ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Wyniki finansowe Lokum Deweloper za I półrocze 2020 roku

wykres


W pierwszej połowie 2020 roku Grupa Lokum Deweloper wypracowała przychód w wysokości 108,1 mln zł, w porównaniu do 193,2 mln zł w analogicznym okresie roku 2019, co oznacza spadek o 44% r/r. Zysk netto wyniósł 20,8 mln zł wobec 48,9 mln zł w roku ubiegłym (-57% r/r). Wygenerowana przez Lokum Deweloper marża brutto na sprzedaży wyniosła 33,9% (-2,9 p.p. r/r). Rentowność netto w raportowanym okresie osiągnęła poziom 19,3% (-6 p.p. r/r).


- W pierwszym półroczu 2020 roku osiągnęliśmy dobre wyniki finansowe. Mimo trudnej sytuacji związanej z trwającą epidemią lokale w ukończonych inwestycjach oddawane były zgodnie z harmonogramem. W sumie przekazaliśmy klientom klucze do 267 mieszkań – mówi Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper S.A. – W tym roku podpisaliśmy kolejne umowy kredytowe dla realizowanych projektów. Obecna sytuacja finansowa zabezpiecza prowadzenie działalności Grupy zgodnie z założonym modelem biznesowym – dodaje prezes.


W okresie od stycznia do końca czerwca br. Grupa odnotowała spadek sprzedaży o 49% r/r. Podpisanych zostało 88 umów deweloperskich i przedwstępnych wobec 171 rok wcześniej. Niski poziom sprzedaży w pierwszym półroczu 2020 roku to przede wszystkim efekt ograniczeń związanych z pandemią COVID-19. Trwający kilka tygodni lockdown spowodował wyraźne zmniejszenie aktywności na rynku nieruchomości. Ze względów bezpieczeństwa biura sprzedaży Lokum Deweloper były nieczynne od 16 marca do 4 maja. Kontakt z klientami odbywał się drogą telefoniczną i e-mailową. Wprowadzona została także możliwość rezerwacji lokali za pomocą poczty elektronicznej.


- Stopniowe łagodzenie obostrzeń i odmrażanie gospodarki umożliwiły powrót do spotkań z klientami w biurach, przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego oraz po wcześniejszym umówieniu wizyty. Dwa ostatnie miesiące minionego półrocza przyniosły ponowny wzrost zainteresowania zakupem mieszkań, zarówno na potrzeby własne, jak i z przeznaczeniem inwestycyjnym. Z tego względu oczekujemy poprawy wyników sprzedaży w drugiej połowie roku – dodaje prezes Kuźniar.


W maju 2020 r. Grupa wprowadziła do sprzedaży 390 mieszkań w inwestycji Lokum Porto na Starym Mieście we Wrocławiu. Oferta na koniec czerwca obejmowała 1030 lokali w inwestycjach wrocławskich i krakowskich w porównaniu do 435 rok wcześniej. W pierwszym półroczu 2020 r. Grupa rozpoczęła realizację osiedla Lokum Monte w Sobótce pod Wrocławiem, a także uzyskała pozwolenie na budowę kolejnych wrocławskich inwestycji: Lokum Porto przy ul. Gnieźnieńskiej (etapy I-III), Lokum Verde I przy ul. Stoczniowej oraz przedsięwzięcia przy ulicy Klimasa. Realizacja wszystkich prowadzonych przez Grupę projektów we Wrocławiu i Krakowie przebiega zgodnie z planem, a trwająca epidemia wirusa SARS-CoV-2 nie spowodowała opóźnień w pracach budowlanych. Na koniec I półrocza 2020 r. Lokum Deweloper posiadał 998 lokali w budowie, co oznacza wzrost o 42% wobec analogicznego okresu w roku 2019.


W pierwszym półroczu 2020 r. suma lokali rozpoznanych oraz objętych umowami deweloperskimi, przedwstępnymi i rezerwacyjnymi wyniosła 383, co stanowi 73% potencjału rozpoznań, szacowanego w br. na 525 lokali.


W sytuacji trwającej epidemii Zwyczajne Walne Zgromadzenie Lokum Deweloper S.A. podjęło decyzję o przeznaczeniu całości zysku za 2019 r. na kapitał zapasowy Spółki.


Źródło: Lokum Deweloper

02.09.2020


Tagi: deweloper, mieszkania, wyniki sprzedaży, wyniki finansowe


SPOTKANIA BIZNESOWE

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

PlanRadar wchodzi na polski rynek. Aplikacja pozwala na zdalne, a jednocześnie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...