ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Marketbeat. Rynek biurowy w Katowicach - Podsumowanie 2019 roku

wykres


Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield podsumowała rok 2019 na katowickim rynku nowoczesnych powierzchni biurowych.

  • W 2019 roku w Katowicach oddano do użytku 10 tys. mkw. powierzchni biurowej.
  • Popyt brutto wyniósł 82,3 tys. mkw., co stanowi wzrost o 115% w stosunku do 2018 roku.
  • Stopa pustostanów zmalała o 3,2 pp. i wynosi obecnie 5,6%.
  • Absorpcja netto powierzchni biurowej w Katowicach wyniosła 24,6 tys. mkw., przewyższając tym samym poziom nowej podaży.
  • Stawki bazowe czynszów utrzymały się na poziomie 14 EUR/mkw./miesiąc.

Podaż

Katowice to szósty co do wielkości rynek nieruchomości biurowych w Polsce, którego całkowity zasób powierzchni oferuje łącznie 528 400 mkw. W ostatnich dwunastu miesiącach katowicki rynek powiększył się o blisko 10 000 mkw. w trzech projektach biurowych. W 2019 roku firma Opal oddała do użytku dwa budynki przy ulicy Brackiej 28 i 28a o łącznej powierzchni 8 400 mkw. Ponadto do użytku po gruntownej modernizacji oddany został budynek przy ul. Porcelanowej 60.


Podczas gdy 2019 rok charakteryzował się ograniczoną aktywnością deweloperów w Katowicach, obecnie w budowie znajduje się już ponad 210 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w 13 projektach. Do największych projektów planowanych do oddania możemy zaliczyć kompleks biurowy Face 2 Face (Echo Investment) o łącznej powierzchni 46 800 mkw., drugą fazę projektu .KTW (TDJEstate, 39 900 mkw.) oraz GlobalOffice Park (Cavatina), który dostarczy na rynek ponad 59 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.


- Motywacja deweloperów do inwestowania w Katowicach jest bardzo różna, jednak czynnikiem wspólnym dla wszystkich jest oczywiście populacja całej metropolii. Oprócz metropolii Warszawskiej nie ma w Polsce drugiego tak dobrze skomunikowanego obszaru, na którym żyje i pracuje ponad 2,3 mln ludzi – mówi Tomasz Dyba, negocjator w firmie Cushman & Wakefield.


Popyt

Popyt na powierzchnie biurowe w Katowicach w 2019 roku wyniósł 82 300 mkw. i był ponad dwukrotnie wyższy niż w analogicznym okresie w 2018 roku. Nowe umowy stanowiły 56% wszystkich zawartych transakcji. Renegocjacje i ekspansje odpowiadały odpowiednio za 28% i 14% wszystkich zawartych transakcji. Do największych transakcji w Katowicach możemy zaliczyć renegocjację umowy IBM w budynku A4 Business Park I (8 650 mkw.), renegocjację umowy Unilever w Nowym Katowickim Centrum (7 300 mkw.), Perform Group wFace2Face Business Campus I (6 400 mkw.), umowę przednajmu Honeywell w Face 2 Face (6 350 mkw.) oraz transakcje Capgemini w budynkach Atrium (5 600 mkw.) oraz Budynku Biurowym Brema (2 200 mkw.).


Pustostany

Wraz z relatywnie wysoką aktywnością najemców w ostatnich dwunastu miesiącach, wskaźnik powierzchni niewynajętej zmalał do poziomu 5,6% co stanowi spadek o 3,2 pp. w porównaniu do analogicznego okresu w 2018 roku. Relatywnie wysoki spadek dostępnej powierzchni został odzwierciedlony w wartości absorpcji netto, która wyniosła 24 600 mkw., tym samym przewyższając podaż nowej powierzchni.


Czynsze

Stawki za najlepsze powierzchnie biurowe w pierwszej połowie 2019 roku kształtowały się na poziomie 14,00 EUR/ mkw./ miesięcznie.


- Najwyższe czynsze są osiągalne w projektach zlokalizowanych w ścisłym centrum Katowic. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest łatwość dojazdu dowolnym środkiem transportu z całego Śląska oraz wysoka dostępność zróżnicowanych punktów usługowych, ułatwiających codzienne funkcjonowanie każdego pracownika – mówi Tomasz Dyba.


Prognoza

W 2020 roku do użytku oddanych zostanie blisko 70 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w 7 projektach, z czego znacząca większość powierzchni biurowej jest już zabezpieczona umowami przednajmu. W wyniku dużego zainteresowania najemców nowo powstałymi projektami w ostatnich miesiącach ruszyły projekty Global Office Park czy .KTW II. Szacuje się, że w latach 2021 i 2022 do użytku oddanych zostanie odpowiednio 45 200 mkw. oraz 67 400 mkw., dzięki czemu przez najbliższe trzy lata zasób powierzchni biurowej w Katowicach będzie się powiększać o średnio 10% rocznie.


- Tak duża konkurencja wpłynie pozytywnie na jakość dostarczanych obiektów w Katowicach i wymusi na wynajmujących większą agresywności w kwestii warunków finansowych, co z kolei przyczyni się do jeszcze większej konkurencyjności Katowic w porównaniu z innymi ośrodkami miejskimi – dodaje Tomasz Dyba.


Więcej informacji w raporcie: Marketbeat. Rynek biurowy w Katowicach - Podsumowanie 2019 roku


Źródło: Cushman & Wakefield

23.03.2020


Tagi: rynek biurowy, Katowice


TOP WOMEN

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...