ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Jak polski rynek nieruchomości radzi sobie w kryzysie?

wykres


Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno na niemal wszystkich sektorach polskiej gospodarki. Wpływ ten silnie różnił się w zależności od branży, jednak dla przeważającej ich części okazał się negatywny. Wśród tych względnie odpornych na skutki sytuacji epidemiologicznej obszarów gospodarki znalazł się rynek nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że sytuacja na rynku nieruchomości jest taka sama jak przed pandemią - od tego czasu zmieniło się wiele, a tym zmianom bliżej przygląda się najnowszy kwartalny raport NBP za 2Q20.


Cykliczny raport NBP o rynku nieruchomości skupia się na okresie, w którym polska gospodarka najsilniej doświadczyła pandemii ze względu na ogólnokrajowy lockdown. W tym czasie nastąpiło również mocne ograniczenie aktywności na rynku nieruchomości, które przełożyło się na zmiany cen transakcyjnych. W przypadku cen na rynku pierwotnym (w 7 największych polskich miastach) został przerwana trwająca od końca 2017 roku tendencja wzrostowa. Ceny nieruchomości na rynku pierwotnym w 2Q20 spadły o 1,2% kw/kw. W znacznym stopniu przyczyniła się do tego Warszawa, gdzie dynamika cen transakcyjnych w ujęciu kw/kw wyniosła -3,9%. Z kolei przeciwnym kierunku zmieniały się ceny w Krakowie, odnotowując wzrost o 4,3% kw/kw.


wykres


Mimo spadków cen na rynku pierwotnym, sytuacja deweloperów pozostaje stabilna. Związane jest to z m. in. wysoką na tle innych branż stopą zwrotu z kapitału własnego, która wyniosła ok. 19% w 2Q20, zmniejszając się nieznacznie w czasie pandemii. Zdaniem NBP jedynym problemem deweloperów w związku ograniczoną aktywnością na rynku może być płynność.


Natomiast sytuacja na rynku wtórnym w 2Q20 kształtowała się inaczej. Ceny nieruchomości na rynku wtórnym w największych polskich miastach nadal rosły, a dynamika ich wzrostu w zmniejszyła się tylko nieznacznie. Wynika to z faktu, że ceny na tym rynku są mniej elastyczne niż te na rynku pierwotnym. Rynek wtórny jest złożony z wielu, niezależnych sprzedawców, którzy nie są skłonni do obniżki cen w obliczu gorszej sytuacji (mniejszego popytu) na rynku. Zazwyczaj wybierają oni odroczenie sprzedaży w celu uniknięcia obniżki. Najsilniejszy wzrost cen transakcyjnych dotyczył łódzkiego rynku wtórnego (+4,7% kw/kw), a najsłabszy wzrost odnotowała Warszawa (+0,2% kw/kw).


wykres


Raport NBP sygnalizuje również pogorszenie sytuacji na rynku najmu. W 2Q20 odnotowano spadki czynszu w najmie długoterminowym, do czego z pewnością przyczyniła się zmiana trybu pracy i nauki ze stacjonarnego na zdalny.


Istotną informacją zawartą w raporcie jest wpływ spowolnienia gospodarczego na rynek nieruchomości komercyjnych. Zdaniem NBP może on być długofalowy i objawiać się wzrostem cen najmu ze względu na chęć najemców do zabezpieczenia się przed ewentualną niewypłacalnością wynajmujących. Z kolei wpływ pandemii na ceny sprzedaży nieruchomości komercyjnych nie jest jeszcze w pełni widoczny. Będzie on opóźniony ze względu na długie negocjacje poprzedzające tego rodzaju transakcje.


Powyższe wnioski potwierdzają ograniczony, jak do tej pory, wpływ pandemii na rynek nieruchomości. Niemniej jednak obliczu silnego wzrostu zachorowań na koronawirusa w ostatnich tygodniach przyszłość polskiej gospodarki pozostaje niepewna. Ta niepewność dotyczy również rynku nieruchomości i z tego względu trudno jednoznacznie przesądzać o jego kondycji w najbliższej przyszłości.


Z tego względu Zespół Analiz Sektorowych w opublikowanym we wtorek raporcie o rynku mieszkaniowym w czasach wirusa uwzględnił różne scenariusze rozwoju sytuacji na tym rynku do 2024 roku włącznie. Znajdują się tam również aktualne analizy kondycji rynku mieszkaniowego (na podstawie danych nowszych niż 2Q20) oraz prognozy cen mieszkań do końca 2022 roku. Ponadto, w raporcie można znaleźć analizę kondycji, szans i zagrożeń firm deweloperskich oraz budowlanych, a także analizę sytuacji podażowo-popytowej.


Więcej informacji w raporcie: Rynek mieszkaniowy w czasach wirusa


Źród6o: Bank Pekao SA

08.10.2020


Tagi: rynek mieszkaniowy, raport


SPOTKANIA BIZNESOWE

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

PlanRadar wchodzi na polski rynek. Aplikacja pozwala na zdalne, a jednocześnie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...