ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Kondycja rynku biurowego w miastach regionalnych jest stabilna

wykres


Podsumowanie I połowy roku na rynku biurowym w miastach regionalnych, podobnie jak w Warszawie, nie pokazuje bardzo negatywnego wpływu pandemii na sektor. Eksperci Knight Frank przewidują jednak, że prawdziwą skalę skutków poznamy dopiero na początku 2021 roku.


W drugiej połowie 2020 roku popyt wyniósł 333.000 m kw, co wynika z rekordowego I kwartału, w którym najemcy podpisali umowy najmu aż na 220.000 m kw. W drugim kwartale zabezpieczonych zostało 114.000 m kw, co jest wynikiem niższym, ale takie zdarzały się już w przeszłości.


- Nasi klienci, najemcy budynków biurowych, śledzą decyzje rządzących związane z pandemią i tendencje społeczne. W wyniku niepewności co do kolejnych miesięcy, niektórzy decydują się na krótkoterminowe przedłużanie umów, zamiast podejmować długoterminowe zobowiązania, które łączą się z relokacją, ekspansją albo standardowym przedłużeniem umowy na kolejne 5 lat – komentuje Monika Sułdecka-Karaś, Partner i Dyrektor Regionalna w Knight Frank


- W całym kraju obserwujemy wzrost ilości powierzchni biurowej dostępnej na podnajem. Na koniec czerwca na rynkach regionalnych oferowano na podnajem około 65.000 m kw. Najemcy chcą w ten sposób zoptymalizować koszty, a podnajemcy – uniknąć konieczności podpisania długoterminowej umowy najmu. Należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie opatrzone wieloma ryzykami. Najważniejszym jest to, że podnajemca nie jest stroną najmu, a więc ponosi wszystkie konsekwencje nie wywiązania się z zapisów umowy przez najemcę – dodaje Karolina Wilczak-Łuczyńska, Associate Director w Dziale Reprezentacji Najemcy w Knight Frank.


Na koniec czerwca 2020 roku w budowie było ponad 1 mln m kw powierzchni biurowej, a w kolejnych kwartałach można się spodziewać systematycznego oddawania do użytku kolejnych projektów biurowych. Duża aktywność deweloperów to projekty rozpoczęte jeszcze przed pandemią. Wskaźnik pustostanów pokazuje nieznaczny wzrost o 0,7 pp. kw./kw. osiągając 10,2% co może pokazywać pewną tendencję na przyszłość – podsumowuje Jadwiga Małek, Konsultant w Dziale Badań Rynku.


Więcej informacji w raporcie: Polska. Rynek biurowy i inwestycyjny - I połowa 2020


Źródło: Knight Frank

02.08.2020


Tagi: rynek biurowy, miasta regionalne, rynek inwestycyjny, raport


SPOTKANIA BIZNESOWE

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

PlanRadar wchodzi na polski rynek. Aplikacja pozwala na zdalne, a jednocześnie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...