ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Pandemia Covid-19 zmienia rynek biurowy

wykres


Wybuch pandemii Covid-19 spowodował, że niemal natychmiast wiele firm stanęło przed wyzwaniem przeniesienia większości pracowników w tryb zdalny. Zmiana modelu pracy zajęła kilka dni, jednak powrót w pełnym składzie do biura potrwa kilka tygodni. Jak wygląda sytuacja z perspektywy najemców sprawdziliśmy na próbie 55 firm wynajmujących powierzchnie biurowe, które wzięły udział w ankiecie AXI IMMO.


Z dnia na dzień biura przeniosły się do domów

Z ankiety przeprowadzonej wśród wynajmujących powierzchnie biurowe mniej niż 20% korzystało z trybu pracy zdalnej nawet w przypadku części pracowników przed pandemią. Wynik ten diametralnie się zmienił po wprowadzeniu obostrzeń epidemicznych, kiedy to 73% ankietowanych zadeklarowało, że z trybu pracy zdalnej korzysta obecnie ponad 90% pracowników.


Priorytety po powrocie do biura

- 57% ankietowanych na pytania dotyczące podjęcia rozmów w sprawie wykorzystania wakacji czynszowych lub redukcji czynszu odpowiedziało pozytywnie. Spowolnienie gospodarcze powoduje, że firmy już zaczynają inaczej patrzeć na koszty powierzchni biurowej. Większa niż dotychczas kontrola wydatków może poskutkować zmniejszeniem budżetów motywacyjnych dla pracowników i wysokich nakładów na fit-out biura. Dlatego spodziewamy się większej liczby renegocjacji, a relokacje będą w dużej mierze związane z poszukiwaniem oszczędności. Co może zwiększyć popularność obiektów biurowych w lokalizacjach poza centrum, jak np. Mokotów w przypadku rynku warszawskiego – komentuje Martin Lipiński, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy w AXI IMMO.


Potwierdzają to wyniki ankiety, gdzie na pytanie dotyczące kluczowych aspektów przy wyborze powierzchni biurowej 72% ankietowanych wskazało lokalizację, ale niewiele mniej, bo ponad 67% całościowe koszty wynajmu biura. Aranżacja przestrzeni w celu poprawy efektywności pracy znalazła się na ostatnim miejscu, tylko 14% ankietowanych wskazało ją jako kluczowy element przy wyborze biura.


Jak będzie wyglądać praca w biurze po powrocie?

- Po kilku tygodniach pracy zdalnej widzimy, że z jednej strony tęsknota za biurem rośnie, z drugiej strony okazuje się, że praca zdalna może być efektywna. Nowe warunki rynkowe spowodowały, że rynek biurowy zmienia się na naszych oczach. Do marca br. na większości rynków mieliśmy do czynienia z rynkiem wynajmującego, w kolejnych miesiącach będziemy obserwować przejście do rynku najemcy – dodaje Martin Lipiński.


Wraz z odmrażaniem gospodarki coraz więcej firm przymierza się również do stopniowego powrotu do biura. Jednak zalecenia związane z ochroną osobistą oraz utrzymaniem odstępu 1,5 m pomiędzy stanowiskami pracy sprawi, że będziemy mieli do czynienia z funkcjonowaniem biur w nowych trybach godzinowych, tygodniowych czy miesięcznych. W wyniku tego powstaną nowe modele biznesowe w zarządzaniu powierzchnią biurową. Efektem ubocznym zjawiska może być wzrost wykorzystania powierzchni typu flex. 20% ankietowanych zadeklarowało większą chęć wykorzystania powierzchni coworkingowej w przyszłości kosztem powierzchni stałej biura.


Praca w warunkach domowych przyspieszyła rozwój komunikacji audio i video, w niedługiej przyszłości wpłynie również na bezpieczeństwo, systemy w jak największym stopniu bezdotykowych dostępów do powierzchni biurowej i nowego w niej funkcjonowania. 66% ankietowanych potwierdziło, że zmiany w systemie pracy, jakie wymusiła pandemia przyspieszyły rozwój technologiczny ich firm.


- Biuro będzie jednym z najważniejszych elementów w funkcjonowaniu organizacji, jednak zarówno wyniki ankiety, jak też rozmowy z naszymi najemcami pokazują, że rynek biurowy zmieni się. Na nowo zostaną zdefiniowane potrzeby w zakresie planowania i wykorzystania powierzchni biurowej przez pracowników. Będziemy jeszcze dokładniej analizować rytm i sposób funkcjonowania organizacji, aby jak najlepiej dopasować przestrzeń do indywidualnych potrzeb firm i nowych wymogów bezpieczeństwa. Co więcej, najemcy mogą spodziewać się bardziej rozbudowanych aplikacji na telefony komórkowe, które oprócz tradycyjnych funkcji jak np. rezerwacji sali konferencyjnej, ustawienia w niej klimatyzacji czy wręcz klucza do wejścia do biura i windy będą informowały nas lub przypominały nam o zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa czy higieny – podsumowuje Martin Lipiński.


Źródło: AXI IMMO

14.05.2020


Tagi: rynek biurowy, biurowce, pandemia, badanie, ankieta, najemcy


TOP WOMEN

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...