ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Grupa Archicom osiągnęła 187,4 mln przychodów i 32,4 mln zysku netto w pierwszym kwartale 2020 r.

wykres


Przychody Grupy Archicomwzrosły o 228 % r/r, marża brutto ze sprzedaży wyniosła 29%. osiągnięto zysk netto wyższy o prawie 30 mln zł. Przekazano 502 i sprzedano 293 lokale. W ofercie znajduje się 2.000 mieszkań i 6.800 w banku ziemi.


– W pierwszym kwartale tego roku przekazaliśmy klientom aktami notarialnymi 502 lokale, czego efektem jest dobry wynik przychodowy, EBITDA i zysk netto. W lutym podpisaliśmy też przedwstępną umowę sprzedaży budynku City One, którą ostatecznie sfinalizowaliśmy przed kilkoma dniami. Pierwszy kwartał oceniamy więc jako dobry, a liczba sprzedanych mieszkań, choć mniejsza niż przed rokiem była zgodna z naszymi planami – mówi Tomasz Ślezak, członek zarządu Archicom. – W momencie wybuchu epidemii część klientów wstrzymała decyzje o zakupie mieszkania. Obecnie obserwujemy odwilż i rosnące zainteresowanie naszą ofertą, która jest zróżnicowana i dopasowana do różnych potrzeb kupujących. W pierwszym etapie pandemii skupiliśmy się na przygotowaniu dla klientów tarczy ochronnej. Chcemy odpowiedzialnie i celowo reagować na aktualną sytuację naszych przyszłych mieszkańców. Kompleksowy pakiet wsparcia oferuje dofinansowanie zakupu mieszkania, zabezpieczenie spłat kredytu przy stracie pracy oraz gwarancję ceny. Zainteresowanie klientów taką ochroną było duże już w momencie uruchomienia tarczy – dodaje.


Grupa Archicom wypracowała w pierwszym kwartale tego roku 187,4 mln zł przychodów, czyli o 228,2% więcej od 57,1 mln zł osiągniętych w analogicznym okresie 2019 r. Głównym czynnikiem istotnego wzrostu przychodów była większa o blisko 220% liczba podpisanych aktów notarialnych. W pierwszym kwartale deweloper przekazał 502 mieszkań wobec 157 lokali przekazanych rok wcześniej. Marża brutto ze sprzedaży wzrosła o 0,6 pkt% r/r do 29,0%. Skonsolidowany zysk netto Grupy Archicom wyniósł 32,4 mln zł wobec 2,8 mln zł z pierwszego kwartału 2019 r.


– Sytuacja spółki jest stabilna, a wskaźniki rentowności utrzymujemy na dobrym poziomie. Mamy niskie zadłużenie, a zdywersyfikowane finansowanie pozwala nam na komfortowe działanie także w obecnych warunkach. Z uwagi na aktualną sytuację związaną z pojawieniem się pandemii COVID-19 postanowiliśmy zawiesić politykę dywidendową, a zysk netto za poprzedni rok pomniejszony o wypłacone już zaliczki przeznaczyć na utworzenie kapitału rezerwowego na wypłatę dywidend w przyszłości – mówi Artur Więznowski, członek zarządu ds. finansowych.


W ofercie Grupy znajduje się obecnie ponad 2.000 lokali, a bank ziemi zabezpiecza realizację ponad 6.800 mieszkań. W 2020 r. planowane jest rozpoczęcie kolejnych etapów realizowanych inwestycji oraz nowych projektów w tym m.in. inwestycji w Trójmieście. Grupa Archicom sfinalizowała w maju umowę sprzedaży biurowca City One, pierwszego z dwóch budynków kompleksu City Forum. Wartość zawartej umowy wyniosła 33,8 mln euro, a właścicielem obiektu do którego niedawno przeniesiona została siedziba dewelopera został międzynarodowy inwestor instytucjonalny. W realizacji jest drugi z budynków kompleksu - City 2, a jego zakończenie zaplanowane jest na trzeci kwartał 2020 r.


Źródło: Grupa Archicom

29.05.2020


Tagi: deweloper, wyniki sprzedaży, wyniki finansowe


SPOTKANIA BIZNESOWE

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...