ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Ponad 700 tys. mkw. powierzchni biurowej w Warszawie pozostaje w budowie

wykres


Według najnowszego raportu firmy Cresa Polska „Occupier Economics: Rynek biurowy w Warszawie w 1 kwartale 2020 r.”, zasoby powierzchni biurowej na rynku warszawskim wzrosły w ciągu roku o około 1,9% i aktualnie wynoszą 5,59 mln mkw. W pierwszym kwartale oddano do użytku tylko jeden biurowiec, w budowie znajduje się 24, z czego 12 planowo ma być oddanych do końca br.


- Ze względu na pandemię COVID-19 pierwsze miesiące roku były bezprecedensowo czasem wyzwań. Ograniczenie aktywności gospodarczej nie wpłynęło jednak na dane z rynku biurowego za pierwszy kwartał. Wiele budynków będących w realizacji zostanie oddanych z dużym poziomem wynajęcia – mówi Artur Sutor, Partner, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemców Biurowych w firmie Cresa Polska.


Jedyną inwestycją, która powiększyła zasoby warszawskiego rynku biurowego, był budynek Varso 1 (HB Reavis). Na biura przeznaczono w nim 6.700 mkw., większość powierzchni będzie zajęta przez hotel sieci NYX. Niepewność w gospodarce związana z COVID-19 przekłada się również na rynek biurowy, jednak w najbliższych kwartałach do użytku oddanych zostanie szereg nowych obiektów, w tym: Chmielna 89 (Cavatina), The Warsaw HUB (Ghelamco) oraz Varso 2 (HB Reavis).


Wolumen transakcji w pierwszym kwartale 2020 r. wyniósł prawie 139 tys. mkw., co jest wynikiem o 0,8 p.p. niższym od analogicznego kwartału poprzedniego roku. Największy udział w strukturze wolumenu miały nowe transakcje (55%), a następnie renegocjacje (31%) oraz ekspansje (14%).


Największą umową, która została podpisana w I kwartale, jest renegocjacja umowy w budynku Konstruktorska Business Center (17.500 mkw., poufny klient). Kolejnymi co do wielkości transakcjami były trzy umowy przednajmu: a mianowicie: umowa poufnego klienta (8.500 mkw.) w Fabryce Norblina, CBRE (4.300 mkw.) w Warsaw UNIT oraz Orsted (3.800 mkw.) w budynku Varso 2.


- Absorpcja powierzchni biurowej w pierwszym kwartale 2020 r. wyniosła 23.800 mkw. Decydujący wpływ na słabsze tempo rozwoju rynku w ostatnim okresie względem poprzedniego kwartału miała niska podaż nowej powierzchni. W najbliższych kwartałach powinniśmy jednak obserwować systematyczny wzrost tego wskaźnika – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w Cresa Polska.


Wskaźnik pustostanów na koniec pierwszego kwartału 2020 r. wyniósł 7,5% (418.000 mkw. wolnej powierzchni), co oznacza spadek o 1,6 p.p. względem analogicznego kwartału poprzedniego roku. Dla porównania średnia wartość wskaźnika w ostatnich trzech latach wyniosła około 8%.


Aktualne wywoławcze stawki czynszowe wynoszą od 11,5-14,75 EUR/mkw./miesiąc na Służewcu, przez 12,5-16 EUR przy Alejach Jerozolimskich i 16-19,5 EUR na Nowej Woli, aż do 17,5-23 EUR/mkw./miesiąc w Centralnym Obszarze Biznesu.


wykres


Źródło: Cresa Polska

28.04.2020


Tagi: warszawski rynek biurowy


TOP WOMEN

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...