ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Metr kwadratowy mieszkania w 5 lat podrożał o 3515 zł

wykres


Gdańsk, Warszawa i Kraków to najbardziej drożejące miasta pod względem cen mieszkań. Przez rosnące stawki nieruchomości stać nas obecnie na znacznie mniejsze mieszkanie niż jeszcze 5 lat temu - o 17 mkw. w Warszawie, 22 mkw. we Wrocławiu i aż 47 mkw. w Katowicach.


Pod koniec 2014 roku za 500 tysięcy złotych można było kupić w Warszawie mieszkanie o powierzchni 66 mkw. Ta sama kwota na koniec roku 2019 starczyła na 49 mkw. W innych największych miastach Polski różnice były jeszcze większe. Dla porównania w Krakowie to spadek z 80 mkw. na 57 mkw., a w Poznaniu z 92 mkw. na 69 mkw.


5 lat temu za 500 tysięcy zł można było kupić mieszkanie ponad 100-metrowe, np. w Łodzi, Katowicach, Bydgoszczy, Szczecinie i Lublinie. Na koniec 2019 roku taka kwota wystarczyła co najwyżej na 93 mkw. w Łodzi.


wykres


wykres


Rekordowo drożeją mieszkania w Gdańsku

W raporcie cen polis mieszkaniowych RanKING eksperci rankomat.pl sprawdzili też ceny mieszkań za 1 mkw. w największych miastach Polski. W każdym z 10 analizowanych lokalizacji ceny wzrosły, ale nie wszędzie równomiernie.


Największa różnica między końcem roku 2014 a 2019 wystąpiła w Gdańsku, gdzie mkw. mieszkania podrożał o 3515 zł – z 5325 zł do 8840 zł. Nieco mniejsza różnica była zauważalna w Warszawie – na poziomie 2718 zł. W stolicy podwyżka cen mieszkań spowodowała też przekroczenie magicznej granicy 10000 zł za mkw.


W pozostałych miastach różnice były już mniejsze, ale nadal wysokie, jak w Krakowie (2464 zł), Wrocławiu (1965 zł) czy Szczecinie (1922 zł).


W Lublinie różnica między 2014 a 2019 rokiem za 1 mkw. wyniosła najmniej, bo 1285 zł.


wykres


Polisa mieszkaniowa to nadal mały wydatek

Wzrost cen mieszkań i dostępność coraz mniejszych lokali za tę sama kwotę nie idą w parze z cenami polis mieszkaniowych. Takie ubezpieczenie można kupić przeważnie za 200-300 zł rocznie. Eksperci rankomat.pl sprawdzili w najnowszym raporcie ranKING średnie ceny ubezpieczenia nieruchomości w miastach wojewódzkich.


Najtańszy w 2019 roku był Rzeszów, gdzie polisa mieszkaniowa kosztowała 226 zł. Niewiele drożej było w Kielcach (266 zł) i Bydgoszczy (279 zł). Z kolei najwyższe średnie stawki za ubezpieczenie nieruchomości w 2019 r. nie przekroczyły 400 zł. W Warszawie płacono za ubezpieczenie 395 zł, w Gorzowie Wlkp. 381 zł, a w Krakowie 363 zł.


- Mieszkania i domy to najcenniejsza część naszego majątku, a mimo to wiele osób nie decyduje się ich ubezpieczyć. Często żyjemy w przeświadczeniu, że cena polisy dla domu czy mieszkania musi być wysoka, skoro już ubezpieczenie samochodu kosztuje sporo. Tymczasem jest ona o ponad połowę niższa niż koszt ubezpieczenia samochodu. W raporcie RanKING prezentujemy nie tylko informacje o tym, jak kształtowały się wspomniane ceny i od czego są zależne, ale także jak jako Polacy podchodzimy do kwestii bezpieczeństwa naszych nieruchomości – mówi Tomasz Masajło, Prezes Zarządu Rankomat.


Źródło: Rankomat

10.03.02.2020


Tagi: mieszkanie, ceny mieszkań


SPOTKANIA BIZNESOWE

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...