październiku kolejnych 490 lokali. Pozwoliło nam to na wprowadzenie do sprzedaży pierwszego etapu osiedla Lokum Salsa oraz II etapu osiedla Lokum Siesta. Do końca roku planujemy też poszerzyć krakowską ofertę mieszkań o kolejny etap osiedla Lokum Vista. Z tego względu w 2020 roku spodziewamy się lepszych wyników sprzedaży adekwatnych do powiększonej oferty – dodaje Prezes Kuźniar.


Na koniec trzeciego kwartału 2019 r. oferta Grupy obejmowała 261 mieszkań (wobec 637 w roku ubiegłym), a w realizacji było 840 lokali (w porównaniu do 1279 lokali w analogicznym okresie 2018 r.).


Potencjał rozpoznań na 2019 r. wynosi 892 lokale. Do końca września został on zrealizowany w 87% (773 lokale zostały rozpoznane lub objęte umowami deweloperskimi, przedwstępnymi i rezerwacyjnymi).


Grupa Lokum Deweloper dysponuje bogatym bankiem ziemi, który pozwala na realizację prawie 12 tys. lokali.


Źródło: Lokum Deweloper

20.11.2019


Tagi: deweloper, wyniki sprzedaży, wyniki finansowe


SPOTKANIA BIZNESOWE

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...