ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Najwięcej biur we Wrocławiu wynajmuje sektor IT

wykres


Według raportu „Occupier Economics: Rynek biurowy we Wrocławiu 1 kw. 2020 r.” firmy doradczej Cresa, wolumen transakcji w pierwszym kwartale 2020 r. wyniósł 47.900 mkw., co stanowi 35% średniej rocznej z lat 2015-2019. Największy popyt generowany był zdecydowanie ze strony sektora IT (83%). Wśród rodzajów podpisanych umów przeważały renegocjacje (37%) oraz wynajem na potrzeby właściciela (24%).


- W pierwszym kwartale 2020 r. rynek powierzchni biurowych we Wrocławiu wciąż pozostawał w dobrej kondycji. Niepewność związana z pandemią COVID-19 sprawiła jednak, że część firm wstrzymała procesy rozwojowe, w tym te związane z wynajmem nowej powierzchni biurowej, i obserwuje rozwój wydarzeń. Taka sytuacja dotyczy głównie wybranych branż, które w największy sposób zostały dotknięte przez trwający przestój gospodarczy. Również deweloperzy ostrożniej podejmują decyzje dotyczące uruchamiania nowych projektów, co szybko powinno spowodować zrównoważenie popytu i podaży. Trwające negocjacje umów pokazują, że bazowe stawki czynszowe pozostają bez zmian – mówi Michał Grabikowski, Dyrektor wrocławskiego biura Cresa Polska.


Największe transakcje w pierwszym kwartale to renegocjacja umowy firmy DXC Technology w Renomie (10.700 mkw.) oraz renegocjacja i ekspansja poufnego najemcy w Bema Plaza (10.100 mkw.).


W pierwszym kwartale 2020 roku w stolicy Dolnego Śląska do użytkowania został oddany tylko jeden budynek o powierzchni 8.250 mkw. Został on zrealizowany na potrzeby firmy Techland, która będzie jego jedynym najemcą.


Zasoby powierzchni biurowej na rynku wrocławskim wzrosły w ciągu roku o ponad 11% i aktualnie wynoszą 1,19 mln mkw. W latach 2012-2020 rosły one średnio o 13% rocznie.


Między styczniem a marcem absorpcja wyniosła 13.500 mkw., co oznacza spadek o prawie 43% względem średniej z poprzednich czterech kwartałów, kiedy można było zaobserwować wysoką średnioroczną podaż.


- Wskaźnik pustostanów na koniec marca 2020 r. wyniósł 12,1%. Jest to o 3,6 p.p. więcej niż przed rokiem i jednocześnie o 0,4 p.p. mniej niż w ostatnim kwartale 2019 r. W kolejnych kwartałach spodziewamy się stabilizacji udziału wolnej powierzchni w całkowitych zasobach – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.


Czynsze wywoławcze w budynkach wyższej klasy we Wrocławiu wynoszą 13,5 - 15 EUR/mkw./miesiąc, natomiast w budynkach niższej klasy 10 - 12,5 EUR/mkw./miesiąc.


wykres


Źródło: Cresa Polska

06.05.2020


Tagi: Wrocław, rynek biurowy


TOP WOMEN

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...