ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Rynek biurowy w Krakowie pozostaje stabilny

wykres


Według raportu „Occupier Economics: Rynek biurowy w Krakowie I poł. 2020 r.” przygotowanego przez firmę doradczą Cresa, wolumen transakcji zawartych w drugim kwartale 2020 r. wyniósł prawie 52.600 mkw. Dominującym typem transakcji były renegocjacje (76%), a następnie nowe umowy (15%) oraz ekspansje (9%).


Do największych transakcji najmu w pierwszej połowie 2020 roku zaliczamy: renegocjację umowy najmu firmy ABB w biurowcu Axis (20.000 mkw.), przednajem 14.500 mkw. przez poufnego najemcę w Tertium Business Park II, umowę przednajmu zawartą przez Lufthansa Global Business Services na 8.300 mkw. w budynku biurowym Wadowicka 3 (budynek B) i renegocjację umowy 8.000 mkw. przez Ericsson w DOT Office E.


- W drugim kwartale 2020 roku w Krakowie mogliśmy zaobserwować wzrost pustostanów oraz spadek nowo wynajętej powierzchni. Ilość powierzchni biurowej w budowie wskazuje jednak, że deweloperzy nie boją się niższego popytu ze strony najemców. Co więcej, utrzymują stawki czynszów na tym samym poziomie. Pomimo że model pracy zdalnej zyskuje na popularności, przyszłość wielu firm będzie jednak budowana w oparciu o miejsca pracy zlokalizowane w nowoczesnych biurowcach. W tym zakresie stolica Małopolski ma już ugruntowaną pozycję najsilniejszego ośrodka outsourcingowego w Polsce i systematycznie przyciąga wielu nowych zagranicznych inwestorów – mówi Karolina Słysz, Doradca, Business Development Coordinator w dziale reprezentacji najemców biurowych Cresa Polska.


Zasoby krakowskiego rynku biurowego wyniosły na koniec pierwszej połowy 2020 r. 1,49 mln mkw. i powiększyły się o prawie 14% względem analogicznego okresu poprzedniego roku. W drugim kwartale 2020 roku w Krakowie oddane do użytkowania zostały trzy budynki biurowe: Tertium Business Park II (13.300 mkw., Buma), Wadowicka 3 bud. B (10.200 mkw., Buma) oraz siedziba LPP przy ul. Bagrowej (9.000 mkw.). Obecnie w trakcie realizacji są m.in. Ocean (Cavatina), High Five 3 (Skanska) i MK29 (Caishen Capital Group). Przy ulicy Saskiej rozpoczęła się również budowa dużego kompleksu The Park (White Star).


- Absorpcja powierzchni biurowej od stycznia do czerwca 2020 r. wyniosła 53.900 mkw. Na koniec czerwca w krakowskich biurowcach pozostawało ponad 164.400 mkw. wolnej powierzchni – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.


Na koniec drugiego kwartału 2020 roku wskaźnik pustostanów wyniósł 11,1%, co oznacza, że wzrósł on o 1 p.p. w porównaniu do pierwszego półrocza 2019 roku. Czynsze wywoławcze pozostają na stabilnym poziomie i wynoszą 13,5-15,5 EUR/mkw./miesiąc w biurowcach wyższej klasy oraz 10,5-13,0 EUR/mkw. w budynkach niższej klasy.


wykres


Źródło: Cresa Polska

30.07.2020


Tagi: krakowski rynek biurowy


SPOTKANIA BIZNESOWE

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

PlanRadar wchodzi na polski rynek. Aplikacja pozwala na zdalne, a jednocześnie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...