ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Nabywcy w Trójmieście kupują mieszkania mniejsze, ale częściej za gotówkę

wykres


Wyraźny wzrost cen mieszkań w Trójmieście przesunął zainteresowanie nabywców w kierunku lokali o mniejszym metrażu. W porównaniu do innych miast oczekiwana przez nich powierzchnia minimalna w poszczególnych typach M jest najniższa.


Na koniec września 2019 r. najczęściej poszukiwanym na rynku trójmiejskim było mieszkanie 2-pokojowe o powierzchni nie mniejszej niż 36 mkw.. Najliczniejszą, bo aż 30% grupę nabywców stanowiły pary , które na zakup mieszkania planowały wydać średnio nie więcej niż 454 000 zł. Co ciekawe, w Trójmieście, zdecydowanie częściej niż w innych miastach potencjalni nabywcy planują zakup własnego lokum za gotówkę. Taką formę finansowania zadeklarowało 44% poszukujących mieszkania – czytamy w najnowszym raporcie JLL.


Trójmiasto jest obecnie czwartym największym w Polsce rynkiem mieszkaniowym, na którym sprzedawanych jest około 8 500 tys. mieszkań rocznie. Pod względem średnich cen mieszkań w ofercie deweloperskiej zajmuje natomiast, po Warszawie, drugie miejsce w Polsce. W ciągu trzech ostatnich lat przeciętna cena ofertowa mieszkań wzrosła tam z poziomu 6 800 zł/mkw. do 9 400 zł/mkw. tj. o 38%.


- Obok wysokiego popytu, głównymi czynnikami odpowiedzialnymi za ten wzrost były obserwowane w całym kraju rosnące koszty budowy oraz istotne zwiększenie od końca 2017 roku, z 21% do 43%, udziału mieszkań o podwyższonym standardzie i apartamentów w łącznej ofercie Gdańska, Gdyni i Sopotu. Wyniki sprzedaży choć nieco słabsze niż w poprzednich latach, wydają się wciąż być dla deweloperów satysfakcjonujące, co wynika z rosnących cen, kompensujących wolniejsze tempo sprzedaży. Jest to niewątpliwą zasługą inwestorów kupujących mieszkania na wynajem - komentuje Aleksandra Gałabuda, konsultant w dziale badań rynku mieszkaniowego JLL.


Zakupy inwestycyjne nakręcają rynek

Przeprowadzona przez JLL analiza preferencji nabywców, którzy na koniec września 2019 r. aktywnie poszukiwali mieszkania za pośrednictwem platformy internetowej obido.pl pokazała, że udział inwestorów, czyli nabywców, którzy deklarują zakup z myślą o późniejszym wynajmowaniu, był w Trójmieście zdecydowanie większy (20%) niż w Warszawie (11%), czy Krakowie i Wrocławiu (po 15%).


Inwestorzy poszukiwali w Trójmieście przede wszystkim mieszkań 2-pokojowych. Ten typ wskazało blisko 60% respondentów. Zdecydowanie rzadziej w ich wskazaniach pojawiały się kawalerki. Mieszkania poniżej 30 mkw. byłoby gotowych kupić zaledwie 8% nabywców z tej grupy. Dla porównania w pozostałych trzech miastach metraż ten był akceptowany nawet przez 17-20% kupujących „na wynajem”. Trójmiejscy inwestorzy nie byli też zainteresowani mieszkaniami większymi niż 3-pokojowe. Udział zapytań o ten typ lokali nie przekraczał 1%, podczas gdy w innych miastach ok. 3-4% inwestorów rozważało nabycie takiego lokalu.


- Trójmiejski rynek najmu jest dość specyficzny, ze względu na walory turystyczne miasta. Poza standardowymi grupami zapewniającymi stabilny popyt na wynajem długoterminowy, takimi jak studenci czy młodzi specjaliści zatrudniani w sektorach BPO i IT, występuje tam również wysoki i wciąż rosnący popyt na lokale wynajmowane krótkoterminowo ze strony turystów. W przypadku tej grupy, poza wynajmem w ramach tzw. city breaks, które generują popyt również w innych największych miastach, dochodzą jeszcze nieco dłuższe pobyty wakacyjne, szczególnie w okresie letnim. To determinuje zapotrzebowanie na konkretny typ mieszkań - dodaje Aleksandra Gałabuda.


Częściej za gotówkę

Największe kwoty na zakup mieszkania – podobnie jak w innych miastach – przeznaczają trójmiejskie rodziny. Wynika to głównie z zapotrzebowania na lokale o większym metrażu. Przy tym przeciętny budżet zakupu w przypadku tej grupy wynosi 576 000 zł. Budżet par jest już o 20% niższy i wynosi 454 000 zł. Konkurujący z inwestorami o mieszkania o podobnych metrażach single zakładają wydatek rzędu 354 000 zł.


Co ciekawe, we wszystkich tych trzech grupach nabywcy znacznie częściej niż w innych miastach zamierzają finansować zakup z własnych środków. Taki model finansowania deklaruje ponad 46% par szukających mieszkania w Trójmieście, podczas gdy w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu z gotówki zamierza skorzystać ich nie więcej niż 30%.


Źródło: JLL

02.12.2019


Tagi: rynek mieszkaniowy, Trójmiasto


SPOTKANIA BIZNESOWE

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...