ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Rynek biurowy w Warszawie w I kwartale 2020 roku

foto

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) publikuje zagregowane dane dotyczące warszawskiego rynku najmu powierzchni biurowych w I kwartale 2020 roku. Źródłem danych są firmy doradcze działające na rynku nieruchomości komercyjnych (BNP Paribas Real Estate, CBRE, Colliers International, Cresa, Cushman&Wakefield, JLL, Knight Frank, Savills), a informacje dotyczą zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej, nowych projektów oddanych do użytku, wielkości transakcji wynajmu oraz ilości powierzchni niewynajętej.

  • Na koniec marca 2020 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły około 5 588 500 m kw.

  • W pierwszym kwartale 2020 roku na stołeczny rynek dostarczono 6700 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej w ramach jednego projektu - Varso 1.

  • Na koniec I kwartału br. w Warszawie wskaźnik pustostanów osiągnął wartość 7,5% (spadek o 0,3 pp. w porównaniu z poprzednim kwartałem i spadek o 1,6 pp. w odniesieniu do porównywalnego okresu w roku ubiegłym), co oznacza, że dostępność powierzchni biurowej wynosiła 418 000 m kw. W strefach centralnych współczynnik pustostanów wyniósł 4,9%, natomiast poza centrum miasta sięgnął 9,1%.

  • W I kwartale 2020 roku popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe osiągnął prawie 138 900 m kw. Największym zainteresowaniem cieszyły się strefy Centrum oraz Mokotów.

  • W I kwartale 2020 roku najwyższy udział w strukturze popytu przypadł nowym umowom - 55% (włączając umowy przednajmu oraz powierzchnie na potrzeby własne właściciela nieruchomości), przedłużenia obowiązujących kontraktów odpowiadały za 31% zarejestrowanego popytu, a ekspansje - 14%.

  • Największą umową, która została podpisana w I kwartale jest renegocjacja umowy poufnego klienta (sektor ubezpieczeń) w budynku Konstruktorska Business Center, obejmuje ona powierzchnię o wielkości 17 500 m kw.

  • Wśród pozostałych największych transakcji zawartych w I kwartale 2020 roku znalazły się trzy umowy przednajmu, a mianowicie: umowa klienta poufnego (sektor usług) na 8500 m kw. w Fabryce Norblina, CBRE na 4300 m kw. w Warsaw UNIT oraz Orsted na 3800 m kw. w budynku Varso 2.

Źródło: Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych

17.04.2020


Tagi: warszawski rynek biurowy


TOP WOMEN

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...