ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Polska drugim największym rynkiem Trei na świecie pod względem aktywności deweloperskiej

wykres


Trei Real Estate GmbH (grupa Trei Real Estate), międzynarodowy inwestor, deweloper i zarządca nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych z Niemiec, podsumował wyniki za 2019 r. na wszystkich swoich sześciu międzynarodowych rynkach – w Niemczech, Polsce, Czechach, Słowacji, Portugalii i USA.


Mocny akcent na budowę nowych projektów

Grupa Trei Real Estate w ubiegłym roku systematycznie rozwijała działalność deweloperską. Wolumen projektów w budowie wzrósł o ponad 30%, zwiększając się z 685 mln euro na koniec roku 2018 do ok. 900 mln euro do końca 2019. Opiewające na kwotę 730 mln euro (2018: 580 mln euro) inwestycje mieszkaniowe stanowiły około 80% całego wolumenu. Pozostała część, czyli 170 mln euro (2018: 105 mln euro), dotyczyła nieruchomości handlowych. Działalność deweloperska firmy koncentrowała się na Niemczech (50%) i kolejno na Polsce (30%), Stanach Zjednoczonych (18%) oraz Czechach (2%).


- W 2019 r. dokonaliśmy ekspansji we wszystkich głównych segmentach naszej działalności. Jednym z kamieni milowych było wejście na polski rynek nieruchomości mieszkaniowych dzięki przejęciu projektu Bacciarellego 54 we Wrocławiu. W przygotowaniu są kolejne inwestycje mieszkaniowe w Łodzi, Poznaniu i Warszawie. W sumie grupa Trei posiada w Polsce 1 500 mieszkań w fazie planowania lub budowy. Kolejnym ważnym wydarzeniem dla Trei była ceremonia zawieszenia wiechy na naszej pierwszej inwestycji deweloperskiej w Berlinie, położonej przy Pappelallee. Wśród naszych czterech inwestycji w tym mieście ten jest najbardziej zaawansowany. Powstanie tu w sumie 750 mieszkań o łącznym wolumenie inwestycji ok. 250 mln euro. Równolegle kontynuowaliśmy rozwój sieci parków handlowych pod marką Vendo Park w Polsce i Czechach. W 2019 r. udało nam się otworzyć kolejne pięć obiektów i w rezultacie do końca roku zarządzaliśmy portfelem 24 ukończonych nieruchomości. Następnych 19 Vendo Parków jest obecnie w fazie planowania i budowy - komentuje Pepijn Morshuis, prezes grupy Trei Real Estate.


Grupa Trei jest obecnie aktywnie zaangażowana w 35 projektów deweloperskich, z których 19 to obiekty handlowe, które łącznie zaoferują 130 000 mkw. powierzchni najmu. Pozostałe 16 inwestycji to nieruchomości mieszkaniowe. Całkowita powierzchnia zabudowy 3 600 mieszkań, które Trei obecnie realizuje w Niemczech, Polsce i Stanach Zjednoczonych, wynosi 360 000 mkw.


- Poprzedni rok był dla nas bardzo intensywny, co przejawiało się w zwiększeniu tempa inwestycji w Polsce. Otworzyliśmy w tym czasie pięć Vendo Parków w Bytowie, Ostrołęce, Pułtusku, Łasku i Kobyłce, które dostarczyły łącznie ponad 18 000 mkw. nowoczesnej powierzchni najmu. Na nowe projekty przeznaczyliśmy ponad 25 mln euro, zwiększając tym samym niemal dwukrotnie poziom inwestycji w stosunku do roku 2018. Powiększyliśmy też nasz polski portfel gruntów pod przyszłe projekty handlowe. To był bardzo udany rok, wytyczający nam ambitne plany na lata kolejne - dodaje Jacek Wesołowski, dyrektor zarządzający Trei Real Estate Poland.


Portfel i akwizycje

Na koniec roku 2019 grupa Trei zarządzała aktywami nieruchomościowymi o łącznej wartości 1,2 mld euro (2018: 1,1 mld euro).


Większość z 390 nieruchomości z portfela grupy znajduje się w Polsce (36%) i Niemczech (32%). Dalej plasują się Czechy (17%), Portugalia (13%), Słowacja (1%) i Stany Zjednoczone (1%). Poziom najmu w portfelu pozostał stabilny i na koniec roku 2019 wyniósł 99,4% (2018: 99,4%).


Wolumen transakcji grupy Trei w ubiegłym roku osiągnął poziom ok. 90 mln euro (2018: 161 mln euro). Przejęcia wyraźnie stanowiły większość wolumenu – 76 mln euro. Sprzedaże wyniosły 14 mln euro. Przejęcia obejmowały głównie działki, w tym grunty pod zabudowę mieszkaniową, między innymi w Moguncji, Wrocławiu i Stanach Zjednoczonych, a także działki pod nowe Vendo Parki w Polsce. Niektóre mniejsze nieruchomości w Niemczech zostały wyprzedane w celu optymalizacji portfela.


- W 2020 r. kładziemy nacisk na rozwój działalności deweloperskiej w Polsce. Oprócz kontynuacji projektu mieszkaniowego we Wrocławiu przygotowujemy tutaj kilka nowych inwestycji. Jednocześnie pełną parą idą nasze działania w Stanach Zjednoczonych. Planujemy nowe projekty mieszkaniowe oprócz tego, który jest już realizowany w Charlotte w Karolinie Północnej. Wkrótce będziemy mogli ogłosić rozpoczęcie prac budowlanych w ramach nowej inwestycji w Stanach. W Niemczech z kolei postępuje budowa „Zollhafen Mainz” oraz naszych czterech projektów w Berlinie. Obecnie organizujemy konkurs architektoniczny na projekt inwestycji w Moguncji - podsumowuje Pepijn Morshuis.


Źródło: Trei Real Estate

20.02.2020


Tagi: deweloper, inwestor, wyniki


TOP WOMEN

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...