ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Regionalny rynek powierzchni biurowych – I kw. 2020 r.

wykres


Rynek biurowy w polskich miastach regionalnych okazał się bardziej odporny na spowolnienie niż w pozostałych częściach Europy. Najbardziej aktywne były firmy z branży IT, które odpowiadały za 57% całego zapotrzebowania – wynika z najnowszego raportu CBRE za I kwartał 2020. Łącznie wynajęto 220,2 tys. mkw. powierzchni, co jest drugim w historii kwartalnym wynikiem. Największym zainteresowaniem najemców cieszyła się powierzchnia biurowa w Krakowie, Wrocławiu oraz Łodzi. Eksperci CBRE prognozują, że w najbliższych miesiącach sektor nieco zwolni ze względu na postawę oczekiwania wśród globalnych graczy.


Regionalny rynek powierzchni biurowych – I kw. 2020 r.


- Ruch na rynkach biurowych w polskich miastach regionalnych okazał się większy, niż w większości innych europejskich krajów.Za dobrą sytuację w Polsce odpowiedzialne były przede wszystkim firmy z branży IT, które w pierwszym kwartale wynajęły aż 127 tys. mkw. powierzchni, czyli 57% wszystkich transakcji. Należy przy tym pamiętać, że popyt na biura w regionach od lat napędzają przede wszystkim międzynarodowe centra usług wspólnych, czyli sektor BPO/SSC, który nadal będzie lokował biznes w Polsce. Mimo spowolnienia, które zapewne pojawi się w II kwartale 2020 roku, wiele firm z branży IT planuje dalszy rozwój. Nadmienić należy także, że w wyniku stabilizacji gospodarek już po pandemii Polska prawdopodobnie będzie beneficjentem przetasowań lokalizacyjnych biznesu SSC na świecie. Aktualny kryzys pokazał słabość zabezpieczeń i możliwości kontynuacji biznesu szczególnie w krajach Azji, która do tej pory wygrywała wyścig o inwestorów z krajami naszego regionu - mówi Kamil Tyszkiewicz, dyrektor regionalny w Dziale Wynajmu Powierzchni Biurowych w CBRE.


Kraków, Wrocław i Łódź na celowniku

Zapotrzebowanie na biura w regionach w I kwartale 2020 roku okazało się niemal najwyższe w historii – wynajęto aż 220,2 tys. mkw. Tylko w IV kwartale 2018 mogliśmy obserwować wyższą aktywność najemców. Za ten rekordowy wynik odpowiadały przede wszystkim transakcje w Krakowie (27% ogółu wynajętej powierzchni), Wrocławiu (19%) oraz Łodzi (18%). To także miasta, w których najaktywniejszy sektor IT najczęściej szukał nowego lokum. Łącznie w regionach w I kwartale 2020 roku wynajęto więcej przestrzeni biurowej niż w Warszawie, w której nowych najemców zyskało 138,9 tys. mkw.


Nowe umowy, wraz z umowami przednajmu i w budynkach na użytek właściciela, odpowiadały za 70% popytu. Większość tej powierzchni wynajęta została w budynkach w budowie (30% popytu). Renegocjowano umowy odpowiadające za 18% popytu, a 12% powierzchni było związane z ekspansją firm.


Deweloperzy nie zwalniają kroku

W I kwartale 2020 roku w miastach regionalnych oddano pięć projektów, oferujących łącznie 79,8 tys. mkw. powierzchni najmu. Największe z nich to kolejny etap kompleksu High 5ive w Krakowie (23,5 tys. mkw.) oraz pierwsza część kompleksu Face 2 Face w Katowicach (20 tys. mkw.).


Ogólnie, cała powierzchnia biurowa w regionach wynosi obecnie 5,5 mln mkw. W planach deweloperów jest dostarczenie na rynek kolejnych 200 tys. mkw. do końca 2020 roku, należy jednak mieć na uwadze możliwe zmiany terminów uzyskania pozwoleń na użytkowanie i prawdopodobne opóźnienia na niektórych realizowanych projektach. W budowie pozostaje 800 tys. mkw. Najwięcej w Krakowie, Katowicach i Trójmieście.


O biuro najłatwiej w Poznaniu i Wrocławiu

Poziom niewynajętej przestrzeni biurowej w miastach regionalnych pozostał na poziomie bliskim do tego z końca 2019 roku (9,4% - spadek o 0,2 pp.). Najwyższy współczynnik powierzchni niewynajętej odnotowano w Poznaniu (12,9%) i Wrocławiu (11,9%). O biuro najtrudniej zaś w Trójmieście (4,1%) i Katowicach (6,2%). Czynsze w większości miast pozostały na stałym poziomie (średnio 13,75 euro/mc/mkw.), wzrosły nieznacznie w Krakowie, jednak w niektórych miastach już teraz właściciele budynków są skłonni nieco obniżać stawki efektywne.


- Mimo wysokiego zainteresowania powierzchnią biurową w pierwszych miesiącach roku, w kolejnych można prognozować wzrost pustostanów, w związku z mniejszą aktywnością najemców. Będzie ona spowodowana przede wszystkim rewizją planów rozwojowych. Obecna sytuacja, wymuszająca pracę zdalną, będzie szczególnie wymagająca dla niektórych sektorów, takich jak banki oraz niektóre centra BPO. Jednak z drugiej strony widać, że rynek szybko przystosował się do nowych realiów i firmy zapewniły ciągłość usług. Zdolność branż do wspierania długoterminowej pracy zdalnej będzie kluczowa dla przetrwania. Trzeba również pamiętać, że sytuacja jest dynamiczna i trudno jest obecnie przewidzieć jak rynek zachowa się w przyszłości. Wszystko zależy od czasu trwania pandemii. Ważnym elementem w najbliższym czasie będzie także sam powrót do biur i ich organizacja w nowych realiach sanitarnych. Stworzenie bezpiecznych warunków pracy będzie kolejnym i jakże kluczowym wyzwaniem dla firm – dodaje Kamil Tyszkiewicz.


Więcej informacji w raporcie:

Regionalny rynek powierzchni biurowych – I kw. 2020 r.


Źródło: CBRE

27.04.2020


Tagi: nieruchomości komercyjne, rynek biurowy, miasta regionalne, raport


TOP WOMEN

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...