ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Polacy nie rezygnują z zakupów mieszkaniowych, ale mają obawy

wykres


Ponad 88 proc. osób szukających mieszkania na platformie obido.pl deklaruje, że epidemia koronawirusa nie sprawi, że definitywnie zrezygnują z zakupu nieruchomości. To dobre wiadomości dla branży, jednak nie powinna ona tracić czujności.


Obido.pl, największa platforma rynku deweloperskiego, zapytało swoich użytkowników o to, czy obecna sytuacja związana z epidemią wpłynie jakoś na ich decyzję o zakupie mieszkania. Odpowiedzi udzieliło ponad 5 tys. osób. Zdecydowana większość czasowo wstrzymuje się z częścią lub całością działań, ale nie rezygnuje z zakupu.


Odpowiedź „definitywnie zrezygnuję z zakupu” wybrało 11,5 proc. osób, które wypełniły ankietę na platformie obido.pl. W tym samym czasie opcję „nie sądzę żeby miała wpływ na mój zakup” wybrało 16,7 proc. respondentów, a niemal 72 proc. zadeklarowało, że kontynuuje poszukiwania, ale wstrzymuje się na czas epidemii ze spotkaniami (30,8 proc.) lub finalizacją zakupu (41 proc.).


– Wyniki tej ankiety potwierdzają nasze wcześniejsze wnioski, które wyciągnęliśmy z obserwacji ruchu na stronie i zachowań użytkowników. Nastroje klientów są stabilne, nie ma na rynku paniki – ocenia Marian Bruliński, wiceprezes i dyrektor marketingu obido.pl. – Wskazana jest jednak ostrożność, bo sytuacja związana z epidemią zmienia się dynamicznie i są to czynniki zewnętrzne, niezwiązane z rynkiem mieszkaniowym – dodaje.


Niższa płynność zaletą rynku mieszkaniowego

Rynek mieszkaniowy ma dużo niższą płynność niż np. giełda, jego uczestnicy rzadziej podejmują pochopne i emocjonalne decyzje, co w sytuacji kryzysowej chroni przed negatywnymi czynnikami. Na to co dzieje się w nieruchomościach patrzymy z szerszej perspektywy, tak naprawdę dopiero po zakończeniu epidemii będzie można obiektywnie ocenić skutki całego zamieszania.


Jednak to że klienci są dziś spokojni i nie wykonują panicznych ruchów nie oznacza, że nie mają wątpliwości i pytań. – Z rozmów jakie nasi konsultanci przeprowadzają z użytkownikami, a są to tysiące rozmów w każdym miesiącu, wynika, że szukający mieszkań obawiają się m.in. kłopotów z dostępnością kancelarii notarialnych i placówek bankowych oraz opóźnień na budowach – wymienia Justyna Lachowska, dyrektor zespołu wsparcia klienta w obido.pl.


Okres adaptacji rynku

Początkowe zaskoczenie (czy wręcz szok) przechodzi w etap działania i szukania rozwiązań. Większość deweloperów sprawnie przeniosła proces sprzedażowy do internetu (w sieci bez problemu da się pokazać mieszkanie i podpisać umowę rezerwacyjną), banki także adaptują się do nowych okoliczności i, z zachowaniem środków ostrożności, działają. Ze względu na możliwe opóźnienia na różnych etapach procesu zakupowego istotną potrzebą jest wydłużenie terminów ważności decyzji i dokumentów, co w kilku bankach już miało miejsce, a w kolejnych powinno wkrótce nastąpić.


Źródło: obido.pl

01.04.02.2020


Tagi: mieszkanie, pandemia


TOP WOMEN

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...