ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Gdyński rynek biurowy przyspiesza

wykres


Eksperci firmy Cresa Polska, w najnowszym raporcie „Occupier economics: Rynek biurowy w Trójmieście 1-3 kw. 2019” zauważają, że w ostatnim czasie, ze względu na wzrost popytu wśród najemców, rozwój rynku biurowego w Gdyni wyraźnie przyspieszył. Odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie, deweloperzy rozpoczęli inwestycje, które w ciągu najbliższych dwóch lat wzbogacą gdyński rynek o ok. 100 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Z kolei w Gdańsku najemcy mają możliwość skorzystania z oferty nowych biurowców położonych poza centrum miasta takich jak Airport City Gdańsk.


Zasoby powierzchni biurowej na rynku trójmiejskim wzrosły rok do roku o ponad 3% i na koniec września 2019 r. wyniosły 798 500 mkw. W pierwszych trzech kwartałach 2019 roku wolumen transakcji najmu na rynku biurowym w Trójmieście wyniósł 74 200 mkw. i był wyższy o 12% w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim.


Do największych umów najmu w trzecim kwartale 2019 roku zaliczamy renegocjację umowy z ekspansją przez firmę Nordea w Olivia Star (10 800 mkw.), renegocjację umowy z ekspansją wynajmowanej powierzchni przez firmę Jeppensen w Arkońska Business Park (9 500 mkw.), a także wynajęcie 7 300 mkw. przez UTC w biurowcu Heweliusza 18. Nowe umowy stanowiły połowę zawartych transakcji, renegocjacje 37%, a ekspansje 13%.


- Trójmiasto nadal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem firm z branży TSL (transport, spedycja, logistyka), które dzięki położeniu geograficznemu aglomeracji i dostępności pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami znajdują tutaj doskonałe warunki do rozwoju swoich centrów usług wspólnych. Ponadto w dalszym ciągu przyciąga najemców biurowych ze Skandynawii, dla których region ten od lat stanowi bramę do rynków Europy Środkowej i Wschodniej – mówi Michał Rafałowicz, Dyrektor regionu pomorskiego w firmie Cresa Polska.


W trzecim kwartale 2019 roku na rynku trójmiejskim do użytku oddano dwie inwestycje biurowe: Officyna I (4600 mkw., Torus) przy al. Grunwaldzkiej w Gdańsku oraz Fenix (1500 mkw.) przy al. Zwycięstwa w Gdyni.


W odróżnieniu od ubiegłego kwartału absorpcja powierzchni biurowej była dodatnia i wyniosła 15 400 mkw. Od początku roku zwiększyła się łącznie o 31 700 mkw., czyli o prawie 60 000 mkw. mniej niż w tym samym okresie 2018 roku.


- Wskaźnik pustostanów znajduje się w trendzie spadkowym od 2016 roku i na koniec trzeciego kwartału wyniósł 4,8%, najmniej spośród wszystkich ośmiu największych rynków biurowych w Polsce. W porównaniu z wynikiem sprzed roku zmniejszył się o 2,1 p.p. Zahamowanie dalszego spadku wskaźnika pustostanów może nastąpić już na przełomie roku, kiedy do użytku oddanych zostanie kilka nowych projektów, jednak wysoki popyt pozwoli na szybkie wypełnienie niezagospodarowanych dotąd przez najemców powierzchni – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.


Czynsze wywoławcze w Trójmieście w najnowszych inwestycjach klasy A utrzymują się na poziomie 13,00 – 17,00 EUR/mkw./mc, natomiast w starszych budynkach klasy A wynoszą 11,00 – 13,00 EUR/mkw./mc.


wykres


Źródło: Cresa Polska

27.11.2019


Tagi: Trójmiasto, rynek biurowy


TOP WOMEN

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...