ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Które miasta i dzielnice są najbezpieczniejsze w Polsce

wykres


Już po raz drugi Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości, zapytał Polaków jak oceniają miejsce, w którym mieszkają. Badanie zostało przeprowadzone na grupie ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. Można było przyznać od 1 do 5 punktów w każdej z kilkunastu kategorii. Oceniano między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologię, relacje sąsiedzkie oraz dostępność sklepów i atrakcji kulturalnych. Dzisiaj ujawniamy gdzie zdaniem mieszkańców jest najbezpieczniej.


Poczucie bezpieczeństwa to jedna z naszych podstawowych potrzeb. Jednocześnie to aspekt niezmiernie ważny dla osób rozpoczynających poszukiwania nowego mieszkania czy domu. Która dzielnica zdobyła tytuł najbardziej bezpiecznej, a jakiej okolicy lepiej unikać po zapadnięciu zmroku? Sprawdź wyniki najnowszego Rankingu Dzielnic Otodom.


Chcesz czuć się bezpiecznie – zamieszkaj w Lublinie

Według oceny mieszkańców najwyżej w Rankingu Dzielnic Otodom znalazł się Lublin, w którym średnia ocena bezpieczeństwa to 3,92. Aby zlokalizować najbezpieczniejszą i najmniej bezpieczną dzielnicę, zadaliśmy ponad 2300 mieszkańcom Lublina pytania o to, czy czują się bezpiecznie po zmroku oraz czy ich zdaniem dzieci są bezpieczne poza domem. Wyniki wskazują, że Lublin jest najbezpieczniejszy na swoich obrzeżach. Dawne tereny podmiejskie, wsie i mniejsze miasta wchłonięte w pewnym momencie przez rozrastającą się aglomerację, charakteryzują się niską zabudową jednorodzinną. Wiodą one prym w Rankingu Dzielnic Otodom, gdy chodzi o bezpieczeństwo. Ten trend jest widoczny także w innych polskich miastach.


Najbezpieczniej, zdaniem ankietowanych, jest na Sławinie, Szerokich i Abramowicach. To trzy z najwyżej ocenianych dzielnic Lublina gdy chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców, zwycięską lokalizację oceniono aż na 4,38. W dużej mierze przesądziło o tym poczucie bezpieczeństwa po zmroku, bo odpowiedzi na drugie ze szczegółowych pytań, o bezpieczeństwo dzieci pozostających poza domem bez opieki dorosłych najlepsze były się w Abramowicach. - Sławin i Szerokie to w większości osiedla domków jednorodzinnych umiejscowione w bliskiej odległości od centrum Lublina. Przez lokalizacje i obowiązujące w nich ceny właścicieli nieruchomości należy zaliczyć do raczej zamożnych. Ten typowo mieszkalny i nieco elitarny charakter dzielnic z pewnością wpływa na wysokie poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców – informuje Łukasz Łukawski.


wykres


Białystok, Gdańsk i Szczecin na podium

Tuż za Lublinem, z oceną 3,91 punktów znalazły się razem Białystok i Gdańsk, a ostatnie, trzecie miejsce na podium przypadło Szczecinowi, który uzyskał notę 3,85. Kolejne pozycje, za zwycięską trójką, przypadły Warszawie (3,84), Gdyni (3,81) i Poznaniowi (3,78). Choć są oczywiście wyjątki na poziomie poszczególnych dzielnic, to w ocenie ogólnej właśnie te miasta zostały uznane za najbardziej bezpieczne w oczach mieszkańców.


Okazuje się, że mieszkańcy Białegostoku czują się wyjątkowo pewnie w swoim mieście. W opinii ankietowanych, niemal połowa dzielnic zasłużyła na ocenę wyższą niż cztery punkty w pięciopunktowej skali. Warto podkreślić, że w pierwszej edycji Rankingu Dzielnic Otodom sprzed trzech lat Białystok również zgarnął świetne noty za bezpieczeństwo. Respondenci zgodnie orzekli, że najbezpieczniejszą dzielnicą Białegostoku jest Jaroszówka. Na drugim miejscu uplasował się Słoneczny Stok, zaś trzecia lokata przypadła w udziale Dojlidom. – Wszystkie trzy dzielnice, które okazały się najbezpieczniejsze są oddalone od centrum Białegostoku. Na poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców mógł mieć wpływ ich spokojny, mieszkalny charakter – powiedział Piotr Kurzawa z biura Express House Nieruchomości, które jest laureatem tytułu Lider Nieruchomości Otodom 2019 w województwie podlaskim.


wykres


Z kolei aż szesnaście dzielnic Gdańska otrzymało cztery lub więcej punktów w pięciopunktowej skali ocen za bezpieczeństwo. Tylko dwie dzielnice zostały ocenione na mniej niż trzy punkty. Choć w pozostałych kategoriach oceny były również wysokie, to bezpieczeństwo w mieście zdecydowanie wyróżniało się na ich tle. Innymi słowy, mieszkańcy Gdańska czują się w swoim mieście wyjątkowo pewnie.


Zwycięzcą drugiej edycji rankingu dzielnic Otodom zostało Przymorze Małe, które uzyskało aż 4,34 punktu na 5 możliwych. Drugie miejsce zajęło wspomniane Brętowo, trzeci natomiast był VII Dwór. – Przymorze i VII Dwór to dzielnice mocno zurbanizowana, z pełną infrastrukturą – nie tylko handlową, ale również rekreacyjną. W tej części miasta ciężko o ulice niedoświetlone czy wyludnione, stąd prawdopodobnie bardzo wysoko ocenione poczucie bezpieczeństwa. Brętowo ma najniższy w Gdańsku wskaźników przestępstw, tj. 7 przestępstw na 1000 mieszkańców. Średnia dla Gdańska to 23,2 – informuje Sebastian Wielgus, laureat nagrody Lider Nieruchomości Otodom w kategorii Pośrednik Roku.


wykres


Natomiast Szczecin zawsze wyróżniał się wśród innych polskich miast. Choćby słynną gwiaździstą zabudową centrum, często porównywaną z rozwiązaniami architektonicznymi Paryża. Miasto zajmuje tym razem trzecie miejsce gdy chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców, wynikiem 3,85 punktów. Choć im dalej od centrum, tym lepiej. Zwłaszcza dwie dzielnice zapracowały na pozytywne opinie mieszkańców.


Położone z dala od centrum, charakteryzujące się niską, często jednorodzinną zabudową Warszewo okazało się w Rankingu Dzielnic Otodom najbezpieczniejsze. Także Kijewo, położone na południu, zabudowane po części nowymi osiedlami mieszkaniowymi, uzyskało 4,40 punktów wśród ankietowanych mieszkańców. O ile Warszewo deklasuje wynikiem 4,51 inne dzielnice gdy chodzi o spokój nocnych przechadzek z psem, o tyle już bezpieczeństwo dzieci poza domem wydaje się być wzorcowe na Kijewie. Co ciekawe, Warszewo palmę pierwszeństwa najbezpieczniejszej dzielnicy miasta dzierży już od trzech lat. Porównanie z naszym rankingiem z 2017 roku dobitnie to potwierdza. Kijewo znacznie zaś zyskało, sforując się na drugie miejsce.


wykres


Generalnie czujemy się bezpiecznie

Nie należy zapominać o pozostałych miastach biorących udział w Rankingu Dzielnic Otodom. Pozostałe otrzymały następującą punktację: Bydgoszcz (3,73), Katowice (3,72), Kraków (3,70), Wrocław (3,63) oraz Łódź (3,43). Mimo, że nie uzyskały tak dobrych wyników to należy zaznaczyć, że walka była dość wyrównana, a o kolejnych pozycjach czasem decydowały drobiazgi. Biorąc pod uwagę pięciostopniową skalę ogólny wynik na poziomie 3,5 punktu oznacza, że czujemy się dość bezpiecznie w miejscu, w którym mieszkamy i poza małymi wyjątkami większość ankietowanych poleca swoją dzielnicę.


wykres


Flisy w Bydgoszczy najbezpieczniejszą dzielnicą w Polsce

Warto również wspomnieć o bydgoskich Flisach, które mimo, że miasto znalazło się w środku rankingu to ta właśnie dzielnica okazała się najbezpieczniejsza w całej Polsce uzyskując aż 4,51 punktu. Ankietowani zgodnie stwierdzili, że w tej dzielnicy można być spokojnym o swoje dziecko spędzające czas poza domem oraz że jest tu wyjątkowo bezpiecznie, także po zmroku. - Flisy to dzielnica domków jednorodzinnych, raczej na skraju miasta. Kiedyś były to tereny raczej rekreacyjne. Ceny działek i nieruchomości są tu dosyć wysokie, co wpływa w pewnym stopniu na przekrój społeczny mieszkańców. A to z kolei przekłada się na poczucie bezpieczeństwa – powiedziała Sabina Libera, Libera Nieruchomości.


Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.


Źródło: Otodom

19.05.2020


Tagi: mieszkanie, miasta, dzielnice, bezpieczeństwo, ranking, badanie


TOP WOMEN

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...