ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Rozliczeń czas. Koszty i opłaty eksploatacyjne w nieruchomościach komercyjnych

wykres


Koniec pierwszego kwartału to standardowy czas na rozliczenie kosztów eksploatacyjnych za rok poprzedni w nieruchomościach komercyjnych. W tym roku zbiegło się to z pandemią, która ogarnęła niemal cały świat. Zarządcy biurowców, galerii handlowych, magazynów itp. mimo natłoku obowiązków związanych z organizacją funkcjonowania obiektów „w czasie zarazy”, zapewnieniem wszelkich możliwych środków ochrony czy też wprowadzenia planu oszczędnościowego na czas ograniczenia korzystania z obiektu lub też całkowitego jego zamknięcia (galerie handlowe), wykonują corocznie rozliczenie kosztów.


Zgodnie z umowami najmu wystawiane są faktury korygujące i przedstawiane tabelaryczne zestawienia wszystkich kosztów. Najemcy mają też prawo (najczęściej w ciągu miesiąca od otrzymania rozliczenia) do ich kontroli, czyli sprawdzenia poprawności i zasadności wystawionych faktur.


Rok 2019 nie różnił się znacznie jeśli chodzi o wysokość kosztów eksploatacyjnych i udział w całości ich poszczególnych elementów w porównaniu do 2018 roku. Nieznacznie wzrósł koszt ochrony i sprzątania ze względu na podwyżkę minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej. Minimalne wynagrodzenie podniesiono o 7,1%, natomiast stawkę za godzinę o złotówkę – do 14,7 PLN/h.


Budżety i finalne rozliczenie za rok 2019 uratowało utrzymanie stawki za energię elektryczną na poziomie z roku poprzedniego. Niestety zbyt późno wprowadzone przepisy spowodowały niemały zamęt w rozliczeniach na najemców. Księgowi obsługujący nieruchomości spędzili znaczną część czasu korygując faktury wiele miesięcy wstecz.


Wszystko wskazuje na to, że podział kosztów w 2019 roku będzie wyglądał bardzo podobnie jak w roku 2018, ale nad dokładną analizą poszczególnych składowych jeszcze pracujemy. Wyniki zaprezentujemy w dorocznym raporcie na temat kosztów i opłat eksploatacyjnych w budynkach biurowych.


wykres


Rok 2020 prawdopodobnie wiele zmieni i to nie tylko ze względu na znacznie wyższe stawki za energię elektryczną – kształtujące się na poziomie ok. 320-340 PLN/MWh, ale i obecną pandemię. Dzisiaj trudno jest jeszcze wyrokować jaki to będzie miało wpływ na kształtowanie się kosztów eksploatacyjnych oraz na prognozy dotyczące poszczególnych elementów kosztów w 2021 roku. To trochę jak wróżenie ze szklanej kuli…


Źródło: Knight Frank

23.04.2020


Tagi: biurowce, eksploatacja, koszty


TOP WOMEN

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...