ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Rynek pracownika wpływa na podwyższanie standardu biurowców we Wrocławiu

wykres


Według raportu „Occupier economics: Rynek biurowy we Wrocławiu 2019” firmy doradczej Cresa, zasoby powierzchni biurowej we Wrocławiu wzrosły w ciągu roku o prawie 13% i aktualnie wynoszą 1,19 mln mkw. Ponad połowę stanowią budynki o powierzchni wynoszącej ponad 10.000 mkw. Na przestrzeni ostatnich siedmiu lat zasoby wrocławskiego rynku powiększały się co roku średnio o ok. 15%.


- W 2020 roku wrocławski rynek biurowy będzie nadal dynamicznie się rozwijał. Deweloperzy planują oddanie do użytku w tym czasie między innymi drugiego budynku kompleksu City Forum (City 2) i pierwszego budynku kompleksu Centrum Południe, które łącznie powiększą wrocławskie zasoby o ponad 30 tysięcy metrów kwadratowych. Jednocześnie rekordowo niskie bezrobocie wpływa na standard i jakość wykończenia oferowanych powierzchni. Dzisiejsze biuro ma nie tylko dostarczyć odpowiednią ilość stanowisk pracy w dobrze skomunikowanych częściach miasta, ale ma oferować w pełni przyjazne środowisko pracy, które będzie dopasowane do charakteru firmy i potrzeb osób tam pracujących – mówi Michał Grabikowski, Dyrektor wrocławskiego biura Cresa Polska.


Łączny wolumen transakcji najmu w 2019 roku wyniósł 123.500 mkw., czyli o 22% mniej niż rok wcześniej i o prawie 10% mniej niż wynosi średnia roczna z lat 2015-2019. Największy udział w strukturze popytu miały nowe umowy (49%), a w dalszej kolejności renegocjacje oraz ekspansje. Najwięcej umów podpisały firmy z sektora farmaceutycznego oraz biomedycznego.


Największe transakcje we Wrocławiu w 2019 roku to: wynajęcie łącznie 16.800 mkw. (10.000 mkw. jako nowa umowa i 6.800 mkw. jako renegocjacja) przez firmę GlobalLogic we Wrocławskim Parku Biznesu - Strzegomska Park, wynajęcie 6.200 mkw. przez firmę Schaeffler w budynku Nowy Targ, renegocjacja z ekspansją firmy QIAGEN Business Services w Sky Tower (5.500 mkw.) i renegocjacja umowy firmy Nokia w biurowcu Bema Plaza (5.300 mkw.).


W czwartym kwartale 2019 roku oddano do użytku dwie nowe inwestycje: Business Garden Wrocław II, w którego skład wchodzą budynki nr 4, 5, 6-7, 8 i 9 (łącznie 76 800 mkw., Vastint), oraz biurowiec Cu Office B (10.600 mkw., BUMA), będący kolejną fazą kompleksu biurowego przy ul. Jaworskiej.


Wskaźnik pustostanów wzrósł w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy o 3,4 p.p. i wynosi obecnie 12,5%. Jest to najwyższa wartość tego wskaźnika od 2013 roku, kiedy wynosił on dokładnie tyle samo.


- Absorpcja w całym 2019 roku wyniosła łącznie 94.700 mkw., czyli o prawie 30% mniej niż w 2018 roku. W porównaniu ze średnią roczną absorpcją z ostatnich 10 lat jest to jednak wynik o prawie 10.000 mkw. wyższy – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.


Czynsze wywoławcze w budynkach wyższej klasy we Wrocławiu wynoszą 12,5 - 15 EUR/mkw./mc, natomiast w budynkach niższej klasy 10 - 12,5 EUR/mkw./mc.


wykres


Źródło: Cresa Polska

13.03.2020


Tagi: biurowce, Wrocław


TOP WOMEN

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...