ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Stanowisko IMMOFINANZ w sprawie propozycji tarczy antykryzysowej dla sektora retail

foto

Stanowisko IMMOFINANZ w Polsce odnośnie propozycji rządowych obarczających właścicieli obiektów handlowych skutkami wygaszania czynszów najemców w okresie pandemii: - Propozycja rządu to zbyt daleko idąca ingerencja Państwa w stosunki gospodarcze natury cywilnoprawnej.


Immofinanz funkcjonuje w Polsce od 2008r. Łącznie oferujemy na wynajem 328 tys. m kw. powierzchni biurowej i 186 tys. m kw. powierzchni handlowej w 14 obiektach na terenie całego kraju. Współpracujemy z około 680 najemcami i z ponad 700 usługodawcami. Z tytułu danin publicznych uiszczamy rocznie ok. 60 mln zł na rzecz Skarbu Państwa i budżetów samorządów lokalnych.


Mając te dane na uwadze wyrażamy niepokój i sprzeciw wobec propozycji zmian legislacyjnych związanych z wprowadzonym stanem epidemii, w szczególności wobec propozycji całkowitego zwolnienia z czynszów w tym okresie, w sektorze handlowym. W naszym przekonaniu takie działanie to zbyt daleko idąca ingerencja Państwa w wypracowane stosunki pomiędzy wynajmującym a najemcami. Poważne wątpliwości budzi istota takiej konstrukcji prawnej, gdzie w sposób arbitralny Państwo określa wysokość świadczeń jednej strony stosunku prawnego wobec jej kontrahenta. Taki mechanizm reglamentacji jest w naszej ocenie sprzeczny z fundamentami państwa prawa, w tym z zasadą równości i z zasadą ochrony własności. Proponowane przez Rząd rozwiązanie, spowoduje istotne zachwianie równowagi gospodarczej w zakresie stosunków najmu powierzchni. Propozycja procedowana przez Rząd zupełnie pomija fakt, że wynajmujący jest również przedsiębiorcą działającym w takich samych uwarunkowaniach gospodarczych jak najemcy. Spoczywają na nas zobowiązania kredytowe wobec banków, których zabezpieczeniem są przychody z najmu, oraz liczne zobowiązania wobec naszych dostawców, takich jak np. firmy ochroniarskie, serwisowe, sprzątające czy dostawcy mediów.


Jako IMMOFINANZ chcemy wspólnie sprostać wyzwaniom i bardzo poważnie podchodzimy do odpowiedzialności wobec najemców, ich pracowników i klientów. Jednak w naszej ocenie aktualna propozycja rządu dramatycznie pogorszy i zaburzy płynność finansową wynajmujących. Nie widzimy dla takich rozwiązań uzasadnienia w zasadach współżycia społecznego. Stan epidemii jest sytuacją tymczasową i według nas tymczasowe powinny być środki podejmowane w celu minimalizacji jego skutków. Takim środkiem jest np. odroczenie płatności czynszu lub rozłożenie płatności na raty; a nie trwałe i nieodwracalne pozbawianie wynajmujących jedynego źródła dochodu.


Autor: Magdalena Kowalewska, Country Manager Operations Poland, IMMOFINANZ


Źródło: IMMOFINANZ

31.03.2020


Tagi: tarcza antykryzysowa, galerie handlowe, centra handlowe, najemcy, czynsz


TOP WOMEN

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...