ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Jak ubezpieczyć mieszkanie pod kredyt?

wykres


Ponad 35 procent mieszkań w Polsce to mieszkania kupione na kredyt. Jego przyznanie zależy od spełnienia wielu wymogów – jednym z nich jest wykupienie polisy mieszkaniowej. Jak taka polisa powinna wyglądać i o czym należy przy tej okazji pamiętać?


Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – na czym polega?

Polisa mieszkaniowa jest dla banku zabezpieczeniem na wypadek utraty pieniędzy pożyczonych klientowi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami bank nie może wymagać od potencjalnego kredytobiorcy zakupu polisy, ale obecnie szanse na znalezienie oferty kredytowej bez takiego wymogu są równe praktycznie zeru. Bank może bowiem uzależnić decyzję o przyznaniu kredytu od spełnienia przez wnioskodawcę wielu warunków – w tym posiadania ubezpieczenia, choć oczywiście ich lista jest znacznie dłuższa.


Polisa do kredytu – kupić od banku czy na własną rękę?

Klient ma prawo odmówić nabycia polisy proponowanej przez bank – przekonują eksperci ubezpieczeniowi na https://rankomat.pl/nieruchomosci/ubezpieczenia-mieszkania-do-kredytu-podstawowe-czy-rozszerzone i wskazują, że banki współpracując z towarzystwami ubezpieczeniowymi w zakresie ubezpieczeń nieruchomości, zyskują prowizję za każdą sprzedaną polisę.


Klient może jednak samodzielnie wybrać ubezpieczyciela, pamiętając o obowiązku scedowania praw z polisy mieszkaniowej na bank. To w praktyce oznacza, że w przypadku szkody podmiotem uprawnionym w pierwszej kolejności do otrzymania odszkodowania jest bank.


Z punktu widzenia banku udzielającego kredyt najważniejsza jest ochrona murów i elementów stałych przed ogniem oraz innymi zdarzeniami losowymi zawartymi w tzw. pakiecie ogniowym. Taką ochronę zapewnia podstawowa polisa. Nie obejmuje ona mienia ruchomego, którego ochrona leży w interesie kredytobiorcy. To główna przesłanka przemawiająca na korzyść zakupu polisy na własną rękę – nieruchomość kupioną na kredyt warto chronić kompleksowo.


Skuteczna polisa mieszkaniowa do kredytu – czyli jaka?

O skuteczności polisy mieszkaniowej decyduje wiele czynników, przy czym zakres ochrony odgrywa kluczową rolę. Sama podstawa to za mało, aby efektywnie chronić nieruchomość przed następstwami różnych zdarzeń losowych. Minimalny zakres polisy mieszkaniowej ustalony przez bank należy poszerzyć o kilka dodatków ze szczególnym wskazaniem na:

  • ruchomości domowe,
  • kradzież z włamaniem,
  • powódź i zalanie – zdarzenia te nie zawsze są dostępne w podstawie,
  • home assistance – pakiet specjalistycznych usług zapewnia m.in. wsparcie specjalistów takich jak hydraulik czy elektryk na preferencyjnych warunkach,
  • OC w życiu – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni przed skutkami szkód nieumyślnie wyrządzonych innym osobom; klasycznym przykładem jego zastosowania jest zalanie mieszkania sąsiada.

Należy zapoznać się z pełnym katalogiem rozszerzeń proponowanych przez ubezpieczyciela i wybrać takie, które będą odpowiadały indywidualnym wymogom.


Ubezpieczenie nieruchomości przy kredycie – na jaką kwotę?

Równie istotne, co zakres ochrony skrojony na miarę konkretnych potrzeb, są kwoty, na jakie ubezpiecza się poszczególne ryzyka. Sumy gwarantowane wyznaczają górną granicę finansowej odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkodę – powinny być adekwatne do realnej wartości mienia, które kredytobiorca zgłasza do ubezpieczenia.


W przeciwnym razie istnieje prawdopodobieństwo, że dojdzie do niedoubezpieczenia (przy zaniżonej wartości) lub nadubezpieczenia (przy zawyżonej wartości). W obu tych przypadkach ubezpieczony ponosi straty i część kosztów likwidacji szkody musi ponieść z własnej kieszeni.


Źródło: materiały prasowe

05.07.2020


Tagi: kredyt mieszkaniowy, ubezpieczenie, polisa mieszkaniowa


SPOTKANIA BIZNESOWE

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...