ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Rynek powierzchni magazynowych w Polsce - I kwartał 2020

wykres


Sektor magazynowo-logistyczny na razie nie odczuwa negatywnych skutków epidemii. Popyt w pierwszym kwartale 2020 r. był na bardzo wysokim poziomie i wyniósł 1,1 mln mkw. – wynika z najnowszego raportu CBRE. Na rynek dostarczono ponad 420 tys. mkw. nowej powierzchni, dzięki czemu łączna podaż w kraju wynosi obecnie 18,9 mln mkw.


Rynek powierzchni magazynowych w Polsce - I kwartał 2020


Eksperci CBRE wskazują, że zapotrzebowanie na magazyny napędzają głównie firmy z branż e-commerce, w tym zakupy spożywcze przez internet. Mimo to cały rok możemy zamknąć z nieco niższym wynikiem niż poprzednie trzy rekordowe lata.


- Pierwszy kwartał tego roku na rynku logistyczno-przemysłowym zakończyliśmy świetnym wynikiem. Widać rosnące zapotrzebowanie na powierzchnie ze strony e-commerce, rozwijają się magazyny ostatniej mili, zlokalizowane w obszarach największych polskich miast, rośnie również sektor e-grocery, czyli zakupy spożywcze przez internet. To może w przyszłości przełożyć się na jeszcze wyższy popyt na obiekty magazynowe, a w dłuższej perspektywie intensywny rozwój rynku. Jednak obecna sytuacja nie pozostawia nas bez wyzwań. Rozwój handlu elektronicznego i sprzedaży wysyłkowej wymaga udoskonalenia łańcuchów dostaw, część firm handlowych i motoryzacyjnych może zabiegać o redukcję czynszów, a budowa nowych obiektów prawdopodobnie się przedłuży. Mimo to sektor magazynowy wyjdzie z zawirowań obronną ręką i przewidujemy, że na koniec roku przekroczymy 20 mln mkw. takiej powierzchni w kraju – mówi Beata Hryniewska, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki CBRE.


Magazyn towarem pierwszej potrzeby

Popyt na magazyny w pierwszym kwartale 2020 r. był na bardzo wysokim poziomie i wyniósł 1,1 mln mkw. Przedłużenia umów najmu odpowiadały za 18% tego zapotrzebowania, a nowe umowy, ekspansje i BTS (magazyny budowane dla konkretnego odbiorcy) to ponad 80%. Wśród największych transakcji na rynku znalazło się m.in. zawarcie umowy na 22 tys. mkw. między firmą Hultafors Group, a deweloperem 7R na budowę dedykowanego magazynu z częścią produkcyjną w 7R BTS Goleniów.


W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się nieco mniejszej aktywności najemców oraz zmiany struktury popytu. Będzie więcej przedłużeń umów najmu, kosztem nowych umów. Wzrośnie też udział najmu krótkookresowego ze względu na nagłe zapotrzebowanie na powierzchnię u części najemców, związane m.in. z zamknięciem sklepów i potrzebą przechowania zaplanowanych wcześniej dostaw towarów.


Podaż urosła zgodnie z planem

W pierwszych trzech miesiącach roku do użytku oddano 420 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni przemysłowo-logistycznej. To o 15% mniej, niż w analogicznym okresie w zeszłym roku. Warto jednak pamiętać, że punkt odniesienia był wysoki, bo cały 2019 był rekordowy – oddano wtedy aż ponad 2,7 mln mkw.


Najwięcej powierzchni przybyło w województwie dolnośląskim (183 tys. mkw.) i mazowieckim (78 tys. mkw.). Natomiast pod względem nowej przestrzeni w budowie prym wiedzie województwo mazowieckie (539 tys. mkw., a razem z Warszawą 639 tys. mkw.) oraz śląskie (564 tys. mkw.). Łącznie w całym kraju powstaje teraz ponad 2 mln mkw., co pozwala prognozować, że w tym roku przekroczymy wynik 20 mln mkw. całkowitej powierzchni magazynowo-logistycznej w Polsce.


Najwięcej wolnych magazynów w świętokrzyskim

Poziom pustych magazynów w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku nieznacznie wzrósł, o 1,4 pp. do 7%. Najwyższy jest w województwie świętokrzyskim, a najniższy w województwach lubuskim, podkarpackim, zachodniopomorskim oraz podlaskim.


Więcej informacji w raporcie: Rynek powierzchni magazynowych w Polsce - I kwartał 2020


Źródło: CBRE

29.04.2020


Tagi: raport, magazyny


SPOTKANIA BIZNESOWE

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

PlanRadar wchodzi na polski rynek. Aplikacja pozwala na zdalne, a jednocześnie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...