ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Warszawski rynek biurowy - I połowa 2020 roku

wykres


W pierwszym półroczu 2020 r. absorpcja powierzchni biurowej w stolicy wyniosła 86 tys. mkw. - o 5% więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku. Rynek wciąż więc się rozrasta i daje uzasadnienie nowym inwestycjom - wskazuje raport CBRE "Warsaw Office Outlook H1 2020". Łącznie z już istniejącą przestrzenią, umowy podpisano na 335 tys. mkw. Mimo, że z powodu epidemii część najemców odsunęła w czasie decyzje o najmie, a kilku zrezygnowało ze zmiany biura, to sytuacja w stolicy wygląda optymistycznie. Warszawa jest jednym z największych w Europie placów budowy - obecnie powstaje 700 tys. mkw. biur, z czego aż 86% w centrum.


- Zawirowania na warszawskim rynku biurowym, spowodowane epidemią, okazały się póki co nieduże. Wyniki za I połowę 2020 r. wyglądają pozytywnie. Umowy wciąż są zawierane, aktywność najemców rośnie, nadrabiając niewielkie spowolnienie z marca. W porównaniu do I kwartału, już w miesiącach kwiecień - maj, aktywność wynajmujących była o 30% wyższa. To półrocze to swego rodzaju egzamin stabilności warszawskiego rynku biurowego, który udało się zdać z dobrym wynikiem - mówi Łukasz Kałędkiewicz, Szef Sektora Biurowego w CBRE.


W sumie w Warszawie jest obecnie 5,69 mln mkw. powierzchni biurowej. Do końca tego roku na rynek ma zostać dostarczone 250 tys. mkw., z czego większość w Zachodnich Obrzeżach Centrum, czyli m.in. w okolicy Ronda Daszyńskiego. W sumie w budowie jest 700 tys. mkw. Po oddaniu tej przestrzeni, zasoby biurowe w stolicy wzrosną o 12%, co plasuje ją wśród pięciu największych placów budowy w Europie.


Finanse wciąż wiodą prym

W pierwszej połowie 2020 r. w stolicy wynajęto łącznie prawie 335 tys. mkw., z czego 100 tys. mkw. w budynkach pozostających w budowie. Największy udział w całej wynajętej powierzchni miały firmy z sektora usług finansowych i konsumenckich, natomiast biorąc pod uwagę liczbę zawartych transakcji, największą aktywnością wykazały się sektory przetwórstwa i energetyki, usług konsumenckich, biznesowych oraz sektor IT.


Niemal dwa razy więcej do wyboru poza centrum

Ilość dostępnej powierzchni biurowej w Warszawie nieznacznie wzrosła w porównaniu do I kwartału 2020 r. i wynosi obecnie 7,9%. Wciąż najtrudniej jest znaleźć biuro w centrum, gdzie pustych przestrzeni jest jedynie 5%. W lokalizacjach poza centralnych pustostany stanowią niecałe 10%.


- Inwestorzy podążają za potrzebami najemców, którzy szukają jak najlepiej skomunikowanych obiektów w centrum stolicy. Dlatego aż 86% wszystkich biur powstaje obecnie w tym regionie. Ich dostarczenie może spowodować niewielki wzrost pustostanów, co może zwiększyć szanse na znalezienie dobrego lokum w najlepszej lokalizacji - mówi Łukasz Kałędkiewicz, Szef Sektora Biurowego w CBRE.


Koszt wynajmu powierzchni w stolicy nie uległ zmianie w pierwszej połowie tego roku. W centrum, w nowoczesnych biurowcach, za miesiąc wynajmu mkw. trzeba zapłacić ok. 25 euro, a w pozostałych lokalizacjach ok. 15,5 euro.


Więcej informacji w raporcie: Warszawski rynek biurowy - I połowa 2020 roku


Źródło: CBRE

23.07.2020


Tagi: raport, warszawski rynek biurowy


SPOTKANIA BIZNESOWE

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...