ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Marketbeat. Rynek biurowy w Poznaniu - Podsumowanie 2019 roku

wykres


Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield podsumowała ostatni rok na rynku nowoczesnych powierzchni biurowych w Poznaniu.

  • W 2019 roku poznański rynek powierzchni biurowych powiększył się o 85 700 mkw., co daje łącznie zasoby w wysokości 564 800 mkw.
  • Wskaźnik powierzchni niewynajętej wzrósł o 3,6 pp. i wynosi 10,8%.
  • W budowie znajdują się aktualnie dwa budynki biurowe o łącznej powierzchni 51 100 mkw.
  • Stawki bazowe wynoszą obecnie 14,5 EUR/mkw.
  • Popyt w ubiegłym roku był o blisko 42% niższy niż w 2018 roku.

Podaż

Poznański rynek biurowy w 2019 roku powiększył się o blisko 18%, a całkowity zasób powierzchni biurowej wyniósł 564 800 mkw. Do użytku oddanych zostało dziesięć projektów o łącznej powierzchni 85 700 mkw. Największym z nich była druga faza kompleksu Business Garden Poznań należącego do firmy Vastint. Kompleks składa się z pięciu budynków biurowych o łącznej powierzchni 46 100 mkw. Ponadto do użytku oddane zostały pierwsze dwa budynki należące do kompleksu Nowy Rynek o łącznej powierzchni 30 700 mkw.


Ze względu na relatywnie wysoki przyrost nowej podaży w 2019 roku większość nowych inwestycji w Poznaniu została wstrzymana do momentu oceny wpływu szczytu podaży na poznański rynek biurowy – mówi Jan Szulborski, Senior Consultant, Cushman & Wakefield.


Popyt

Popyt na powierzchnie biurowe w 2019 roku wyniósł 40 700 mkw. i był o blisko 42% niższy niż w analogicznym okresie w 2018 roku. Ponad 62% wszystkich umów stanowiły nowe umowy, a renegocjacje i ekspansje stanowiły odpowiednio 29% i 9%. Do największych transakcji najmu w 2019 roku możemy zaliczyć umowy zawarte przez nieujawnionych najemców w kompleksie Business Garden Poznań (3 420 mkw. – nowa umowa) oraz w budynku Andersia Business Center (3 000 mkw.– renegocjacje oraz ekspansja). W obydwu największych transakcjach w 2019 roku najemców reprezentowała firma Cushman & Wakefield. Trzecią co do wielkości transakcją było odnowienie umowy najmu przez spółkę Arvato w budynku Centrum Biurowe Globis (2 790 mkw.).


- Firmy planujące swój rozwój w stolicy Wielkopolski doceniają przede wszystkim stabilność i przewidywalność tego rynku. Od dawna rozwija się tutaj sektor usług BPO/SSC, głównie w segmencie F&A, IT oraz call/service center, ale pojawiają się też całkiem nowe podmioty – mówi Grzegorz Bobrowski, Negotiator, Cushman & Wakefield.


Powierzchnie niewynajęte

Wskaźnik powierzchni niewynajętej na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy wzrósł o 3,6 pp. i wyniósł 10,8%.


- Blisko 50% dostępnej powierzchni biurowej w Poznaniu zlokalizowanej jest w ramach kompleksu Business Garden Poznań. Patrząc na pozostałą część rynku, dostępność powierzchni jest ograniczona, zwłaszcza dla najemców poszukujących powierzchni biurowej przekraczającej 1 000 mkw.- mówi Jan Szulborski.


Czynsze

Średnie stawki za powierzchnie biurowe w centrum Poznania w 2019 roku kształtowały się na poziomie 14,50 EUR/ mkw./ miesięcznie. Ograniczona dostępność powierzchni biurowej w centrum Poznania może doprowadzić do presji na wzrost stawek bazowych lub zmniejszanie pakietu zachęt.


Prognozy

Obecnie w budowie znajdują się dwa budynki biurowe o łącznej powierzchni 51 100 mkw., z czego budynek Giant Office (Giant Invest – 15 300 mkw.) zostanie oddany do użytku w pierwszej połowie 2020 roku, a kolejna faza kompleksu Nowy Rynek (Skanska – 35 800 mkw.) w drugiej połowie 2021 roku.


- Rozwój rynku biurowego w Poznaniu w ostatnim czasie jest bardzo zauważalny, również dzięki wzrostowi zainteresowania powierzchniami coworkingowymi. Obecni tutaj operatorzy notują doskonałe wyniki, co z pewnością zachęci inne firmy zajmujące się wynajmem powierzchni elastycznych do otwarcia swoich kolejnych lokalizacji w Poznaniu w niedługim czasie – dodaje Grzegorz Bobrowski.


Więcej informacji w raporcie: Marketbeat. Rynek biurowy w Poznaniu - Podsumowanie 2019 roku


Źródło: Cushman & Wakefield

23.03.2020


Tagi: rynek biurowy, Poznań


TOP WOMEN

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...