ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Raport rynku nieruchomości komercyjnych - I półrocze 2020 roku

wykres


W pierwszej połowie 2020 roku odnotowaliśmy intensywną działalność inwestycyjną na rynku nieruchomości komercyjnych z wynikiem 3,5 miliarda EUR sfinalizowanych transakcji. Chociaż jest to wynik o 30% lepszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, osiągnięcie na koniec 2020 roku wolumenu podobnego do rekordowego 7,8 mld EUR z końca 2019 roku może być trudne. – przyznają doradcy Avison Young.


Historycznie największa liczba transakcji była zawsze przeprowadzana w czwartym kwartale, kiedy to inwestorzy koncentrowali się na finalizowaniu transakcji. Mimo że daje się wyczuć pozytywne nastroje, a polski rynek przyciąga coraz to nowych inwestorów, zamknięcie wszystkich transakcji zaplanowanych na ten rok może być trudne. Znaczny na to wpływ może mieć zniesienie bądź utrzymanie ograniczeń w przemieszczaniu się po Europie.


„Newcomerzy” wierzą w potencjał polski

Połowa wolumenu inwestycji zrealizowanych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2020 roku należy do nowych graczy, którzy wcześniej nie inwestowali w Polsce. Dostrzegamy napływ kapitału zarówno z niedalekich krajów jak np. Czech, Francji czy Węgier, jak i z bardziej odległych regionów, m.in. Libanu, Singapuru czy Republiki Południowej Afryki. Warto zauważyć, że pomimo pandemii, transakcje zamknięte przez „newcomerów” w samym tylko pierwszym półroczu 2020 roku stanowią 146% całkowitego ich wyniku osiągniętego w roku 2019 – zwraca uwagę Avison Young.


Sektor biurowy stabilnie

Sektor biurowy utrzymał swoją dynamikę. Całkowity wolumen inwestycyjny tego sektora osiągnięty w pierwszym półroczu to 1,4 miliarda EUR, czyli nieco mniej niż w analogicznym okresie w roku 2019 (1,7 miliarda EUR). Transakcje w pierwszych sześciu miesiącach tego roku miały miejsce zarówno na rynku warszawskim, jak i na głównych rynkach regionalnych. Dodatkowo została zrealizowana sprzedaż pakietu większościowego akcji GTC, której znaczna część aktywów stanowi portfel biurowy rozproszony po całej Polsce.


Nowe spojrzenie na handel

W pierwszej połowie roku zamknięto kilka transakcji w sektorze handlowym i zgodnie z przewidywaniami, większość z nich sfinalizowano w pierwszym kwartale. Eksperci Avison Young zwracają uwagę, że spośród transakcji, które zamykały się już po wybuchu pandemii, były to głównie obiekty typu convenience - wolnostojące, ze sklepem spożywczym jako głównym najemcą. Dodatkowo, znaczna część tych obiektów miała potencjał przebudowy lub rozbudowy.


Chociaż nie była to typowa transakcja inwestycyjna zakupu nieruchomości, warto zwrócić uwagę na przejęcie polskiej działalności Tesco przez duński Salling Group, właściciela marki Netto. Ta sfinalizowana w czerwcu transakcja będzie miała z pewnością znaczący wpływ na rynek inwestycyjny nieruchomości handlowych w Polsce.


Boom sektora magazynowego

1,7 miliarda EUR zrealizowanych w pierwszym półroczu w sektorze magazynowym transakcji to wynik o 9% większy niż wynik całego sektora osiągnięty w 2019 roku. Na ten wyjątkowy rezultat składają się głównie duże transakcje portfelowe lub przejęcia na poziomie korporacyjnym / udziałów w platformach inwestycyjnych, takie jak zbycie przez Goodman do GLP nieruchomości znajdujących się w regionie CEE czy też przeniesienie 46,5% udziałów w platformie European Logistics Investments zarządzanej przez Griffin od Redefine Properties do Madison International Realty. Wydaje się, że pandemia COVID-19 przyczyniła się do dodatkowego spotęgowania popytu na nieruchomości logistyczne znajdujące się w Polsce. Natomiast na drodze rosnącego wolumenu potencjalnie może stanąć ograniczona dostępność produktu dobrej jakości na rynku – zwraca uwagę Avison Young.


Co dalej?

Biorąc pod uwagę obecną sytuację, trudno jest oszacować konkretny wolumen inwestycji, jaki może zostać zrealizowany w drugiej połowie roku. Polska jest jednak postrzegana jako jeden z krajów, który może wyjść z relatywnie niewielkimi stratami z globalnego zawirowania. Zachowanie wielu inwestorów zdaje się potwierdzać takie podejście. Doradcy Avison Young obserwują wśród nich pozytywny stosunek do inwestowania w Polsce, którą inwestorzy postrzegają jako kraj z nieruchomościami dobrej jakości, w które dalej chcą inwestować.


Więcej informacji w publikacji: Raport rynku nieruchomości komercyjnych - I półrocze 2020 roku


Źródło: Avison Young Polska

16.07.2020


Tagi: nieruchomości komercyjne, transakcje, rynek inwestycyjny


SPOTKANIA BIZNESOWE

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...