ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Trójmiasto z najniższym wskaźnikiem pustostanów wśród miast regionalnych

wykres


Według najnowszego raportu firmy Cresa Polska „Occupier Economics: Rynek biurowy w Trójmieście w 1 kw. 2020 r.” wolumen transakcji w pierwszym kwartale 2020 r. osiągnął blisko 33.100 mkw., czyli około 34% średniej rocznej z okresu 2015-2019. Wskaźnik pustostanów wyniósł 4,1% na koniec marca, co oznacza spadek o 1,3 p.p. względem poprzedniego kwartału. Jest to aktualnie najniższy stosunek wolnej powierzchni do zasobów wśród głównych rynków regionalnych.


- Rok 2020 rozpoczął się pozytywnymi informacjami płynącymi z rynku trójmiejskiego. Pomimo wielu wyzwań, które pojawiły się wraz z pandemią COVID-19, najemcy wciąż zgłaszają zainteresowanie prowadzeniem działalności w tym regionie. Trójmiasto gwarantuje najlepszą spośród polskich miast jakość życia, co ma przełożenie na decyzje firm o lokalizowaniu biur właśnie na tym rynku. Coraz częściej są to firmy międzynarodowe, które tworzą lokalne oddziały BPO/SSC/GBS. Nie słabnie także aktywność deweloperów. Zaplanowanych do oddania w tym roku jest ponad 45 tysięcy mkw. powierzchni biurowej w ramach czterech projektów, w tym rewitalizacyjnych. Firmy zainteresowane powierzchnią biurową będą miały możliwość wyboru wielu opcji – mówi Michał Rafałowicz, Dyrektor regionu pomorskiego w firmie Cresa Polska.


W pierwszym kwartale 2020 r. nie oddano żadnego obiektu do użytkowania. W najbliższych kwartałach deweloperzy dostarczą na lokalny rynek między innymi budynek Dyrekcji w ramach projektu Stocznia Cesarska oraz budynek A inwestycji Wave.


Zasoby powierzchni biurowej na rynku trójmiejskim były na poziomie 838.500 mkw. na koniec pierwszego kwartału 2020 r. W porównaniu do średniej z poprzednich czterech kwartałów wzrosły o ponad 4%.


Do największych umów najmu w pierwszym kwartale 2020 roku zaliczamy dwie transakcje w budynku Alchemia IV (Neon): wynajęcie 12.100 mkw. przez poufnego najemcę i 4.500 mkw. przez New Work. Trzecią największą transakcją była umowa przednajmu w biurowcu Wave A przez Spaces (3.300 mkw.). Największy udział wśród rodzajów transakcji stanowiły nowe umowy (89%). Operatorzy powierzchni flex odpowiadali za 30% popytu.


- Absorpcja między styczniem a marcem wyniosła 6.500 mkw., czyli o 61% mniej niż średnia z poprzednich czterech kwartałów. Uwzględniając przewidywaną w dalszej części roku nową podaż, możemy spodziewać się, że dynamika rynku powróci na ścieżkę wzrostu – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.


Czynsze wywoławcze w Trójmieście w nowoczesnych budynkach wyższej klasy utrzymują się na poziomie 13,50 – 17,00 EUR/mkw./mc, natomiast w nowoczesnych budynkach niższej klasy wynoszą 10,50 – 13,00 EUR/mkw./mc.


wykres


Źródło: Cresa Polska

12.05.2020


Tagi: Trójmiasto, rynek biurowy


TOP WOMEN

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...