ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Rekordowy popyt na powierzchnię biurową w Krakowie

wykres


Według raportu „Occupier economics: Rynek biurowy w Krakowie 1-3 kwartał 2019” przygotowanego przez firmę doradczą Cresa zasoby krakowskiego rynku biurowego wzrosły w ciągu roku o ponad 10% i na koniec września wyniosły 1,35 mln mkw. Wolumen transakcji w pierwszych trzech kwartałach tego roku wyniósł prawie 235 000 mkw.


Tempo wchodzenia kolejnych międzynarodowych firm na krakowski rynek ostatnio spowolniło, ale podmioty już obecne w stolicy Małopolski odnotowują dynamiczny wzrost, co przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na powierzchnię biurową. Od stycznia do września bieżącego roku łączny wolumen transakcji najmu na rynku biurowym w Krakowie wyniósł prawie 235 000 mkw., co już teraz jest rekordowym wynikiem w ujęciu rocznym. Biorąc pod uwagę transakcje, które zostaną jeszcze sfinalizowane w ostatnim kwartale, tegoroczny popyt może osiągnąć najwyższy poziom w historii.


Do największych transakcji najmu w pierwszych trzech kwartałach 2019 roku zaliczamy: wynajęcie 19 300 mkw. w Fabryczna Office Park przez firmę UBS, renegocjację 17 100 mkw. przez Motorola Solutions Systems w parku biurowym Green Office i wynajęcie 16 000 mkw. przez Sabre w biurowcu Tischnera Office.


– Ponad połowę zawieranych umów najmu stanowią renegocjacje aktualnych kontraktów z uwzględnieniem możliwości powiększenia zajmowanej powierzchni. W związku z tym najemcy zwracają szczególną uwagę na zapisy w umowach dotyczące prawa pierwszeństwa najmu czy prawa ekspansji – mówi Karolina Słysz, Doradca w dziale reprezentacji najemców biurowych w firmie Cresa Polska. – W celu zabezpieczenia możliwości rozwoju niektóre firmy wynajmują większą powierzchnię niż aktualnie wynosi ich zapotrzebowanie, a niewykorzystaną część podnajmują czasowo innym najemcom. Ważnym atutem lokalizacji staje się również dostępność biura serwisowanego w kompleksie biurowym, co zapewnia najemcom większą elastyczność zatrudnienia – dodaje ekspertka.


W trzecim kwartale 2019 roku w Krakowie nie oddano do użytku żadnego budynku biurowego, ale od początku roku deweloperzy dostarczyli już na rynek blisko 90 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.


Absorpcja powierzchni biurowej w pierwszych trzech kwartałach tego roku wyniosła prawie 70 000 mkw., czyli o ponad 30% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej, przy czym w ostatnim kwartale wyniosła ona zaledwie 8 000 mkw.


- Wskaźnik pustostanów na koniec września 2019 roku wyniósł 9,5%, czyli był o 1,1 p.p. niższy w porównaniu z analogicznym okresem w 2018 roku. W ostatnim czasie nastąpiło wyhamowanie trendu wzrostowego, co świadczy o stanie równowagi na krakowskim rynku biurowym – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.


Czynsze pozostają na stabilnym poziomie i wynoszą 13-15,5 EUR/mkw. w centrum Krakowa oraz 10-14 EUR/mkw. w pozostałych lokalizacjach miasta.


wykres


Źródło: Cresa Polska

29.11.2019


Tagi: krakowski rynek rynek biurowy


SPOTKANIA BIZNESOWE

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...